05 Mart 2012 Pazartesi 10:16
Öğretmenler fazla mesaiye tepkili
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in çalışmalarını ve projelerini değerlendirmek amacıyla yaptıkları anketin sjonuçlarını açıkladı. 11-21 Şubat tarihlerinde internet üzerinden yapılan ankete 22 bin 120 eğitim çalışanının katıldığını bildiren Koncuk, ankete katılanların yüzde 61'inin ilköğretim kurumlarında, yüzde 27,7'sinin ortaöğretim kurumlarında görev yaparken; yüzde 3'ünün Bakanlık taşra teşkilatında, yüzde 2,3'ünün yükseköğretimde, yüzde 0,7'sinin de Bakanlık merkez teşkilatında çalıştığını, yüzde 5,3'ünün de soruya “diğer” cevabını verdiğini bildirdi. “Okullar Hayat Olsun” projesine göre, okulların saat 21.00'e kadar ve hafta sonları açık kalacağını hatırlatarak, ankete katılanların 76,9'unun projeyi desteklemediğini, yüzde 14,1'inin kısmen desteklediğini, yüzde 9'unun da desteklediğini aktaran Koncuk, “Projeyi desteklemediğini belirtenlerin yüzde 53'ü ‘şu anda bile angarya işler de yapan öğretmen ve idarecilerin yükü daha da artar' cevabını verirken; yüzde 17,3'ü ‘okulların alt yapısı uygun değil', yüzde 11,7'si ‘okullarda güvenlik sorunu yaşanır', yüzde 9,9'u ‘okulların misyonuna aykırı', yüzde 5,2'si ‘personel yetersizliği var', yüzde 2,9'u da ‘diğer' cevabını vermiştir” dedi.

Başka iş önerisine tepki
Koncuk, ankete katılanların yüzde 84'ünün Bakan Dinçer'in atama bekleyen öğretmenlere “Başka iş bulsunlar” şeklindeki önerisini desteklemediğini, yüzde 15,9'u ise desteklediğini kaydederek, şöyle devam etti: “Ömer Dinçer'in atama bekleyen öğretmenlere ‘Başka iş bulsunlar' şeklindeki önerisini desteklediğini belirtenlerin yüzde 54,5'i Türkiye'de eğitim fakültelerinin ihtiyacın üzerinde mezun verdiğini, yüzde 23,9'u MEB'in her eğitim fakültesi mezununu istihdam etmek zorunda olmadığını, yüzde 3,9'u ülkemizde zaten herkesin kendi mesleğini yapmadığını, yine yüzde 3,9'u öğretmenlerin başka sektörlerde maddi ve özlük haklarının daha iyi olabileceğini söylerken; yüzde 13,8'i de diğer cevabını vermiştir. Öneriyi desteklemediğini belirtenlerin yüzde 50,6'sı ‘öğretmenler kendi mesleklerini yapmak için eğitim fakültelerinde okudu' derken; yüzde 29,7'si ‘eğitim fakültesi mezunu olmayanların öğretmenlik yaptığı ülkemizde bu öneri geçerli değil', yüzde 11,6'sı ‘çok sayıda öğretmen ihtiyacı var', yüzde 5,5'i de ‘MEB'in görevi yeterli sayıda öğretmen ataması yapmak' cevabını vermiştir. Bu soruya ‘diğer' cevabını verenlerin oranı ise yüzde 2,5'tir.”

Bakan verdiği sözü tutmadı
Dinçer'in, eş durumu özür atamalarının bir kısmını yapıp, sağlık ve öğrenim özrü atamalarını yapmadığını ifade eden Koncuk, “Eğitim çalışanlarına ‘Bakan'ın özür grubu tayinleriyle ilgili verdiği sözü tuttuğuna inanıyor musunuz?' diye sorduk. Buna göre, ankete katılanların yüzde 77,2'si Bakan Dinçer'in sözünü tutmadığını, yüzde 15,9'u kısmen sözünü tuttuğunu, yüzde 6,9'u ise sözünü tuttuğunu düşünmektedir” dedi. Koncuk, ankete katılanların yüzde 73,6'sının da MEB'in Ağustos ayında yeterli öğretmen ataması yapılacağına inanmadığını ifade etti.

Öğretmenler Bakan'ı başarısız buluyor
Ankete katılan eğitim çalışanlarının yüzde 92,9'unun Bakan'ın eğitim çalışanlarını sahiplendiğini düşünmezken, yüzde 4,4'ünün kısmen sahiplendiğini, yüzde 2,7'sininse sahiplendiği yönünde yanıt verdiğini belirten Koncuk, “Ankete katılanlara ‘Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i başarılı buluyor musunuz?' sorusunu yönelttik. Buna göre katılımcıların yüzde 84,4'ü Bakan Ömer Dinçer'i başarılı bulmazken; yüzde 1,7'si kısmen başarılı, yüzde 3,9'u da başarılı bulmaktadır” diye konuştu. Koncuk, anket sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi: “Bugüne kadar ne yazık ki, AKP'nin Milli Eğitim Bakanları eğitim çalışanlarını sahiplenen, onların dertleriyle dertlenen, sorunlarına kalıcı çözümler üreten kişiler olmamıştır. Göreve yeni geldiği dönemde Bakan Dinçer'den yana umutlu olan çalışanlar, bugün hayal kırıklığı yaşamaktadır. Özellikle Bakan'ın eğitim çalışanlarının maddi ve özlük haklarını savunmaması ve bu konuda gayret gösteren bir çaba içerisinde olmaması, özür grubu tayinlerini yılda bir kereye düşürüp, il emrini kaldırması, okul müdürlerine soruşturma açması, performans yönetim sistemi getirerek öğretmenlerin moral ve motivasyonlarını düşürmesi, öğretmen atamaları konusunda basiretli bir yaklaşım içerisine girmemesi ciddi hayal kırıklıkları yaşamamıza neden olmuştur. Türk Eğitim-Sen olarak Dinçer'in bu anket sonuçlarını da dikkate alarak, bazı olumsuz çalışmalarını yeniden gözden geçirmesini, eğitim çalışanlarının lehine icraatlar ortaya koymasını, eğitimcilerin bakanı olduğunu hatırlamasını istiyoruz.” ANKA 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137