15 Şubat 2005 Salı 00:00
Öğrenci affı muamması
Eğitim sendikalarıyla öğrenciler hükümetin Meclis'e sevkettiği öğrenci affı yasa tasarısının enazından 1995 yılından sonraki dönemlerde üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencileri kapsamasını talep ederken, hükümet kurmayları 2000 yılında ısrar ediyor. Yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek yüksek eğitimdeki öğrenci affının kapsamı gizemini koruyor. Eğitim Komisyonu iki farklı teklif gönderdi. İlki 2000'yılından sonra, ikincisi ise 1980'den sonra Üniversiteden ilişiği kesilen öğrencilere af getiriyor. TBMM Milli Eğitim Komsiyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç, affın 2000 yılından sonra üniversitelerden ilişiği kesilenleri kapsamasını talep ederken, DYP'li Ümmet Kandoğan ise affın 1980 yılından bu yana ilişiği kesilen tüm öğrencileri kapsamasını öngören teklifini de gönderdiği belirlendi. TBMM Milli Eğitim Komsiyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç'ın, Üniversitelerarası Kurul'da (ÜAK) görüşülmek üzere AKP'li milletvekillerinin verdiği öğrenci affına ilişkin teklifin yanı sıra, DYP'li Ümmet Kandoğan'ın affın 1980 yılından bu yana ilişiği kesilen tüm öğrencileri kapsamasını öngören teklifini de gönderdiği belirlendi.

Altıkulaç'ın Kurul'a kapsadığı zaman dilimleri birbirinden farklı iki teklifi de göndermesi, hükümetin teklifinin Meclis'te görüşülmesi sırasında ciddi değişiklikler olabileceği, af tarihinin 1980'e kadar çekilebileceği şeklinde yorumlandı.

<\b> ~|~ Hükümetin yasa teklifi 2000?2001 öğretim yılından itibaren üniversiteyle ilişiği kesilen öğrencileri kapsarken, Kandoğan'ın teklifi 1980 yılından itibaren ilişiği kesilen tüm öğrencileri kapsıyor. Altıkulaç'ın, kapsadığı öğrenci sayısı bakımından birbirinden çok farklı olan iki yasa teklifini göndermesi rektörler arasında "iktidar teklifin TBMM'de görüşmeleri sırasında önergelerle affın 1980 yılına kadar genişletilebileceği" görüşünün oluşmasına neden oldu.

ÜAK da 1980'e göre görüş açıkladı

ÜAK Başkanı Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin başkanlığında YÖK'te gerçekleştirilen ve YÖK Başkanı Teziç'in de katıldığı toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada da rektörlerin Ümmet Kandoğan'ın teklifini kıstas aldığı görüldü. "Son 25 yılda" ifadesinin dikkat çektiği ÜAK açıklaması şöyleydi:

Yüksek öğretim kurumlarımızın, son 25 yılda, Türk gençliğine yararlı olmak amacıyla tüm kuralları yerine getirerek ve anayasal eşitliği gözeterek titizlikle uyguladıkları eğitim öğretim çabaları bu yasa tasarısı ile yok sayılmaktadır. Bu güne kadar kamuoyunda 'öğrenci affı' diye bilinen bu nitelikteki kanunların gençlerimize yarar getirmediği, üniversitelerde yürütülmekte olan eğitime büyük bir yük getirdiği ve vicdanlardaki eşitlik ilkesini ciddi olarak zedelediği görülmüştür. Türk yüksek öğretim sistemi bugünkü durumuyla, geçmiş 25 yılda yüksek öğretim kurumlarıyla ilişkisi kesilmiş milyonlarca öğrenciyi yeniden üniversitelere alma imkanına kesin olarak sahip değildir. Böyle bir girişimin, bir taraftan büyük güçlüklerle sürdürülen eğitimi işlemez hale getireceği bir taraftanda başarılı öğrenciyi cezalandırma sonucunu doğurabilecek bu kanunun konusu açısından da hukuka ve kamu yararına aykırı olması sebebiyle geçerli şekilde savunulması mümkün olmayan bir tasarruf olduğu kamuoyuna duyurulur.

AKP: Genişletmeye gerek yok

Öte yandan AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, öğrenci affını 2000 yılı öncesine çekmeye gerek olmadığını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.