26 Aralık 2001 Çarşamba 00:00
Ortaöğretim sil baştan
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çok programlı liselerle ilgili yeni düzenlemeler yaptı.MEB, Çok Programlı Lise Yönergesi'ni, 5 ay önce çıkan ve mesleki ve teknik eğitimde yeniden yapılanma öngören 4702 sayılı yasa doğrultusunda güncelleştirerek, yürürlüğe koydu.Yeni düzenlemeye göre, yönergenin yürürlük tarihinden önce açılmışçok programlı liselerde mevcut programların uygulanmasına eğitim ihtiyacına göre devam edilecek. Daha önce çok programlı lise bünyesinde açılmış Anadolu teknik lisesi, teknik lise ve her türlü Anadolu lisesi programları, gelecek öğretim yılından (2002?2003) itibaren kaldırılacak.

Ayrıca, merkez nüfusu 10 binden az olan yerleşim birimlerindeki çok programlı liselerin yabancı dil ağırlıklı programları da gelecek öğretim yılından itibaren kaldırılacak.

Yeni yönergeyle, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı çok programlı liseler, Erkek Teknik Öğretim, Kız Teknik Öğretim ve Ticaret ve Turizm Öğretimi genel müdürlüklerine bağlandı.

Çok ~|~programlı lise açılmayacak yerler

Yönergeye göre, mesleki ve teknik eğitim merkezinin bulunduğu yerleşim birimlerinde ayrıca çok programlı lise açılmayacak. Bu gibi yerlerde, yörenin eğitim ihtiyacına ve koşuların uygunluğuna göre bağımsız genel ortaöğretim kurumları açılabilecek.

Çok programlı liselerde, Anadolu teknik lisesi, teknik lise, her türlü Anadolu lisesi ve merkez nüfusu 10 binden az olan yerleşim birimlerinde yabancı dil ağırlıklı lise programlarına yer verilmeyecek.

Çok programlı liselerde, yükseköğretime hazırlayan programlar, hem mesleğe, hem yükseköğretime hazırlayan programlar, hayata ve iş alanlarına hazırlayan programlar uygulanacak. Okulda mesleki ve teknik öğretim programlarına devam eden öğrenciler, 10. sınıftan itibaren en az 160 saat staj yapmakla sorumlu olacaklar. Bütün derslerden başarılı olmasına karşın staj çalışmasını tamamlamayanlara diploma düzenlenmeyecek.

Çok programlı liselere kayıt sırasında, program türleri de dikkate alınarak, diğer ortaöğretim kurumlarına alınacak öğrenciler için gerekli koşullar aranacak.

Lise açılma şartları

Bir yerleşim biriminde çok programlı lise açılabilmesi için, o çevrenin sosyal, kültürel ve ekonomik durumu göz önünde tutulacak. Yeni bina yapımı için en az 10 bin metrekare arsa sağlanacak. Ayrıca oyerleşim merkezindeki ilköğretim okullarının son sınıf öğrenci sayısı en az 60, merkeze bağlı yerleşim birimleri ile birlikte bu sayının en az 100 olması şartı aranacak.

Nüfusu az ve dağınık olan yerleşim birimlerindeki eğitim binaları, öğretmen, yönetici ve diğer personelden azami ölçüde yararlanılarak kaynak israfının önlenmesi ve eğitim maliyetinin düşürülmesi amacıyla kurulan çok programlı liseler bünyesinde, genel ve mesleki eğitime yönelik çeşitli programlar uygulanıyor.

Türkiye genelinde toplam 782 çok programlı lise hizmet veriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137