18 Mayıs 2005 Çarşamba 00:00
Özbekistan olayının öteki yüzü
Hiç bir gerekçe, İslam Kerimov gibi kanlı bir diktatörün iktidarda kalmasına meşruiyet kazandıramaz. Hiçbir ülke, Kerimov'a verdiği desteğin bedelini ödeyemez, günahından kurtulamaz.
Günlerdir Andican ve çevresinde yaşananlar, hala bazı geri zekalılar tarafından "şeriatçı" ayaklanma olarak gösterilmeye çalışılsa da, bir üyesi hapsedilmeyen tek hanenin kalmadığı Özbekistan'da, tahammül sınırlarının çoktan aşıldığının göstergesidir.
11 Eylül'den bu yana Bush yönetiminin, neo?con'ların, İngiltere'nin ve İsrail'in "terörle mücadele"de en iyi müttefiki olan, Özbekistan'ı ABD'nin Müslüman ülkelerden kaçırdığı gençler için işkence merkezine dönüşen, gücünü kaybetmek üzereyken ABD ve İngiltere'nin askeri ve siyasi desteğiyle yeniden diriltilen ve İslam'la mücadele için kahramanlaştırılan bu adam, beklendiği gibi, şimdilerde yeniden kıyıma, katliama başladı.
ABD ve İngiltere'nin Afganistan işgalinde en büyük ortağıydı. Rejimini ayakta tutmanın karşılığı olarak ABD'ye dev bir askeri üs ve başka lojistik destekler verdi. Cenk Kalesi'ni hatırlayan var mı bugün? ABD?İngiliz özel timleri ve Raşit Dostum'un güçleri tarafından 600 gencin nasıl katledildiğini. Çoğu Özbek ve Uygur olan bu kişiler, esir alındıktan sonra Kerimov'un talepleri doğrultusunda katledildi. Bütün dünya televizyon ekranlarında seyretti. Yine Şibirgan Cezaevi'nde öldürülüp Mezar?ı Şerif dışında kazılan toplu mezarlara gömülen Özbek gençleri de, Kerimov'un eseriydi. Fergana Vadisi'nden beslenen silahlı muhalefeti Amerika ve İngiltere ile birlikte, kendi özel timlerini de göndererek acımasızca kıyıma uğrattı. 11 Eylül'den bu yana ABD'den her türlü askeri ve siyasi desteği aldı ve hala o destekle ayakta. Dünya, Kerimov'un halkına uyguladığı zulümleri kınarken Amerika ve İngiltere onu yüceltiyordu. O, ABD'nin terörle mücadele adıyla yürüttüğü hegemonya savaşını en etkin biçimde kullanmayı başardı. Karşı olduğu herkesi, her zavallıyı "İslamcı terörist" olarak gösterdi ve onlardan kurtuldu. Azıcık başı sıkışsa ABD?/İsrail elçiliklerine saldırı senaryosu uyguladı. Böylece sürekli takdir almayı bildi. Eşleri, çocukları, babaları hapiste olan zavallı kadınları/çocukları bile ABD'ye İslamcı terörist olarak pazarladı. Şimdi ABD'nin Orta Asya'daki en büyük askeri üssü Özbekistan'da. Sadece askeri üssü mü? Gizli cezaevine varana kadar Washington Özbekistan'ı istediği gibi kullanıyor. Petrol ve doğalgaz kaynakları ile boru hattı projeleri buradan kontrol altında tutuluyor.
Fergana Vadisi Orta Asya'nın kalbidir. Sadece jeopolitik öneminden değil, dini ve siyasi açıdan Özbekistan'ın ve Orta Asya'nın nabzı Fergana'da atar. Fergana'yı yakacak ateş Özbekistan'ı, Tacikistan'ı, Kırgızistan'ı, Afganistan'ı ve bütün Orta Asya'yı yakar. Fergana'nın geleceği Orta Asya'nın geleceğini de belirler. Bu ateşin yanması yıllardır bekleniyordu. Gecikti bile. Olağanüstü askeri tedbirlerle bu kadar ertelenebildi. Artık geri dönüşü olmayacak. Kerimov'un katliamları bile bunu durduramayacak.
Türkiye 1990'da Kerimov yönetimi ile bir dizi güvenlik anlaşması yaptı. Özbekistan özel timlerinin yetiştirilmesi için uzmanlar gönderdi. Askeri araç ve techizat da? Kerimov'un talebi üzerine Türkiye'de ne kadar muhalif varsa bu ülkeden çıkarıldı. Tabi ABD ve İngiltere'nin politikaları doğrultusunda?
Afganistan'da Raşit Dostum'a oynayarak büyük mevzi kaybeden Ankara, Afganistan kartını çoktan kaybetti. Orta Asya'yı büyük oranda Rusya ve Çin'e kaptıran Türkiye, bütün kartlarını Kerimov'a oynarsa aynı akıbetle karşılaşıp Özbekistan halkına da düşman görünecek." Kerimov'a istediği her şeyi verseniz yine de yaranamazsınız demiştim. Ne oldu? Bu kadar desteğe rağmen Türkiye Kerimov'a yaranabildi mi? Bu mümkün mü? Elbette hayır!
Andican'daki çatışmaların ilk günü, yani Kerimov'un askerleri halka ateş açarken, yerde yatan yaralıların kafalarına kurşun sıkarken AP'nin dünyaya geçtiği bir fotoğraf beni ürküttü. Özel timlerin kullandığı askeri aracın kapısında Türk bayrağı aynen duruyordu.
Eğer Özbek halkı da bu bayrağı görüyorsa, Kırgızistan'dan çok daha kötü şeyler olacak demektir. Özbekistan'dan Türkiye'ye yönelecek öfkenin önüne kimse geçemez. O zaman Kerimov da olmayacak!
İbrahim Karagül
/ Yeni Şafak ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.