22 Kasım 2004 Pazartesi 00:00
ÖSS'de start bugün
Üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) başvurular, bugün başlıyor. Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen meslek lisesi mezunu adaylar da, ÖSS için hazırlanmış başvurma belgesiyle başvuru yapabilecek. Halen öğrenim gören adaylar, başvurma belgesi ve kılavuzu öğrenim gördükleri okul müdürlüklerinden, mezun adaylar ise herhangi bir lise müdürlüğünden veya ÖSYM Sınav Merkezi yöneticiliklerinden 4 milyon lira karşılığında alabilecekler.

ÖSS'de start bugün

Üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) başvurular, bugün başlıyor. Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen meslek lisesi mezunu adaylar da, ÖSS için hazırlanmış başvurma belgesiyle başvuru yapabilecek. Halen öğrenim gören adaylar, başvurma belgesi ve kılavuzu öğrenim gördükleri okul müdürlüklerinden, mezun adaylar ise herhangi bir lise müdürlüğünden veya ÖSYM Sınav Merkezi yön~|~eticiliklerinden 4 milyon lira karşılığında alabilecekler. Sadece ÖSS'ye girecek adaylar sınav ücreti olarak 40 milyon lirayı, bankaya yatıracaklar. Yalnız sınavsız geçiş için başvuracak adaylar ise 6 milyon lira ödeyecekler. Adaylar, ücretlerini, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birine T.C kimlik numaralarını söyleyerek yatırabilecekler. Sadece sınavsız geçiş ücreti yatıran adaylar başvuru süresi içinde ÖSS'ye girmeye karar verirlerse, bankaya 34 milyon lira fark yatırabilecekler. Bu arada, üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adayların, Yabancı Dil Sınavı'ndan (YDS) önce, 19 Haziran 2005 Pazar günü yapılacak ÖSS'ye girmesi gerekiyor. Bu yüzden YDS'ye girecek adaylar, Nisan 2005'te 40 milyon lira daha ödeme yapacaklar. YDS, 26 Haziran 2005 Pazar günü yapılacak.

Başörtülü fotoğraf yine yasak

Adayların, ÖSS Kayıt Kartı'na yapıştıracakları fotoğrafın ''cepheden, son 6 ay içinde, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş ve net" olması gerekiyor. Numaralı bile olsa camlarırenkli gözlükle çekilmiş fotoğraflar kesinlikle kullanılmayacak. Gözlük camı renkli ise bu adaylar gözlüklerini çıkararak fotoğraf çektirecek.

Okul müdürlüğü süresine sınırlama

Okul müdürleri, 5 yıldan fazla aynı okulda görev yapamayacak

Okul müdürlüğü süresine sınırlama getirildi. Artık bir okul müdürü, görev yaptığı okulda 5 yıldan fazla görev yapamayacak. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Buna göre, okul müdürlerinin görev süreleri 5 yılla sınırlandırıldı. Okul müdürlerinin uzun yıllar aynı okulda görev yapmaları sonucu esnaf ve velilerle sıkı ilişkilerin kurulması ve istenmeyen dedikoduların ortaya çıkması sonucu değişikliğe gidildiği tahmin edilen bu uygulama ile bu dedikoduların önünün alınması ve uzun yıllar aynı okulda görev yaparak durağanlaşan ve pasifleşen müdürlerin başka bir okulda çalışmalarına ivme kazandırılması düşünülüyor. Böylece bir okulda toplam 5 yılını dolduran okul müdürlerine, il içi veya ilçelerarası rotasyon uygulanacak. Rotasyonda başarı, hizmet süresi ve hizmet puanı gibi kriterler okul tercihlerinde önemli kıstas olacak. Söz konusu yönetmelikte yapılan bir başka değişiklikle de, Türk Eğitim?Sen tarafından bir süre önce 'yandaş kayırmacılığına yol açacağı' gerekçesiyle dava açılarak Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilen okul müdürlüğü seçimindeki mülakat sistemi uygulamasına son verilmiş oldu. Okul müdürü seçiminde daha önce mahkemelik olan sistemde, illerde kurulan komisyonlarca puanlama gibi çeşitli kriterler ölçüsünde belirleniyor ve 5 adaydan en yüksek puan alan, komisyon tarafından okul müdürlüğüne atanıyordu. Başbakanlık ve ardından yayınlanmak üzere Resmi Gazeteye basımı için gönderilen yönetmelik değişikliğine göre, okul müdürlüğü için yine komisyonlarca en yüksek puan olan 5 aday belirlenecek. Ancak bu 5 adaydan birinin komisyonca okul müdürü olarak ataması yapılamayacak. Yapılan değişiklikle komisyonun belirlediği 5 kişinin ismini doğrudan bakanlığa bildirilecek ve bakan tarafından veya yetkili atama amiri tarafından bu 5 kişiden biri okul müdürü olarak atanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.