01 Haziran 2006 Perşembe 00:00
Okul kayıtları başlıyor
İlköğretim okullarına kayıtlar bugün başlıyor. Kayıtlar, Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'de internet üzerinden alınacak. Peki internetten nasıl kayıt yaptıracaksınız? ~|~


İlköğretim okullarına kayıtlar, bu yıldan itibaren velinin beyanı esas alınarak yapılmaya başlanacak. Velilere, kayıt işlemlerinde kolaylık ve ikametlerinin yakınındaki okullara kayıt yaptırmasını sağlamak amacıyla bu yıldan itibaren Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'de ilköğretim okullarına yeni kayıtlar internet üzerinden gerçekleştirilecek.

İnternet üzerinden kayıt işlemlerinde şu yöntem izlenecek:

 • Veliler internet üzerinden kayıt başvurularını, 1 Haziran-14 Temmuz 2006 tarihleri arasında internet ağına bağlı bir bilgisayardan http://meb.gov.tr/ veya http://ilsis.meb.gov.tr/ adresinden ilköğretim okulu çağındaki çocuğunun TC kimlik numarasını girerek "e-kayıt öğrenci başvuru formu" doldurulacak.
 • İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve ilköğretim okulları, mesai saatleri içerisinde gerekli personel bulundurarak internet ağına bağlı tüm bilgisayarlardan velilerin kayıt işlemlerine yardımcı olacak.
 • Kayıt işlemlerinde velilerden hiçbir şekilde gönüllü veya gönülsüz bağış istenmeyecek.
 • Okul müdürleri, okula kayıt için başvuran çocuklardan, nüfusa kayıt olmayanların beyana dayalı kimlikleri ile baba, ana, vasi veya kayyımlarının kimliklerini ve adreslerini o yerin nüfus müdürlüğüne bildirecekler. Bu durumda olan çocuklar geçici kayıt yapılacak, nüfus müdürlüklerince nüfus kimlikleri verildikten sonra kayıt işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek.
 • İl/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları, internet sayfalarında okul müdürlüklerinin ve velilerin danışmak üzere ulaşabilecekleri kişileri ve irtibat telefonlarını belirtecekler.
 • Bu komisyonlar velilerin beyan ettikleri adres bilgilerini de dikkate alarak okullar için öğrenci alacakları çevreyi planlayıp, 25 Temmuz tarihine kadar sisteme girecekler.
 • Başvuru işlemlerinin tamamlanması ve il/ilçe komisyonları tarafından çevre belirleme işlemlerinin bitmesinden sonra okul müdürleri tarafından 27 Temmuz-11 Ağustos 2006 tarihleri arasında başvurular sistem üzerinden incelenecek. Beyan ettiği adreste ikamet etmeyenlerin çocuklarının kayıtları kendi bölgelerine yönlendirilecek
 • İlköğretim okulu müdürleri, 27 Temmuz-11 Ağustos 2006 tarihleri arasında internet ağından okullarına yerleştirilen öğrencilere ait adres bilgilerini alacak, bilgiler köy/mahalle muhtarlarındaki ikamet kayıtlarından kontrol edilecek. Beyan ettikleri mahallede ikamet etmelerine rağmen muhtarlıkta kaydı bulunmayanların ikamet işlemleri muhtarlık ve emniyetle işbirliği yapılarak sağlanacak.
 • İl/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları, okul müdürlüklerinden aldıkları geri dönüşten sonra öğrencilerin kesin kayıt işlemlerini tamamlayarak, 14 Ağustos 2006 tarihinde ilan edecekler.
 • Veliler, çocuklarının kimlik numarası ile yerleştirildikleri okulları 14 Ağustos 2006 tarihinden itibaren bakanlığın internet adresinden öğrenebilecekler.
 • Okul müdürlükleri, okullarına kesin kayıt yapılan öğrencilerin sınıf listelerini okulda velilerin görebileceği bir yerde ilan edecekler."

DİĞER İLLERDEKİ KAYITLAR
Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir dışındaki illerde kayıtlar için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde danışma büroları kurulacak. İlköğretim çağındaki çocuklar tespit edilerek, kayıt yaptırmaları sağlanacak.

Kayıtlar, velilerin beyanına göre yapılacak. Velilerden gerektiğinde nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi istenebilecek.
Beyan edilen adreste ikamet kayıtları bulunmayan veliler, ikametlerinin bulunduğu mahalleye yönlendirilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.