09 Kasım 2001 Cuma 00:00
ÖSS'nin özel adayları
ÖSS'de, üstün yetenekli, üstün başarılı, lise birincisi veya bedensel özürlü adaylara, diğer adaylaragöre bazı ek haklar tanınarak, kolaylık sağlanıyor.

2002?ÖSS'ye 5 Kasım Pazartesi günü başlayan başvurular, 19 Kasım Pazartesi günü sona erecek.

ÖSS'de bazı adaylara ek hak ve kolaylık sağlandığını için, adayların durumlarını göz önünde tutarak başvurularını yapmaları gerekiyor. ÖSS'de "özel" durumu bulunan adaylar, "Okul birincileri", ''Belli sanat dallarında üstün yetenekliler", "TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olanlar", "Spor dallarında üstün başarılı olanlar", "Bedensel özürlüler", "Açıköğretim öğrencileri", ''Yurtdışından başvuranlar", "Birden fazla liseden mezun olanlar" ve "Yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenler" olarak belirlendi.

Bunlardan, üstün yetenekli, üstün başarılı veya lise birincisi adaylara ek puan verilirken, bedensel özürlü adaylara ise sınav esnasında kolaylık sağlanacak.

ÖSS'de "özel" durumu bulunan adaylara sağlanan haklar ve tanınankolaylıklar şöyl~|~e:

OKUL BİRİNCİLERİ: Lise ve dengi okulları birincilikle bitiren adaylar, yükseköğretim programlarında ayrılacak kontenjanlardan yararlanacaklar. 2002?ÖSS'de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak, merkeziyerleştirmeyle, Y?ÖSS ve varsa ek puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecekler. Ancak kontenjanlar sınırlı olduğu için bu durumdaki adayların tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasında yapmaları halinde, açıkta kalma olasılıklarını gözardı etmemeleri gerekiyor.

BELLİ SANAT DALLARINDA ÜSTÜN YETENEKLİ OLANLAR: Devlet konservatuvarlarının müzik ve sahne sanatları bölümleri ile güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümlerinde okumak isteyenlerin, üstün yeteneklerinin saptanması için ilgili yükseköğretim kurumlarına doğrudan başvurmaları gerekiyor. Bu adaylarıseçme işlemleri, rektörlüklerin önerdiği komisyonlarca yapılacak.

TÜBİTAK YARIŞMALARINDA VE PROJELERİNDE BAŞARILI OLANLAR: TÜBİTAKtarafından uluslararası bilim olimpiyatlarına gönderilen ve dereceye girenler ile yine TÜBİTAK tarafından yurtiçinde düzenlenen bilim olimpiyatlarında ve proje yarışmalarında derece kazanan adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları, derece aldıkları alanlarla ilgili bir yükseköğretim programını tercihleri arasında gösterdikleri taktirde, ayrı bir katsayı ile çarpılarak 2002 Y?ÖSS puanlarına katılacak.

Ayrıca, uluslararası bilim olimpiyatlarında altın, gümüş ve bronz madalya alanlardan isteyenler alanlarıyla ilgili yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş yapabilecekler. Adaylar, bu isteklerini 1Ağustos 2002'ye kadar TÜBİTAK'a bildirecekler.

SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI OLANLAR: Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar, spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleştirilirken, bu adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları YÖK'ün belirleyeceği bir katsayı ile çarpılarak 2002 Y?ÖSS puanlarına katılacak.

Bu uygulamadan yararlanabilmek için dünya, Avrupa ve Balkan şampiyonaları, olimpiyat ve Akdeniz oyunları, İslam Ülkeleri DayanışmaSpor Oyunları, ISF Dünya Okullar Spor Oyunları, FISU Dünya Üniversiteler Spor Oyunları, Yaş Grupları Dünya Oyunları, Avrupa Oyunları, Avrupa Gençlik Olimpiyat Günleri, Dünya ve Avrupa kupaları ile en az 10 ülkenin katıldığı uluslararası yarışmalarda ilk üç dereceye girmek gerekiyor. 2002?2003 öğretim yılında spor ile ilgili alanlarda yükseköğretim programlarında okumak isteyenlerin, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden alacakları "milli sporcu" belgelerinin asıllarını ve noter tasdikli örneklerini 2 Ağustos 2002 tarihine kadar ÖSYM'ye göndermeleri gerekiyor.

AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ: Açıköğretim lisesi öğrencileri için her il ayrı olmak üzere bir okul kodu verildi. Açıköğretim lisesi öğrencileri, kılavuzdaki tablodan öğrencisi oldukları liseyi bulacaklar ve başvuru belgesine bu kodu işaretleyecekler. Bu adaylar, kendileriyle ilgili diğer kuralları kılavuzdan öğrenebilecekler.

YURTDIŞINDAN BAŞVURANLAR: Öğrenimlerini yurtdışında sürdürenler,başvurma belgesine kendileri için hazırlanan ve ÖSS kılavuzuna konulanokul kodunu işaretleyecekler. Bu adaylar, sınav ücretini döviz olarak ÖSYM'nin döviz hesap numarasının bulunduğu bankaya yatırabilecekler. Başvuru belgeleri de 7 Aralık 2001 tarihine kadar, plastik kılıf içinde ÖSYM'ye iadeli taahhütlü olarak postalanacak.

BİRDEN FAZLA LİSEDEN MEZUN OLANLAR: İki veya daha fazla okul çıkışlı (Örneğin ticaret meslek liselesini bitirdikten sonra lise diploması alanlar) bir adayın 2002?ÖSS'ye başvururken bitirdiği okullardan birini seçmesi ve bu okuldan alacağı diplomanın onaylı örneği ile ayrıntılı bir dilekçeyi başvuru belgesine ekleyerek teslim etmesi gerekiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100