22 Nisan 2012 Pazar 11:12
Öğretmen en az 3 bin TL almalı
DES'in Ar-Ge kuruluşu olan Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) tarafından bin 143 öğretmen üzerinde yapılan anket araştırması raporunun 1. bölümü verilerine göre, öğretmenlerin yüzde 81'inin, yüzde 18'i ev, yüzde 13'ü otomobil, yüzde 38'i tüketici kredisi, yüzde 31'inin ise eş, dost, akraba ve esnafa borcu olduğu belirlendi. Ekonomik sorunlar başta olmak üzere mesleki, özlük ve demokratik sorunlarının her geçen gün arttığını hep bir ağızdan söyleyen öğretmenlerin yüzde 69'u gelecekten umutlu olduğunu ve öğretmenliğin eskiden olduğu gibi prestijli bir meslek haline geleceğine inanıyor. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 61'i çocuğunun da öğretmen olmasını istiyor.
Öğretmenlerin yüzde 62'si bu yıl sinema, tiyatro, opera, konser ve bale gibi etkinliklere hiç katılmadığını, yüzde 55'i konferans, panel, sempozyum gibi faaliyetlere hiç gitmediğini söylerken, yüzde 88'i günlük gazete okuyamadığını söyledi. Sanatsal, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılamama nedenlerini ‘zamansızlık', ‘ekonomik yetersizlik' ve ‘yorgunluk' gibi alt ana başlıklarla gerekçelendiren öğretmenlerin yüzde 63'ü ayda en az bir kitap okuduğunu ifade etti. Öğretmenlerin yüzde 74'ü şahsi bilgisayarı olduğunu söylerken, internet ve e-posta adresini düzenli olarak sıklıkla kullananların oranı ise yüzde 72'de kaldı.

Yarıdan fazlası kirada oturuyor

Öğretmenlerin sadece yüzde 4'ü yeterli derecede yabancı dil bildiğini söylerken, yüzde 94'ü eve iş götürdüğünü ifade etti. Öğretmenlerin yüzde 65'i genelde 100-200 TL civarındaki takım elbiseleri tercih ettiklerini söylerken, yılda bir takım elbise alan öğretmenlerin oranı yüzde 64. Öğretmenlerin yüzde 53'ü kirada otururken, ‘Bugüne kadar hiç
lojmanda oturmadım' diyenlerin oranı yüzde 91 olarak çıktı. Öğretmenlerin yüzde 77'si eğitim sisteminde yapılan reformları gerekli görüyor. Yüzde 84'ü ekonomik sorunlarının öncelikle çözülmesi gerektiğini düşünüyor.
Anket sonuçlarını değerlendiren DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, sınıfların bilgisayarlarla, internetle, akıllı tahtalarla donatıldığı zaman öğretmenin öneminin azaldığı gibi yanlış bir kanaat oluşmaya başladığını belirterek, “Oysa ki, gelişen teknoloji öğretmene olan ihtiyacı daha fazla artırdığı gibi her an gelişen bilgi ve teknolojiye ulaşmak için nitelikli, donanımlı, sorunsuz iyi bir öğretmene olan ihtiyacı da adeta zorunlu hale getirmiştir. Fatih Projesi, 4+4+4 reformu gibi önemli reformlar başta olmak üzere eğitim sisteminde yapılan hiçbir düzenleme öğretmenlerin proaktif desteği olmadan başarı getiremez” dedi.

Ayrımcılık yapılmasın
Öte yandan eğitim ordusunun bir bütün olduğunu ve ayrımcılık yapılmaması gerektiğini vurgulayan Avcı, “Okullarımızda, üniversitelerimizde ve Kredi Yurtlarda eğitim hizmetleri iş kolunda, akademik, genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfında görev yapan hizmetli, kaloriferci, bahçıvan, şoför, güvenlik görevlisi, aşçı, bekçi, teknisyen, tekniker, sayman gibi kadrolardaki tüm eğitim çalışanlarının sorunlarının çözülmesini ve ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz. Ortalama bin 770 lira maaş alan öğretmenlerimiz aldıkları ücretlerle zorunlu ve vazgeçilmez ihtiyaçlarını ancak karşılayabiliyor. Öğretmenlerimizin sorunlarını çözdüğümüz takdirde eğitimin sorunları büyük ölçüde çözülecektir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'den öğretmenler için daha fazla fedakarlık ve ellerinden gelenden daha fazlasını yapmalarını istiyoruz. Öğretmenlerimizin maaşı en az 3 TL'ye çıkarılmalıdır. Ekonomik sorunları çözülmüş öğretmenlerimiz mutlaka diğer sorunların üstesinden gelecek ve ülkemizi muasır medeniyet hedefine koşar adım taşıyacaktır” dedi. İHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.