18 Temmuz 2002 Perşembe 00:00
ÖSS ve YDS sonuçları bugün açıklanıyor
Sınavları gerçekleştiren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Başkanı Dr. Fethi Toker, bugün saat 10.00'da düzenleyeceği basın toplantısında sınav sonuçlarına ilişkin bilgi verecek. Adaylar, 2002?ÖSS'de aldıkları ÖSS puanları ile bu puanlara ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının katılmasıyla hesaplanmış ve yükseköğretim programlarına yerleştirmede kullanılacak olan Y?ÖSS puanlarını, basın toplantısının başladığı saatten itibaren internetten, 900'lü telefon hatlarından ve WAP uyumlu cep telefonlarından öğrenebilecekler.

Sonuçlar nasıl öğrenilecek?

Sınav sonuçlarının öğrenilebileceği adresler şöyle:

İnternet adresleri:

http://oss.osym.gov.tr, http://oss2002.osym.gov.tr

900'lü telefon hatları:

0900 3091997 ? 0900 3091998 ? 0900 3101401 ? 0900 3101402

WAP Uyumlu Cep Telefonları:

http://wap.osym.gov.tr

ÖSYM, adayların, bu adreslere yoğunluk nedeniyle ilk birkaç saat içinde ulaşmakta zorluk çekebileceklerini, ancak daha sonra kolaylıklaerişebilecekleri~|~ni bildirdi.

2002?ÖSS sonuçları, aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından bastırılarak dağıtılacak olan Sınav Sonuç Gazetesi'nde de yer alacak. Adaylar, Sınav Sonuç Gazetesi'nden 2002?ÖSS'yi kazanıp kazanmadıklarını (ÖSS Puanlarının 105'in altında veya üstünde olduğunu) kazanmışlarsa ÖSS puanlarının 120'nin üzerinde olup olmadığını öğrenebilecekler. Sınav Sonuç Gazetesi 19 Temmuz 2002 Cuma günü sabahı bütün Türkiye'de gazete bayilerinden alınabilecek.

2002?ÖSS sınav sonuç belgelerinin, adayların adreslerine postalanması işlemine, 19 Temmuz 2002 tarihinde başlanacak.

Lisans programı için 120 puan şart

ÖSS'yi kazanmak için Eşit Ağırlıklı, Sözel ve Sayısal alanlardaki puan türlerinden birinden en az 105 almak gerekiyor. Üniversitelerin lisans programlarını tercih edebilmek için ise söz konusu puan türlerinin birinden en az 120 almış olma koşulu bulunuyor. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerini tercih etmek isteyen adayların ise YDS'den en az 120 puan almaları gerekiyor. 2002?YDS'ye 41 bin 555 aday başvurmuştu.

Tercihlerle ilgili koşullar

ÖSYM, gerek sadece meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş için başvuran, gerekse 2002?ÖSS'ye başvuran adayları, 2002?Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan tabloların hangilerinden tercih yapabileceklerine göre, ''Lise grubu'' ve ''Meslek liseleri grubu'' olmak üzere ikiye ayırdı.

Lise grubu, şu liseleri kapsıyor:

''Lise, yabancı dil ağırlıklı lise, özel lise, anadolu lisesi, yabancı dille öğretim yapan özel lise, fen lisesi, özel fen lisesi, askeri lise, polis koleji, akşam lisesi, açıköğretim lisesi (lise programı), çok programlı lise (lise programı), anadolu güzel sanatlar lisesi, anadolu öğretmen lisesi, öğretmen lisesi, öğretmen okulu, köy enstitüsü.''

Meslek liseleri grubu da şu liseleri kapsıyor:

''Ticaret meslek liseleri, teknik liseler, endüstri meslek liseleri, kız meslek liseleri, sağlık meslek liseleri, otelcilik ve turizm meslek liseleri, sekreterlik meslek liseleri, astsubay hazırlama okulları ve imam hatip liseleri, açıköğretim lisesi (Endüstri meslek lisesi, imam hatip lisesi, kız meslek lisesi, ticaretmeslek lisesi), çok programlı liseler (endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, anadolu imam hatip lisesi, imam hatip lisesi) ve diğer meslek liseleri.''

Kaç kişi yerleştirilecek?

Sınava katılan adaylardan yalnızca 177 bin 26'sı devlet ve vakıf üniversiteleri ile KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarına yerleşebilecek. Sınava başvuran adaylardan 1 milyon 363 bin 218'i bir lisans programına yerleşme hakkı kazanamayacak.

Adaylar için, Türkiye'deki 53 devlet üniversitesinin lisans programlarında toplam 149 bin 549 kontenjan ayrıldı. Vakıf üniversitelerinin lisans programlarına 17 bin 717, KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarına da 9 bin 760 öğrenci alınacak. Üniversitelerin özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerine detoplam 12 bin 74 öğrenci yerleştirilecek. Üniversiteye yerleşmeye hak kazanan adaylar, 12?18 Eylül 2002 tarihleri arasında üniversitelere kayıtlarını yaptıracaklar.

Kimler tercih formu doldurabilecek?2002?ÖSS sonucunda, şu durumdaki adaylar yükseköğretim programlarıarasından tercih yapma hakkı kazanacak:

* 2002?ÖSS'ye girip 105 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

* 2002?ÖSS'ye giren ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olanlar,

* Sadece 2002?Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş için başvuranlar.

* Adaylar, bu grupların hangisinde olursa olsunlar, ÖSYM'nin kendilerine gönderdiği tercih formunu dolduracaklar ve tercihlerini yaparken sadece kendilerinin tercihte bulunma hakları olan yükseköğretim programlarını tercih formuna yazıp kodlayacaklar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137