09 Eylül 2002 Pazartesi 00:00
ÖSS'de yine adalet yok!

ÖSS'ye getirilen yeni düzenleme ile lisede okuduğu alan dışında bir programı tercih eden adayın kazanma şansı sıfıra yaklaştı

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sistemi bir kez daha değişti. Meslek lisesi mezunlarına yönelik ayrımcı yaklaşım ise bu yıl da sürecek. Meslek lisesi mezunları tüm soruları cevaplandırsa bile, istedikleri bölümü yine kazanamayacaklar! ÖSYM Başkanı Fethi Toker, düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Öğretim Genel Kurulu'nun, 6 Eylül'de yaptığı toplantıda, 2003 ÖSS puanlarının hesaplanmasında değişiklik yapılmasına karar verdiğini açıkladı.

Toker, ÖSS puanlarının 100 ile 300 arasında değişeceğini ve meslekyüksekokulları ile açıköğretim programlarını sınavsız geçiş dışında tercih edebilme sınırının 105 yerine 160, lisans programları için gereken barajın da 120 yerine 185 ÖSS puanı olarak belirlendiğini kaydetti.

Fethi Toker, ''Bu sınırlarda meydana gelen ~|~değişiklik ÖSS'yi kazanma puanlarının yükseltilmesi anlamına gelmemektedir. Bu değişikliğin anlamı eski ÖSS dağılımındaki 105 ÖSS puanının yeni dağılımında 160'a, 120 ÖSS puanının 185'e karşılık geleceğidir'' diye konuştu. Toker'in verdiği bilgiye göre, sınavda uygulanan testlerdeki Türkçe ve Matematik bölümlerinin ÖSS puanı içindeki ağırlığı artırılacak. Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının, yerleştirmeye esas olan Y?ÖSS puanları içindeki ağırlığı da yükseltilecek.

OÖBP'nin etkisi yüzde 3 artıyor
Ortaöğretimdeki başarı, adaylar kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleşirlerken önceki yıllara göre, yaklaşık yüzde 3 oranında artırılacak. Ayrıca, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı hesaplama yönteminde de bazı değişiklikler yapılacak. Uygulamada, ÖSS ortalaması yüksek okulların, diploma notları düşük öğrencileri, ÖSS ortalamaları düşük okulların öğrencilerine göre daha yüksek ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarına sahip olacak. 2003 ÖSS'de uygulamaya koyulacak yöntem, ÖSS ortalaması yüksek olan okullardaki öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanını önemli ölçüde artıracak.

Fen ve Anadolu liseleri mezunları dikkat!
Okul değiştiren öğrenciler için uygulanan yöntem de kaldırılacak. Fen ve Anadolu liselerinden, okulun son sınıfında diğer okullara nakledilen öğrencilerin, 2 yıllık not ortalamaları eski okullarından, son yıllarına ait not ortalaması da yeni okullarından alınarak orta öğretim başarı puanı hesaplanıyordu. Yeni uygulamayla bu yöntem kaldırılarak, öğrencilerin ağırlıklı orta öğretim başarı puanları hangi okuldan mezun olmuşlarsa bu okulun ÖSYM'ye bildirdiği diploma notuna göre hesaplanacak.

Alandışı tercih yapmak imkansızlaştı
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puan hesaplama yöntemi ile tavan ve taban puanlar değiştirilirken, meslek lisesi öğrencilerinin şikayet ettikleri konularda düzenleme yapılmadı. Yeni sisteme göre, adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının ÖSS yerleştirme puanı içindeki payı artırıldı. Buna göre alanı dışında tercih yapacak adayların tercih ettikleri programları kazanma şansı azaldı.

Katsayılar değişti
Yeni sisteme göre, lisede okuduğu bir alanla ilgili bir yükseköğretim programını tercih edecek adayın ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı 0.5 katsayı yerine 0.8 katsayı ile çarpılacak. Böylece ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının 0.5 katsayısı ile çarpıldığında ÖSS yerleştirme puanı içindeki payı yüzde 17.7 iken, 0.8 ile çarpıldığında bu oran yüzde 21.1'e yükselecek. Eski sistemde, lisede okuduğu alan dışında bir yükseköğretim programını tercih eden adayın ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı 0.2 katsayısı ile çarpılıyordu. Bu katsayıyla çarpılan ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının ÖSS`deki payı yüzde 8.0 idi. Yeni sistemde, 0.2 katsayısı 0.3, bu katsayıyla çarpılacak ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının ÖSS içindeki payı da yüzde 9.1 olarak belirlendi.

2003'te başlanıyor
Toker, konuya ilişkin olarak, "2003?ÖSS'de başlanacak olan uygulamada, ortaöğretimdeki başarının, yerleştirmeye esas olan ÖSS yerleştirme puanı içindeki ağırlığı, adaylar kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleşirlerken, önceki yıllardakine göre yaklaşık yüzde 3 oranında artırılmış durumdadır" dedi.

Meslek liselerinin önü iyice kesildi
Toker, "Meslek lisesi öğrencilerinin alanlarıyla ilgili olmasına karşın bazı yükseköğretim programlarını tercih edemediklerinin" hatırlatılarak, bu konuda yeni bir düzenleme yapılıp yapılmadığı konusundaki soru üzerine, "Eski sistem nasıl nasılsa öyle devam edecek. Öğrencilerin hangi alandan tercih yapabileceklerine ilişkin tablomuzda bir değişiklik yok" dedi. Fethi Toker, yeni sistemin uygulanacağı ÖSS'nin 15 Haziran 2003 Pazar günü gerçekleştirileceğini bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137