27 Mart 2006 Pazartesi 00:00
ÖSS'ye başvuranlara duyuru
Danıştay'ın bazı maddelerinin yürütülmesini durdurduğu 14 Aralık 2005 tarihli Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği çerçevesinde 2006-ÖSS'ye müracaat edenler, başvurularının geçersiz sayılmaması için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) okul bilgilerinin değiştirilmesini isteyebilecekler. Bu çerçevede, ÖSYM'ye 14 Nisan 2006 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek. ~|~


 

ÖSYM, internet sitesinden "Açıköğretim Lisesi Son Sınıf Düzeyindeki Öğrenciler" için duyuru yaptı. Duyuruda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin belirli maddelerinin iptali ve yürütülmesinin durdurulması istemiyle YÖK tarafından dava açıldığı ve Danıştay'ın da yürütmeyi durdurma kararı aldığı anımsatıldı. Duyuruda, bu karar üzerine YÖK Genel Kurulu'nun konuyla ilgili açıklamasına yer verildi.

ÖSYM duyurusunda, bu nedenle söz konusu yönetmelik kapsamında 12 Aralık 2005 tarihinden sonra Açıköğretim Lisesi'ne kaydını yaptıran ve Açıköğretim Lisesi'nin son sınıf düzeyindeki öğrencisi olarak 2006-ÖSYS'ye başvuran adayların, 2006-ÖSS başvurularında mağdur olmamak için, isterlerse şu işlemleri yapabilecekleri bildirdi:

"-Daha önce bir ortaöğretim kurumunu bitirmiş adaylar, Açıköğretim Lisesi öğrencisi olarak yapmış oldukları 2006-ÖSYS başvurularının, bitirdikleri ortaöğretim kurumu mezunu olarak değiştirilmesini isteyebilirler. Bunun için adayların internetteki 'Form Dilekçe-1'i doldurup diplomalarının onaylı bir suretini ekleyerek, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Bürolarından birine elden teslim etmeleri gerekiyor.

-Bir ortaöğretim kurumunda son sınıf öğrencisi iken, bu okuldaki kaydını sildirip Açıköğretim Lisesi'ne kaydolan öğrencilerden kendi isteği ile eski okullarına dönenler, 2006-ÖSYS başvurularındaki okul bilgilerinin değiştirilmesini isteyebilirler. Bunun için adayların okul kayıtlarının, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına uygun olarak Açıköğretim Lisesinden eski okullarına aktarılması gereklidir. Bu şekilde eski okullarına geri dönen adaylardan 2006-ÖSYS'ye başvuranlar, 'Form Dilekçe-2'yi doldurup okul müdürlüğüne onaylattıktan sonra ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerine ve ÖSYM bürolarından birine elden teslim edecekler.

-Bir başka okulun ister mezunu ister son sınıf öğrencisi olsun, adaylar okul bilgilerinin Açıköğretim Lisesi'nden eski okullarına değiştirilmesi yerine 2006-ÖSYS başvurularını geri almak isteyebilecekler. Bunun için adayların 'Form Dilekçe-3'ü doldurmaları ve 14 Nisan 2006 saat 17.00'ye kadar ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Bürolarından birine elden teslim etmeleri gerekiyor. Bu durumdaki adayların sınav başvurusu için ödedikleri ücretler ÖSYM tarafından, Form Dilekçe-3'de belirtecekleri banka hesabına aktarılacak."

Adaylar, sınav merkezi yöneticiliklerine 14 Nisan'a kadar istenen belgeleri teslim edecekler.
Duyuruda, "Söz konusu işlemlerden hiçbirini yapmayan ve Açıköğretim Lisesi son sınıf öğrencisi olarak yaptıkları 2006-ÖSS başvurularının geçerli olmasını isteyen adayların ise YÖK Genel Kurulu tarafından yapılan ve yukarıda yer alan duyuruları dikkate almaları gerekir" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137