20 Ocak 2002 Pazar 00:00
Ortaklık umudu
ABD'den dönen Başbakan Bülent Ecevit, "Washington'daki temaslarımızda, ekonomik ve ticari alanlarda işbirliği olanakları üzerinde durduk" dedi

ABD ile siyasi, askeri ve ekonomik alanda varolan işbirliğini geliştirmeye yönelik görüşmeler yaptıklarını belirten Ecevit, "ABD ile ilişkilerimiz son yıllarda belirli bir düzeye ulaştı. Ancak, bu iki ülkenin varolan potansiyelini yansıtmaktan uzak. Washington'daki temaslarımızda, ekonomik ve ticari alanlarda işbirliği olanakları üzerinde durduk."

Bu konuda faaliyet göstermek üzere Türkiye ?ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu oluşturulmasına karar verildiğini söyleyen Ecevit "Komisyonun ilk toplantısı da 26 ve 27 Şubat'ta Türkiye'de yapılacak" dedi.

Ecevit: Irak'a harekat ima bile edilmedi
Ecevit Irak ile ilgili olarak ta şunları kaydetti: "Sayın Başkan Bush bu konuyu göndeme getirdi. Zaten daha önce de açıklanmış olan görüşlerini çok daha somut olarak dile getirdi ve Başkan, Saddam Hüseyin yönetimindeki bir Irak yönetimiyle uy~|~um sağlamalarının mümkün olmadığını, mutlaka bu konuda birtakım adımlar atılması gerektiğini söyledi. Fakat bir askeri harekattan, hele şu aşamada kesinlikle ve ima yoluyla bile söz etmedi. Ve herhangi bir adım atmaları takdirinde mutlaka bize danışacaklarını özellikle vurgulayarak belirtti."

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Irak Dışişleri Bakanı'na bir mektup gönderdiğini belirten Ecevit " Bizim tüm kaygılarımız o mektupta açıkça dile getirildi. Ve Irak yönetiminin mutlaka dünyada daha tehlikelerden uzak ve güvenilir bir ortam yaratılması için bazı tedbirler, ciddi adımlar atılması gerektiğini belirttiler. Buna bir yanıt da geldi. Fakat tabi bunlar yeterli değil. Bir kere Irak yönetiminin mutlaka Birleşmiş Milletler kararlarına tam olarak uyması gerekiyor. Ve çevre ülkeleri ve bölge ülkelerini kaygılandıracak herhangi bir davranışta bulunmaması ve o yönde olanaklarının da bulunmaması üzerinde ABD ısrarla duruyor. Fakat dediğim gibi şu aşamada bir askeri harekatı düşünmüyor ABD. Nasıl bir yol bulacakları da henüz kesinleşmiş değil. Fakat önemli olan şu ki, biraz önce belirttiğim gibi, bu konuda herhangi bir adım atacakları vakit Türkiye'ye danışacaklar. Irak'ın durumunun Türkiye açısından ne kadar önemli olduğunu da belirttiler." dedi.

Ekonomik ortaklık umudu
Başbakan Ecevit ABD ile ekonomik ilişkilerle ilgili olarak, " Özellikle ekonomik konularda, ekonomik ve ticari konularda bir kurumlaşmış örgütlenme meydana getiriyoruz bu biraz önce yaptığım açıklamada da belirttim. Bir stratejik ortaklık oluştu aramızda. Fakat bu stratejik ortaklığın ekonomik boyutu zayıf kalıyordu. Bunu ABD'nin yöneticileri, politikacıları da kabul ediyorlardı. Şimdi o boşluğu, o eksikliği gidermek üzere bir üst düzeyde komisyon kuruluyor. Buna ABD de çok etkili ve önemli bir görevde bulunan Sayın Larsen başkanlık edecek Amerikan tarafından ve bizden de o düzeyde bir yetkilimiz tabi katılacak. Ve böylece ekonomik ve ticari ilişkilerimiz bir kurumlaşma sürecine, etkili bir kurumlaşma sürecine girmiş oluyor. Bunun meyvalarını önümüzdeki yıl içinde toplayabileceğimizi umuyorum. Ayrıca İsrail'de ve Ürdün'de kurulmuş olan bir kurumlaşmanın gene Türkiye'de de kurulması için önerilerde bulunduk. Bunlar da anlayışla kabul edildi. Yani dediğim gibi ABD'yle ilişkimizin biraz eksik kalmış olan ekonomik ve ticari boyutunu da gerçekleştirmek üzere gereken siyasi kararlılık belirtilmiş oldu."

TÜRKİYE? YUNANİSTAN İLİŞKİSİ
Gazetecilerin Türkiye ile Yunanistan dışişleri bakanları arasında Ege sorunuyla ilgili gizli görüşme yapıldığına ilişkin soruyu ise Ecevit " Efendim bu gizli görüşme değil diyalogtur. Her diyalog her aşamada açığa vurulmaz. Benim de söylediğim şuydu; Türkiye'yle Yunanistan arasındaki sorunlar ancak diyalogla kurulur. Zaten bütün sorunlar ancak diyalogla kurulur.

Görüşmemizde Sayın Bush da bunu ısrarla vurguladı zaten. Yani Türkiye'yle Yunanistan arasındaki sorunların çözümü için diyaloğun gerekli olduğunu belirtti. Fakat Yunanistan'da bazı çevreler öteden beri diyalog değil mahkeme diyorlar. Halbuki bu konu Ege sorunu, kanuni yönü değil siyasal yönü ağır basan bir durumdur, bir konumdur. Ben her zaman belirttim, bu sözü belirttim. Fazla olarak da, eskisinden farklı olarak iki ülkenin Dışişleri Bakanları da, Sayın Cem'le Sayın Papandreu'nun sık sık bir araya gelerek ortak sorunlarımızı birlikte değerlendirdiklerini, sevinilecek bir gelişme olarak belirttim. Fakat nedense buna Yunanistan'da bazı çevrelerin kuşkuyla baktıkları görülüyor." diye yanıtladı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem de aynı konuyla ilgli olarak şunları söyledi: " Sayın Başbakanların verdiği talimat çerçevesinde, bizim Sayın Yunan Dışişleri Bakanı'yla sık sık ifade ettiğimiz gibi her konuda görüşmelerimiz oluyor, düşüncelerimizi açıklıyoruz. Ege konusunda böyle bir sistemli organize bir görüşme süreci içinde değiliz. Ama o konudaki düşüncelerimizi birbirimize ifade etmekteyiz. Sayın Başbakanımız'ın söylediği de bundan ibaretti. Bazı çevrelerde bir rahatsızlık yarattığını gördük Yunanistan'da. Ancak bunun bir nedeni yoktur ve ilişkilerimiz normal biçimde gelişmeye devam edecektir."

Başbakan Ecevit'i, havaalanında MHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Devlet Bahçeli ile Ankara Valisi Yahya Gür, Emniyet Müdürü Hasan Yücesan ile diğer ilgililer karşıladı.

Köşk: Gezi yararlı oldu
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD gezisi hakkındaki soruları da yanıtladı. Başbakan Ecevit'in ABD'ye yaptığı ziyaretin son derece yararlı geçtiğini kaydeden İldem, şunları söyledi: ''Sayın Cumhurbaşkanımız bu ziyaret ve ziyaret bağlamında yapılan

görüşmelerde elde edilen sonuçların Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkisinin her boyutunda gelişme sağlanmasına önemli bir katkı oluşturduğu inancındadır. Gerçekten ABD ile bu stratejik ortaklık ilişkimizde siyasi, askeri ilişkilerimizin düzeyine ekonomik, ticari ilişkilerimizin getirilmesini sağlayacak adımların buziyaret vesilesiyle atılmış olduğunu görmekteyiz.

Bu adımların yakın bir zamanda iki ülkenin ortak yararına hizmet edecek sonuçlara varmasını temenni etmekteyiz.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137