06 Eylül 2005 Salı 00:00
Öğrenciler hece tablosu ezberlemeyecek
Yeni öğretim yılında ilköğretimde ders yükü azaltılacak, okuma yazma sistemi değişecek, öğrenciler bilgiye kendi araştırmalarıyla ulaşacak ~|~ Üç aylık yaz tatilinin bitmesine günler kaldı. Yeni eğitim ve öğretim yılı, birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Bu yıl liseler 4 yıla çıktı. Lise müfredatı ve kitapları yeni sisteme uyarlanıyor. Ancak en önemlisi tüm ilköğretim okullarının 1 ile 5'inci sınıfları arasında yeni müfredat uygulanacak olması.
12 Eylül Pazartesi günü ders zili yeniden çalacak ve 14 milyon öğrenciyle 575 bin eğitimcinin 9 aylık yeni eğitim maratonu başlayacak.
Bu öğretim yılında önemli yenilikler de uygulanacak. İlköğretimin 1 ila 5'inci sınıflarına devam eden öğrenciler, kuşaklar boyunca uygulanan klasik eğitim sistemine veda edecek.
Ders yükü
azaltılıyor
Yeni müfredatın en önemli özelliği, ders yükünün azaltılacak olmasında. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Özdemir diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye'deki ilköğretimde ders sayısının hala çok fazla olduğunu söylüyor. Prof. Özdemir, yeni uygulamayı anlatırken "Oysa birçok ülke dil becerileri, matematik, sosyal beceriler diye dersleri gruplandırıyor, 1?2?3. sınıfta ders sayısı az. yukarıya doğru çıktıkça 30'a kadar çıkabiliyor" dedi.
Yüzeysel
değişiklikler
İlköğretimde okuma yazma sistemi de değişti. Okula yeni başlayan çocuklar artık fiş ve hece tablosu ezberlemeyecek. Okuma yazmayı cümleden başlayarak değil, 'ses temelli hece' yöntemiyle sökecek.
Bugüne kadar bilgiyi hazır bulan öğrenciler artık bilgiye kendi yaptığı araştırmalarla ulaşacak. Hazır bilgi içerdiği için ders kitabının bile önüne geçen ünite dergileri, artık kullanılmayacak.
Öğretmen?okul yöneticisi ve müfettişlere de yeni roller biçildiği yeni ilköğretim müfredatının özellikleri bunlarla sınırlı değil. Yeni müfredattaki diğer önemli değişiklikler şöyle:
* Okulda öğretilen bilgiler hayatla bağlantılı olacak. Öğrenciler bütçe yapmayı, alışverişle öğrenecek.
* Öğrenciler ders kitaplarıyla sınırlanmayacak; tavsiye edilen 100 temel eseri okuyabilecek.
* Bilgi teknoloji sınıfları sayesinde bilgisayar teknolojisini kullanabilecek.
* Okullara kurulacak ücretsiz ADSL bağlantısı sayesinde her öğrenci internete bağlanacabilecek.
* Eğitim?öğretimde öğrencilerin farklılıkları dikkate alınacak.
* Edebiyat dersinde öğrenciler eser yazmaya özendirilecek.
* Bugüne kadar dilbilgisi ağırlıklı olarak işlenen Türkçe'de görsel okumaya yer verilecek.
* Çocukların etkin ve güzel Türkçe kullanması, güzel yazı yazması sağlanacak.
* Hayat bilgisi dersinde özür dileme, lütfen deme, başkalarının eşyalarını kullanırken izin isteme ve birey olma öğretilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.