21 Temmuz 2005 Perşembe 00:00
Öğrenimi engellemek Anayasal suçtur

BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, ÖSS sınavı ve sonuçlarını değerlendirerek "Eğitim ve öğretim, hayat hakkı gibi en temel insan haklarındandır. Hiçbir devlet kurumu veya hükümet, 'ben okumak istiyorum' diyen vatan evladının önüne engeller çıkartarak, barajlar koyarak, imtihanlar yaparak 'hayır sen okuyamazsın' diyemez. Bu uygulama, bir insanın hayat hakkı gibi en temel hakkı olan öğrenim hakkını gaspetmektir, hakkına el koymaktır. Bu ise Anayasal suçtur" dedi. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, ÖSS sınavı ve sonuçlarını değerlendirerek "Eğitim ve öğretim, hayat hakkı gibi en temel insan haklarındandır. Hiçbir devlet kurumu veya hükümet, 'ben okumak istiyorum' diyen vatan evladının önüne engeller çıkartarak, barajlar koyarak, imtihanlar yaparak 'hayır sen okuyamazsın' diyemez. Bu uygulama, bir insanın hayat hakkı gibi en temel hakkı olan öğrenim hakkını gaspetmektir, hakkına el koymaktır. Bu ise Anayasal suçtur.

~|~ Bir insanın hayat hakkını gasp edip fiziken onu yok etmek ne derece ağır bir suç ise, okumak isteyen bir gencin öğrenim hakkını çeşitli yollarla gasp ederek metafizik olarak onu yok etmek o kadar ağır bir suçtur" dedi.
Eğitimde ciddi bir planlama ile isteyen herkese Yüksek Öğrenim hakkının sağlanmasının mümkün olduğuna dikkat çeken BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, her yıl 1 milyon 700 bini aşkın gençten 1.5 milyonunu üniversite kapılarından geri döndürmenin hiçbir şekilde izahın olmadığını söyledi. Gençler bazında işsizlik oranın yüzde 60'larda seyrettiğine dikkat çeken Koç "Her yıl 1.5 milyon gencini işsizler ordusuna dahil eden siyasi irade, değil koltuğunu, ülkesini ve istikbalini dahi koruyamaz. Bir yandan işsizlik, bir yandan üniversite kapılarından geri çevrilmek; bu ağır cendereye aldığınız 25?30 milyonluk genç nüfusun enerjisini nereye kadar geçistireceksiniz? Bu gidişat çok ciddi bir sosyal patlamanın habercisidir. Bunun vebali de IMF'ci hükümetlerin sırtındadır" dedi.
BTP iktidarında isteyen
herkes üniverseteye
gidecek
Hükümetin masabaşı düzenlemelerle lise öğrenimi süresine 1 yıl ilave etmesini genç nüfusu bir yıl daha oyalamak olarak değerlendiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Lisede 1 yıl daha oyaladığınız gençlerimizi niye üniversite kapılarından geri çeviriyorsunuz? Kapıdan geri çevirdiğiniz hangi gence iş imkanı hazırladınız? Hiçbirine... Madem o kapılardan geri dönecekler, niye lise öğrenimine bir yıl daha ilave ederek, yok yere gençlerimizi meşgul ediyorsunuz? İlköğretimde ve lisede eşit ve ortak kalitede eğitim?öğretim imkanı tanıyamadığınız gençlerimizi, ÖSS sınavı adı altında aynı şartlarda sınava tabi tutmak, aynı sorularla yarıştırıp?kapıştırmak, bilimsel anlamda abesle iştigal olduğu gibi, dar imkanlarla öğretim gören milyonlarca öğrenciye zulmetmektir. Bu ne biçim planlama, bu ne biçim eğitim?öğretim politikası, bu ne biçim istihdam politikası? Bu politikalar iflas etmiştir" dedi.
"Tüm gençlerimizin üniversitede okuyabilmeleri için ülkemizin altyapı, akademik personel, bina ve araç?gereç bakımında her türlü yeter şartları mevcuttur, ama maalesef âtıl vaziyette bir yerlerde durmaktadır" diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Hatta kadro yetersizliği bahane edilerek araştırmacılara ve akademisyenlere kapının yolu gösterilmektedir. Hertürlü imkan fazlasıyla var; fakat bu imkanları derleyip tüm gençlerimizin sınasız üniversiteye alınmalarını sağlayacak planlama yapılmamakta; millet evladının öğrenim hakkı gasp edilmektedir. BTP iktidarında bu gaspa son verilecek, yükseköğrenim yapmak isteyen tüm gençlerimizin okumalarına imkan sağlanacak, planlamalar yapılacak; gençlerimiz üniversitelere sınavsız alınacaktır. Bu arada dershanelerdeki yetkin öğretmenler de Yüksek Öğrenimin eğitici kadrosu arasına alınacaktır. Bu imkan, devletin Sosyal Devlet olmasının bir gereğidir, lütuf ve ihsan değildir. Bu eğitim modeli, IMF ve global odaklardan borçlanma mantığıyla değil, ancak Milli Ekonomi Modeli'nin finans ve kaynaklarıyla gerçekleşir" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137