15 Ocak 2004 Perşembe 00:00
ÖSS'de katsayı eşitliği bir başka bahara
Üniversitelerarası Kurul'un hazırladığı ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in, ilgili tarafların görüşünü de almasından sonra yeniden düzenlenen yükseköğretim yasa taslağında, milyonlarca meslek lisesi öğrencisi ve mezununun dört gözle beklediği ÖSS'de katsayı adaletsizliğine çözüm getirilmiyor. Taslağın gerekçesinde, "meslek lisesi mezunlarının yükseköğretime giriş ile ilgili sorunları ancak ortaöğretim/yükseköğretim bütünlüğü içinde yeniden bir yapılanma ile uzun soluklu ve sağlıklı bir çözüme kavuşacaktır. Bu da Yükseköğretim Kanunu'nun çerçevesini kat kat aşan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurumu'nun çok yönlü ortak çalışmaları ile mümkün olabilecektir" görüşüne yer veriliyor.

Rektör seçimlerine yeni düzenleme

Taslakta, üniversitelerde rektör seçimlerinde belirlenecek aday sayısı 6'dan 3'e düşürüldü. Dekan adaylarının da rektörler gibi seçimle belirlenmesi öngörülen taslakta, öğretim elemanlarının disiplin ve ceza işleri yeniden düzenlendi. Ayrıca, başarılı öğr~|~enciler ile öğretim üyelerinin ödüllendirilmesi de öngörüldü. Bu düzenlemeye göre, başarılı öğrencilerden harç alınmayacak.

Taslak haftaya hükümete sunulacak

Taslak, 20 Ocak'ta YÖK Genel Kurulu'nda değerlendirildikten sonra hükümete sunulacak.

Yükseköğretim yasa taslağının gerekçesinde, mevcut kanunda yer alan ana ilkelerin, Anayasa'daki ilkelerle, "akademik etik, liyakat, rekabetçilik, demokratik katılım ve şeffaflık" gibi ilkelerle güçlendirildiği kaydedildi.

İstanbul Üniversitesi'nde tıpçıların önü kesildi

Yasa tasarısındaki tek dişe dokunur düzenleme, bazı üniversitelerde belirli fakültelerin rektör seçimlerindeki hakimiyetini sona erdirmek oldu. Rektör seçimlerinin fakülteler bakımından daha adil olabilmesi için, üç ayrı bilim alanında eğitim?öğretim yapan birimleri olan üniversitelerde, aynı bilim alanından arka arkaya iki dönemden fazla rektör seçilememesi kuralı getirildiği belirtildi. Taslağın bu maddesi özellikle İstanbul Üniversitesi'ni ilgilendiriyor. İstanbul Üniversitesi rektörleri, genelde İstanbul ve Cerrahpaşa tıp fakülteleri öğretim üyleri arasından seçiliyor.

Doçentlik atamalarında değişen bir şey yok

Doçentliğe başvuru koşulları ve doçentlik sınavına ilişkin ana ilkelerin korunduğu ifade edilen gerekçede, bu konudaki ayrıntılı düzenlemenin, Üniversitelerarası Kurul'un belirlediği usul ve esaslara göre çıkarılacak yönetmeliklere bırakıldığı belirtildi.

Mezara kadar öğretim üyeliği!

Taslağın gerekçesinde, üniversitelerde giderek artan öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla, tüm öğretim elemanları için kadrolu çalışma yaş haddinin 70 yaş olarak öngörüldüğü vurgulandı.

Ayrıca, ihtiyaç halinde bu yaş sınırı ile bağlı olmaksızın sözleşmeli öğretim elemanı çalıştırma olanağının da tanındığı anlatıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in üzerinde çalıştığı yükseköğretim yasa taslağının gerekçelerine göre YÖK kaldırılmıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.