11 Şubat 2012 Cumartesi 11:58
Ormanlar talanla karşı karşıya
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamada, “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı”nın 1 Şubat 2012 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulduğu vurgulandı. AKP iktidarının ilk dönemlerinde satışa sunulmaya çalışılan ancak dönemin cumhurbaşkanı engeline takılan “2B arazilerinin” bugün daha kapsamlı bir hazırlıkla yeniden gündeme getirildiğini dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası, 2B arazilerinin kamuoyu tarafından sadece “orman vasfını yitirmiş araziler” olarak bilindiğine dikkat çekti. Oysa “2B” arazilerinin, çok boyutlu ve karmaşık bir sorun alanı olduğunu vurgulayan Oda, konunun ekonomik, siyasal, toplumsal ve ekolojik boyutları olan bir sorun olduğunu kaydetti. “Ne yazık ki Siyasi iktidarda bu yanlış algı üzerinden konuyu gündeme taşımakta, kamuya ait alanları rant pazarına dönüştürmekte ve halktan gerçeği gizlemektedir” diyen İnşaat Mühendisleri Odası, “Açıktır ki kendilerine karşı gelecek olan tepkiden çekinmektedirler. Anlaşılan o ki, yaptığı düzenlemelerle tepeden tırnağa tüm yetkileri tek merkezde ve kendi elinde toplayan siyasi iktidar, ormanlarımızı da sermayenin talanına açacaktır” ifadelerini kullandı.

Tasarıda boşluklar var
İnşaat Mühendisleri Odası, benzer şekilde “tarla, bağ, bahçe, meyvelik, zeytinlik, fındıklık, fıstıklık (antep fıstığı, çam fıstığı) gibi çeşitli tarım alanları veya otlak, kışlak, yaylak gibi hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen” yerlerin de 2B arazisi kapsamında yer aldığını vurguladı. Bu açıdan konunun tarım politikaları ile doğrudan ilişkili olduğunu kaydeden Oda, “tarım arazilerinin satışı sonrası bu arazilerin tarım amacıyla kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği şüphelidir. Yasa tasarısında bu anlamda da boşluklar bulunmaktadır. Tasarının yasalaşması halinde tarım arazilerimiz büyük bir talan tehdidi altına girecektir” uyarısında bulundu.

Talan büyük bir ranta dönüşecek

Tasarı ile “2B arazilerine” orman niteliğinin kaybolması kılıfıyla ormanların talan edilerek yok edilmesinin yolunun açıldığını dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası, taslakta bu talanın büyük bir ranta dönüştürüldüğünü ileri sürdü. Orman alanlarının ranta açılmasının aynı zamanda ekolojik açıdan da tehlike çanlarının çalmasına neden olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Ormanların milli park, tabiat koruma alanları, sulak alan gibi ortamlarla iç içe olduğu bilinmektedir. Orman vasfının yitirildiği gerekçesi ile orman bütünü içinde kalan bir bölüm arazinin satılarak yapılaşmaya açılması ekosistemin parçalanmasına da neden olacaktır” uyarısında bulunuldu. Öte yandan, tasarının yasalaşması halinde imara açılacak alanlarda yapılaşmanın bir gereği olarak alt yapı hizmetlerinin götürüleceği, böylece “2B arazisi” olarak tanımlanan bölge dışındaki alanların da yapılaşmanın getirdiği olumsuzluklardan nasibini alacağı ifade edildi. Açıklamada, orman ekosistemlerin bozulmasının uzun vadede büyük yaşamsal sorunları ortaya çıkaracağının altı çizildi. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137