24 Kasım 2007 Cumartesi 00:00
Öğretmenlerimizin hâli nicedir?

Bugün 24 Kasım 'öğretmenler günü'. Bütün öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın günü kutlu olsun. Peki öğretmenin şartları nedir, bileniniz var mı? U.Kepekçi'nin yazısı...

~|~

 Bugün 24 Kasım "öğretmenler günü"dür. Bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın günü kutlu olsun.

Hazreti Ali Efendimizin; "bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" diye, Mustafa Kemal Atatürk'ün; "yeni nesiller sizin esriniz olacaktır" diye iltifatta bulunduğu öğretmenlerimizin hali nicedir?.. 

Köyde, kentte zor şartlar altında eğitim ve geçim derdiyle başı ne alemdedir, bileniniz var mı? Evlatlarımızı teslim edip, en güzel şekilde yetişmesini isteriz ama, öğretmenin şartları nedir, bileniniz var mı?

Toplumun en cefakâr kesimi olarak adlandıracağımız öğretmenlerimizin halleri herkesçe malûm ama, biz de onların dertlerine tercüman olmak adına, yapılan bir anket sonucunu aktararak katkıda bulunalım istedik:

                                                      ***

"Türk Eğitim?Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarına yönelik olarak yaptıkları anket sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 23.5'inin görevlerinden arta kalan zamanda ek iş yaptığını, yüzde 89.6'sının borçla yaşadığını, yüzde 78'inin bilimsel gelişmeleri takip edemediğini ve yüzde 72.7'sinin çocuklarının öğretmen olmasını istemediğini bildirdi. Öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumunun yakın plana alındığı anket, 1700 öğretmen üzerinde uygulandı. Anket sonuçlarına göre, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 83.1'i maaş ve ek ücretleriyle birlikte 1000?1500 YTL arasında aylık gelir elde ederken, yüzde 9.8'i 500?1000 YTL, yüzde 4.6'sı da 1500?2000 YTL arasında ücret alıyor." (Yeni Mesaj Gazetesi)

                                                      ***

Yapılan anket neticesine bakılırsa bu şartlarda öğretmenlerimizin kendi geçim derdinden başka işlere zaman ayırtabilmesi için çok fedakârlık etmeleri gerekmektedir. Geçenlerde okuduğum bir eserde (yanlış hatırlamıyorsam İmam-ı şafi hazretlerine ait bir söz); "İlimle uğraşanların, bir baş soğan parasını bile dert etmemeleri gerekmektedir. Yoksa ilimde yaya kalırlar" diye bir ifadeye rastlamıştım. Gerçekten de çok doğru bir tespit. Şimdi bu tespit ışığında varın siz şimdi gırtlağına kadar borç batağına batan, geçim derdi ile başı belada olan eğitim kadrosunun halini düşünün..! Allah yardımcıları olsun.

                                                      ***

24 Kasım öğretmenler günü dolayısıyla, onların ihtiyaçlarını ve hallerini yakından takip edenler, onların üzerinden rant elde etmek, dolayısıyla  zaten borç batağında can çekişen eğitimcilerimize farklı bir tuzak daha hazırlamışlar. Bazı bankalar, öğretmenler günü dolayısıyla kefilsiz; bireysel kredi, taşıt kredisi, konut kredisi adı altında, geleceklerini 36-48 ay daha ipotek altına almakla meşguller. Neymiş efendim; öğretmenler günü dolayısıyla özel krediler verilecekmiş! Önceleri cazip gibi görünse de faiz tuzakları genişleyerek toplumun bütün fertlerini kuşatmaya devam etmektedir. Tabii ki, öğretmenlerimiz de bundan, fayda yerine zarar göreceklerdir. Şu an aldıkları maaş ile normal geçimlerini bile zor idare eden eğitimcilerimiz, aynı maaşla daha fazla borç batağına düşecekler. Böylece sıkıntılarına bir kat daha sıkıntı katılacaktır.

                                                      ***

Yetkililerin, acil olarak eğitim kadrosuna geçimlerini sağlayacak maaş ve sosyal güvencelerini artırmak vasıtasıyla onlara, dolayısıyla kendi geleceğimize sahip çıkması gerekmektedir. Böylece geçim derdinden kurtulan öğretmenlerimiz daha aktif olarak eğitime katkı sağlayacaktır. İşte o zaman öğretmenlerimizin, eğiten ve eğitilen herkesin, dolayısıyla millet olarak hepimizin günü aydın, günü kutlu, günü bayram olacaktır.

UĞUR KEPEKÇİ / http://www.ugurkepekci.com/ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.