27 Mayıs 2006 Cumartesi 00:00
ÖSS'ye girecekler dikkat !
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, yeni Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sisteminde tüm alan derslerinden soru sorulacağını belirterek, "Sorular, Nisan, Mayıs ayına kadar değil, son konuya kadar tüm müfredatı içerecek. Biz öğrencilerin okula gitmesi için üzerimize düşeni yapmış durumdayız. Bundan sonraki konu, Milli Eğitim Bakanlığınındır" dedi. ~|~

 

Yarımağan, Haliç Üniversitesi'nce rehber öğretmenlere yönelik düzenlenen toplantıda, "2006 ÖSS ve Değişen Sınav Sistemi" konusunda konferans verdi.
ÖSS'nin milli piyango bileti olmadığını, öğrencilerin bu sınava "ya çıkarsa" umuduyla girmemesi gerektiğini belirten Yarımağan, sınavın yaklaştığı şu günlerde öğrencilerin moralini bozucu, umutlarını kırıcı yayın yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

Liseyi bitiren öğrencilerin büyük bir kısmının üniversiteye girme imkanı bulduğunu, önemli olanın bu öğrencilere iş imkanının sağlanması olduğunu ifade eden Yarımağan, bu konudaki sıkıntıların, kontenjan yetersizliğinden değil, öğrencilerin istedikleri bölüme girememelerinden kaynaklandığını dile getirdi.

Her yıl 100 bin meslek lisesi mezununun sınavsız yüksekokullara yerleştirildiğini anlatan Yarımağan, ÖSS ve yabancı dil sınavı düz lise mezunları için yükseköğretime devam etmeleri için tek şans olabilirken, meslek lisesi mezunlarının direkt yükseköğretime geçebildiğini kaydetti.

RADİKAL DEĞİL, ACİL DEĞİŞİKLİK
ÖSS'de "radikal değil, acil" değişiklikler yapıldığını ifade eden Yarımağan, eski sınav sisteminden kimsenin memnun olmadığını dile getirdi.
Yeni sınav sisteminde lisede okutulan alan derslerinin tümüne yer vermeyi amaçladıklarını anlatan Yarımağan, sınavın tek oturumda yapılacağını, tek soru ve cevap kağıdı verileceğini ve 195 dakika süreceğini söyledi.

Lisede gösterilen alan derslerine sınavda yer verilmesiyle öğrencilerin dershaneye gitmelerinin engellenmesinin amaçlandığını dile getiren Yarımağan, ancak dershanelere gitmenin engellenemediğini ifade etti.

Yarımağan, sınavda ortak derslerle ilgili testleri her öğrencinin yanıtlaması gerektiğini belirterek, bu bölümdeki "Türkçe-sosyal bilimler-matematik-fen bilimleri" testlerinin bir önceki sınava göre soru sayılarının 180'den 120'ye indirildiğini, bazı adayların bu soruları çözmesiyle sınavının biteceğini, bazı adayların da alan soruları ile teste devam edeceğini anlattı.

Hiçbir öğrenciye okumadığı dersi sormamayı amaçladıklarını ifade eden Yarımağan, öğrencilerin hangi sorulara yanıt verince hangi puanı elde edeceklerini grafiklerle gösterdi. Yarımağan, "Bu kadar çok alan olunca böyle oluyor, daha basit sistem bulmakta zorluk çekiyorsunuz.
Bu karmaşıklıktan kurtulmak için daha çok sınav yapılması gerekiyor. Bu da belki önümüzdeki yıllarda olabilecek bir durum" diye konuştu.

SORULAR TÜM MÜFREDATI İÇERECEK
Yeni sınav sisteminde tüm alan derslerinden soru sorulacağını ve soruların, Nisan, Mayıs ayına kadar değil, son konuya kadar tüm müfredatı içereceğini ifade eden Yarımağan, şöyle konuştu: "Biz öğrencilerin okula gitmesi için üzerimize düşeni yapmış durumdayız. Öğrencilerin okula devam etmesi Milli Eğitim Bakanlığının görevi. Bizim bakanlığın görevini üstlenmek gibi bir amacımız yok.
Üniversiteye gelen öğrencinin trigonometri, felsefe, psikoloji gibi konuları da bilmesi gerekir. Üniversitenin birinci senesinde lisedeki konuların okutulması gibi bir durum var. Bunu engellemek istiyoruz.

Öğrencilerin okula devamı için ortam oluşturduk. Bundan sonraki konu Milli Eğitim Bakanlığınındır." Yarımağan, ortaöğretim başarı puanı hesaplamasında yapılan değişiklikle okullar arasındaki haksızlığı önlemeyi amaçladıklarını belirtti.

YENİ ÖĞRENCİ ALACAK FAKÜLTE YOK
Ünal Yarımağan, ÖSS'ye başvuruların internetten yapıldığını, tercihlerin de internet ortamında yapılacağını belirterek, "Adaylar internet ortamında okullarında, evlerinde tercihlerini yapabilecekler ve internette yapıldığı için tercih yapma süresi uzun tutulacak" dedi.

"Sorular sil baştan yazılacak mı?" sorusu üzerine Yarımağan, önceki sınavlarda sorulan bazı soruların açıklanmadığını ve daha sonraki yıllarda yapılan sınavlarda sorulduğunu ifade ederek, adayların Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde tüm soruları istediğini, yasa kapsamında bu soruları kendilerine göndermek durumunda kaldıklarını, bu nedenle yargı organlarıyla da sıkıntı içinde olduklarını dile getirdi.

Bu yıl soruları sil baştan hazırlayacaklarını belirten Yarımağan, "Bu yıl soruların tamamını açıklayacağız. Bu yıldan sonra soruları bir daha kullanmayacağız" diye konuştu. "15 yeni üniversite açıldı, kontenjanda bir farklılık olacak mı?" sorusu üzerine Yarımağan, 15 yeni üniversitenin açıldığını, tercih kılavuzunda yer alacağını ifade ederek, "Ama farklılık ad düzeyinde. Yeni öğrenci alacak fakülte yok" diye konuştu.

ÖĞRETMENİN ANLATTIKLARINI SORACAĞIZ
ÖSYM Başkanı Yarımağan, "Yeni sınav sistemi ile öğrencilerin dershaneye gitmesine gerek kalmayacak mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Öğrenciye sorulan kelimesi kelimesine okudukları. Öğrenciye okumadığı hiç bir şey sorulmuyor. Bazı öğrenciler için üniversiteye girmek çok önemli olduğu için bütün imkanını kullanıyor, kendisi çalışıyor, annesinden, babasından, özel öğretmenden, dershaneden yardım alıyor. Birçok kişi ağabeyiyle de babasıyla da çalışıyor.

Geçen sene okulda en iyi öğretmen de olsa, anlattıkları sınavda sorulmadığı için öğrenci o derse ilgi göstermiyordu. Şimdi öğretmenin anlattıklarını sınavda soracağız, şimdi öğrenci öğretmenin anlattıklarından dershaneye göre daha kazançlı çıkacağını tespit ederse dershaneye gitme ihtiyacı duymaz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137