10 Temmuz 2011 Pazar 00:00
Otomotivde ihracat hedefi 20 milyar dolar
Türk otomotiv endüstrisi, 2011 yılının ilk 6 ayında 10.3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Sektörde yılsonu hedefi ise 20 milyar dolar ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), haziran ayı ile birlikte yılın ilk 6 aylık ihracat raporunu açıkladı. Haziran ayında bir milyar 799 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, yılın ilk yarısında da 10 milyar 340 milyon doları aştı. Sektör böylece 2011 için hedeflediği 18 milyar dolar dış satışı aşacağının ve 20 milyar dolara ulaşacağının sinyalini verdi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisi olarak yüzlerinin güldüğünü vurgularken, döviz kurlarında yakalanan seviyenin ihracata pozitif katkısını yaşadıklarını söyledi. Sabuncu beklenen döviz seviyesinin bu şekilde olduğunu ve istikrarlı şekilde devam etmesini dilediklerini aktardı. Sabuncu, şunları söyledi: "Haziran 2010'da Euro/Dolar paritesi 1.22 iken, haziran 2011'de 1.44 olmuştur. Yaşanan ihracat artışında 2011 yılı haziran ayı Euro kurunun 2010 yılına göre yüksek seyretmesinin etkisi yüzde 18'dir. Sektörümüzün beklediği, özlediği döviz seviyesi budur. Gerek Merkez Bankası'nın, gerek diğer kurumların bu hassas seviyeyi korumalarını arzu ederiz. Bunun yanı sıra özellikle AB ticari araçlar pazarında yaşanan canlılık da otomotiv ihracatımızı olumlu etkilemektedir. Bu gelişmeler de yüzümüzü güldürerek, 2011 için sektör olarak koyduğumuz 18 milyar dolarlık ihracatın 20 milyar dolara yükseleceğinin müjdesini bize veriyor."

Ürün gruplarında yan sanayi önde
OİB, Haziran ayında en fazla ihracatı 603 milyon dolar ile yan sanayi ürün grubunda gerçekleştirdi. Ardından 536 milyon dolar ihracat değeri ile binek otomobiller, 379 milyon dolar ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve 87 milyon dolar ile otobüs-midibüs-minibüs ürün grupları geldi. Haziran ayında en dikkat çeken ihracat artışı yüzde 70 ile otobüs-midibüs-minibüs ürün grubunda görülürken bunda en önemli etkenin AB ticari araçlar pazarında yaşanan canlanma olduğunun altı çizildi. Yılın ilk 6 aylık dönemde ise yüzde 16 artışla 9 milyar 339 milyon doları aşan OİB ihracatı ele alındığında ise en fazla ihracat bir önceki döneme göre yüzde 31 artışla 3 milyar 416 milyon dolar ile otomotiv yan sanayi ürün grubunda gerçekleşti. İkinci en büyük ihraç kalemi de yüzde bir artış oranı ile binek otomobiller olurken, bu grupta 3 milyar 369 milyon dolarlık ihracat kayda alındı. Bu dönemde eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar grubunda yüzde 24 artış gerçekleşirken, ihracat da 2 milyar 83 milyon doları buldu. Bir diğer ürün grubu otobüs-midibüs- minibüste ise 427 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

Otomotiv devi Almanya en büyük pazar
Ülke bazlı yapılan incelemede ise Almanya'ya yapılan ihracat haziran ayında yüzde 80 artarak 247 milyon dolara yükseldi. Bu ülkeyi yüzde 38 artış ve 199 milyon dolarlık ihracatla İtalya izlerken, Birleşik Krallığa da yüzde 25 artışla 119 milyon dolar dış satış yapıldı. Diğer yandan siyasal istikrarsızlıkların yaşandığı Mısır'a yüzde 64, Libya'ya yüzde 80, Yemen'e yüzde 100 Suriye'ye ise yüzde 28 oranında dış satışlarda gerileme yaşandı. Yine yılın ilk 6 aylık dönemi incelendiğinde ise en fazla ihracat bir önceki döneme göre yüzde 45 artışla bir milyar 358 milyon dolarla otomotiv devi Almanya'ya yapıldı. Yüzde 17 artışla Birleşik Krallığa 664 milyon dolar, yüzde 82 artışla da Rusya'ya 453 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bu arada ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Yunanistan'a yönelik OİB ihracatında yılın ilk yarısında yüzde 44 azalma ve 43 milyon dolarlık dış satış dikkat çekti.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.