11 Mart 2007 Pazar 00:00
OKS kalkıyormuş
Milli Eğitim Bakanı Çelik, önce OKS'nin kaldırılacağını söyledi. Sonra da uygulamasını gelecek yıla erteledi. Oysa gelecek yıl o koltukta oturuyor olması ihtimali yüzde 1 bile değil. Siyasettir bu hiç belli olmaz, oturuyor olursa görürsün diyenleriniz çıkabilir. ~|~

Neler gördük, buna da şaşırmayız. Ama çok daha önemlisi, bu konuda Bakan Çelik'in kafasının hâlâ karışık olması. Öyle olmasaydı, bir aylık bir tartışma süresi tanır mıydı? YÖK yasa tasarılarını hazırladığında da öyle olmuştu. Ortaya bir tasarı getirdi. Bir süre tartışılacak, sonra da nihai kararı vereceğiz dedi. Ama arkası gelmedi. Çünkü, sağlam bir temele dayanmıyordu. Tıpkı OKS yerine önerdiği yeni sistem gibi.
Her şey bir yana, yeni sistemin pek çok konuda, yasal olarak uygulanması da mümkün değil. Örneğin yabancı dilden de soru sorulması gibi. İyi güzel de bu sosyal eşitsizliğe yol açmayacak mı? Özel okullar dışında, 40 bine yakın ilköğretim okulunun kaçında doğru düzgün yabancı dil öğretiliyor? Böylesi bir durum özel okullar lehine haksızlık yaratmaz mı?

20 yıl öncesine kadar Boğaziçi Üniversitesi'ne, yabancı dil sınavında, sanıyorum ilk yüzde 15'lik dilime giren öğrenciler alınıyordu. Ama eşitlik ilkesine aykırı bulunduğu için yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şimdi yine aynı durum söz konusu değil mi?
Bakan Bey, yabancı dilden soru sorulduğu takdirde başarı düzeyinin yükseleceğini düşünüyor olabilir. Peki ya diğer dersler? Resim, müzik, beden eğitimi daha mı az önemli dersler? Onlardan da soru sorulacak mı?
İlköğretim Başarı Puanı'nın genel puana eklenmesi ise birçok haksızlığı beraberinde getirecektir.

Objektif bir ölçme değerlendirme sistemi ve ÖSYM'nin yaptığı gibi her okulun kendi içinde bir dönüşüm modeli yaratmadan atılacak her adım, öğrenci, veli ve öğretmenlerin adalet duygularının daha fazla erozyona uğramasından başka bir şey getirmeyecektir.

Kaldı ki böyle bir öngörü daha önce açıklanmadığı için öğrencilerin 6, 7 ve 8'inci sınıftaki notlarının dikkate alınması büyük haksızlık yaratacaktır. Pek çok öğrenci, okul notları sınava etki etmediği için, sınıf geçecek notlarla yetinmiş, daha fazlasını zorlamamıştı. Yani, öncelikleri dershane olmuştu.
Yaptıkları doğru muydu? Hayır. Ama onları o noktaya getiren MEB'in uyguladığı ve bugün yerden yere vurduğu o saçma sapan sınav sistemiydi.
Tercih sayısının artırılması olumlu bir gelişme gibi gözükse de özel okullar aynı tercih listesinin içine alınmadığı sürece fazla bir getirisi olmayacaktır.

Bir yerine 3 sınav
Öğrenci ve velileri sınav derdinden kurtarıyoruz, OKS'yi kaldırıyoruz derken, karşımıza üç sınav çıkarılması da sürprizlerin en büyüğü oldu. Yeni sistem dershaneye bağımlılığı azaltacakmış. Buna kargalar bile güler. Tam aksine, daha bağımlı hale getirecek. Öğrenciler kurslara 7'nci sınıfta başlıyordu, şimdi 4'üncü sınıfa kadar inecek.

Bir puanda on binlerce kişinin yer değiştirdiği bir sistemde, 8?10 puanlık başarı puanı katkısının, nasıl bir dalgalanma yaratacağını görmek için âlim olmaya gerek yok. ÖSS ya da OKS dünyanın en iyi sistemleri değildi ama güvenilirdi. Bu yüzden bugüne kadar yerine başka modeller geliştirilemedi. Yeni sistem, bakan dayatmasıyla uygulansa bile ömrü kesinlikle uzun olmaz!

Abbas Güçlü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.