29 Haziran 2006 Perşembe 00:00
Olmaz demeyin!
1917'de Osmanlı Filistin'den çekildiğinde orada yaklaşık olarak 60 bin Yahudi'ye karşın 600 bin Filistinli Müslüman ve Hıristiyan yaşıyordu. ~|~

Ve aralarında hiçbir sorun yoktu
Bu tarihten sonra işgalci İngiltere ve destekleyicisi ABD'nin yardımı ile dünyanın dört bir yanından taşınanlarla birlikte Filistin'deki Yahudi sayısı 1947'de 600 bini buldu.
Gelenlerin tek bir ideali vardı:
'Vaadedilmiş topraklarda, yani Nil'den Fırat'a kadar Büyük İsrail Devleti'ni kurmaktı...'
Bu sloganla dünyanın dört bir yanından getirilen Yahudiler, üllkenin gerçek sahipleri Filistinlileri kovarak her şeylerini ele geçirdi.
1947'de ABD'nin desteği ile İsrail devleti ilan edildikten ve 1948'de meydana gelen ilk Arap?İsrail savaşından sonra Yahudiler Filistin'in neredeyse % 70'ini ele geçirmişti.
Daha sonraki yıllarda İsrail'e Yahudi göçü devam etti. Arap ülkelerinde yüzyıllardır yaşayan yaklaşık 800 bin Yahudi kendilerine dokunulmamasına rağmen İsrail'e göç etti.

Tıpkı Türkiye'deki Yahudilerin yaptığı gibi.
Onlar da yüzyıllarca yaşadıkları Türk topraklarını bırakarak İsrail'e gitti. Oysa Türkler onları 1492'deki Haçlı İspanyol katliamlarından kurtararak Osmanlı topraklarına taşımış ve başta İstanbul, İzmir, Selanik, Halep, Kayseri, Hatay, Beyrut gibi kentlere yerleştirmiş ve her zaman özel ilgi göstermişti.
Peki bunları neden anlatıyorum...
Son günlerde İsrail'de ilginç şeyler oluyor. Son 100 yılda Filistin'e göç eden Yahudiler geldikleri ülkelere göre örgütleniyorlar.
Yani dernekler kuruyor.
Bu dernekler de Yahudilerin geldikleri ülkelerdeki haklarını aramaya başlamış.
Örneğin Libya'dan Filistin'e göç eden Yahudiler İsrail Hükümeti'ne başvurarak, haklarının aranmasını istiyor.
Benzer şeyi Irak'tan gelen Yahudiler yapıyor.
Peki ne istiyor bu Yahudiler...
Geldikleri ülkelerde bıraktıkları taşınmaz mallarının parasını.

Peki ne kadar...
Yahudilere göre yalnız Irak ve Libya için bu para 30 milyar doları aşıyormuş...
Yani Libya ve Irak'tan kendi istekleri ile İsrail'e göç eden Yahudiler oralarda bıraktıklarını söyledikleri evlerinin ya da arazilerinin bedelini istiyor. Bu nedenle bu Yahudiler Amerikan işgali altındaki Irak Hükümeti'nden ve son dönemde Amerika'nın bölgedeki yeni dostu Kaddafi'den tazminat istiyor.
Nasıl olsa Kaddafi tazminat ödemye alışmış, Iraklılar ise mal değil can derdinde!
Peki bu olup bitenler Türkiye'yi ne kadar ilgilendiriyor?
İsrail'de yaklaşık olarak 150 bin Türkiye kökenli Yahudi yaşıyor.
Bunlar 40'lı ve 50 yıllarda mal ve mülklerini satarak Filistin'e yani İsrail'e göç ettiler. Bazıları da Türklerin kendilerine yönelik kötü muamelesinden söz ediyordu. Dönemin gazetelerine bakıldığında bununla ilgili ilginç haberler bulursunuz.
Özellikle geçen yıl Türkiye'de çok konuşulan Varlık Vergisi ile ilgili olarak.
Türkiye kökenli Yahudilerin Irak ve Libya kökenli dindaşları gibi tazminat isteyip istemeyeceğini bilmiyorum.

Ama bazı Amerikan ve Fransız sigorta şirketlerinin bazı Ermenilere 1915 yılında Türkiye'de bıraktıkları malları ile ilgili tazmainat ödediğini biliyorum.
Bu tazminat konusunun Yahudiler için ne kadar örnek oluşturup oluşturmayacağını zaman gösterecek. Ancak Almanya'nın, İsrail'e Hitler katilamlarından dolayı büyük miktarda tazminat ödediğini hatırlarsak gün gelir bölge ülkelerinin de hiçbir suç işlememelerine rağmen benzer durumla karşılaşabileceği gerçeğini ben kişisel olarak gözardı etmiyorum.
Nasıl olsa İsrail ve Yahudilerin arkasında ABD gibi süper bir devlet ve iki yüzlü Batı var.

Ama böyle bir durumda, yani İsrail ve Yahudiler istedikleri tazminatları aldıklarında, kendileri de tazminat ödemek zorunda kalabilir.
Çünkü dünyanın dört bir yanından Filistin'e göç eden ve İsrail devletini kuran Yahdiler orada yaşayan Filistinlilerin mal ve mülküne el koymuş ve Filistinilileri kovmuştu.
Bugün Filistin dışında yaşayan Filistinlilerin sayısı yaklaşık 4 milyon.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün dediği gibi 'Filistin'in tüm tapuları Türkiye'dedir.' Bu tapulara dayanarak açılacak haklı tazminat davaları ile İsrail hayal edilmeyecek büyük miktarda tazminat ödemek zorunda kalabilir. Kalmalı.
Öldürülen Filistinlilerin kan bedeli ayrıca hesaplanabilir? Bu durumda Filistin sorunu sizce nasıl çözülür ve bölgede barış nasıl gerçekleşir?
 Hüsnü Mahalli/ Akşam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.