04 Temmuz 2005 Pazartesi 00:00
Önce Anayasa'nın 90. maddesi değişmeli
YÖK Başkanı Teziç, ''başörtüsüyle ilgili yeni bir düzenleme yapılmak istenirse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) bu konudaki kararının Anayasa'nın 90. maddesi çerçevesinde düşünülmesi gerektiğini" söyledi. AKP, 90. maddeyi değiştirerek, AİHS'yi iç hukukun üstüne çıkarmıştı ~|~ YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, "türban konusunda şu aşamada YÖK olarak bir düzenleme yapmalarının söz konusu olmadığını" bildirdi. Bir TV programına katılan Teziç, şunları söyledi: "Ben görüşlerimi ancak yürürlükteki hukuk düzenine göre söyleyebilirim. Olması gerekeni bu anda tartışmam bir spekülatif tartışma olur. Yürürlükteki hukuk kuralları da içtihatlarıyla beraber İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin kararları da dahil olmak üzere bizebir yol çizmiş. Ben şu aşamada bunu aşma gücüne sahip değilim. Yükseköğretim Kurulu da aşma gücüne sahip değil. Hukuk bizi bağlıyor."
AİHM'nin kararı belli
"Türban" konusunun AİHM'e götürüldüğünü anımsatan Teziç, AİHM'den "türbanın serbest bırakılması yönünde bir cevap çıkmadığını" söyledi. Teziç, "Bu kararın Türkiye'yi ve dolayısıyla da iktidarları bağladığını" belirtti.
"Yargı kararlarının gerçek ve tüzel kişileri bağladığını" kaydeden Teziç, "(Bağlar) lafına çok dikkat etmek lazım. Bağlanmadığınız zaman bunun sonunda kararlara uymamanın ağır yaptırımıvardır. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, kararlara uyulmamasının bol bol yaptırımını uygulamıştır. Bugün belki yargılamadan muaf olanlar bunu düşünmek istemeyebilirler ama ilerde bekler" diye konuştu.
"Siyasi otorite bu tercihi yaparsa buna hakkı yok mu" sorusu üzerine Teziç, AİHM'nin kararının Anayasa Mahkemesi'nin kararlar ını teyit ettiğini söyledi. Teziç, şunları kaydetti: "İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin kararları teyit gibi ortaya çıkınca nasıl düzenleme yapacak, orada şüphem var. Sayısal gücü var, bunu isterse dener. Buna hiçbir engel yok. Ben, 'engel vardır' demiyorum, meydan da okumuyorum, lütfen yanlış anlamasınlar. Hukuk planında bunu aşabilmenin yolları var mı, yok mu bunu tartışması lazım. Bu konuda, şu aşamada YÖK olarak bizim bir düzenleme yapmamız söz konusu değil."
Önce Anayasa'nın 90. maddesi değişmeli
YÖK Başkanı Teziç, "türban ile ilgili TBMM'den bir yasa çıkarılırsa ne olacağı" yönündeki soruyu şöyle yanıtladı: "Bütün kamusal işlemler gibi yasama organının işlemleri de yargısal denetime tabidir. Türbanla ilgili kararı değiştirmek isterse,İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin kararını Anayasa'nın 90. maddesi çerçevesinde düşünmesi lazım. Yani insan hakları ile ilgili sözleşmeler Türk hukukunda kanunları, bilhassa anayasa koyucuyu da bağlayan bir özellik kazandı. Bu çerçevede tartışma olacak, başka türlü olamaz. Bunun bu çerçevede tartışılması gerekir, ama inatlaşmadan çıkmak lazım." Nur Batur'un, "Meclis'ten bir yasa çıkarsa en son noktada AİHM'den geri döner mi diyorsunuz" sorusuna Teziç, "Avrupa Konseyi 'benim kararımı neden kırıyorsunuz' diye gerekçesini sorar" karşılığını verdi. Bir soru üzerine Teziç, "Üniversiteye girişte ortaöğretim başarı puanlarına uygulanan katsayının yasayla değiştirilmesinin doğru olmayacağı" yönündeki görüşlerini yineledi. Teziç, "Katsayının yasa ile düzenlenmesiyle üniversite özerkliği alanına siyasi bir tercih yansıtılmış olacağını" savunarak, "bu düzenlemenin amaç unsuru bakımından Anayasa Mahkemesi'nde değerlendirileceğini" ifade etti. Teziç, "Bu kamusal amaçla mı yapıldı, yoksa siyasi amaçla mı, Anayasa Mahkemesi bunu değerlendirir. Ama ne karar verir, bunu söyleyemem" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137