31 Mart 2013 Pazar 12:23
Otogazda da dünya lideriyiz!

YENİ MESAJ / İSTANBUL
İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, dünya otogaz pazarının zirvesinde Türkiye’nin bulunduğunu belirterek, “Dünya otogaz pazarında Türkiye, 3.5 milyon adete ulaşan LPG’li araç sayısıyla birinci sırada yer alıyor. Yani dünyadaki LPG’li araçların yaklaşık yüzde 15’i Türkiye’de. Diğer bir deyişle Türkiye’deki her 4 araçtan biri LPG’li. Ayrıca Türkiye, 10 bin otogaz istasyonu ile bu alanda da dünya sıralamasında yine ilk sırada bulunuyor. Türkiye, yıllık 2.7 milyon tona yaklaşan otogaz tüketimi ile de dünyada ikinci, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Barındırdığı önemli potansiyel ve güçlü gelişimi ile büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren Türkiye otogaz pazarı, örnek bir model olarak uluslararası pazarın odağında yer alıyor” dedi.  

10 yılda yüzde 100 büyüdü
Türkiye’de otogaz pazarının gelişimine de değinen Aratay, “Türkiye’de 1990’lı yılların başında başlayan otogaz yakıtı kullanımı, bugün 2.7 ton büyüklüğüne ulaşmıştır. Son on yılda yüzde 100 bir büyüme kaydeden otogaz pazarı, LPG sektöründeki payını yüzde 35’ten, bugün yüzde 70’in üzerine çıkarmıştır. Hızlı gelişimi ile otogaz, Türkiye LPG pazarının en önemli kullanım alanı olarak sektörü, doğalgazın olumsuz etkisinden korumuş, bir anlamda kurtarıcısı olmuştur. Türkiye, otogaz pazarındaki bu güçlü gelişimi ile AB’nin ileriye dönük karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini şimdiden yakalamış ve geride bırakmıştır” açıklamasında bulundu.  

4-7 kat büyüyecek potansiyel mevcut  
Türkiye otomotiv sektörünün ve paralelinde otogaz pazarının barındırdığı potansiyele de değinen İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, “Türkiye’de bin kişi başına düşen araç sayısı 92. Gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksek. Örneğin Avrupa ülkelerinde bin kişi başına düşen araç sayısı 400 ile 700 arasında değişiyor. Dolayısıyla bu fark, Türkiye’nin gerek otomotiv sektörünün, gerek akaryakıt sektörünün ve gerekse bu paralelde otogaz pazarının potansiyelini de ortaya koyuyor. Bu göstergeye göre; otogaz pazarının uzun vadede 4 ile 7 kata kadar büyüyebilecek potansiyeli olduğu öngörülebilir” şeklinde konuştu.

Dünyada benzinden fazla otogaz satılan tek ülke Türkiye
İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, Türkiye otogaz pazarının güçlü büyümesinin ardındaki en önemli beş faktörü; LPG fiyat avantajı, LPG tedarik zinciri / otogaz istasyonları yaygınlığı, dönüşüm kiti tedarik zinciri yaygınlığı, dönüşüm kitlerindeki zengin ürün ve fiyat alternatifleri ve araç üreticilerinin LPG’li araç üretimi olarak sıraladı. Aratay, “Türkiye’nin her noktasına yayılmış 10 bin otogaz istasyonunun yanı sıra yine aynı homojen dağılımla toplam 1.050 adet dönüşüm noktası mevcut. Birbirini destekleyen tüm bu faktörler paralelinde Türkiye otogaz pazarı da güçlü ve istikrarlı bir büyüme kaydediyor. Bugün Türkiye akaryakıt pazarına baktığımızda, yüzde 77’lik motorin, yüzde 13’lük LPG ve yüzde 10’luk benzin dağılımını görüyoruz. Dünyada, benzinden fazla otogaz satılan başka bir ülke yok” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100