19 Haziran 2006 Pazartesi 00:00
Özel hastanelerin anayasası hazır
Özel hastaneler, kendi anayasalarını hazırlayarak, vatandaşların şikayetlerini en aza indirmek için 'oto denetim' mekanizmasını hayata geçirdi ~|~Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyesi kurum ve kuruluşların imzaladığı ''Tıbbi Etik Sözleşme", İstanbul'da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
Toplantıda, OHSAD Genel Başkanı Operatör Dr. Muharrem Usta ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla, etik sözleşmenin amacı, maddeleri ve uyulmaması durumunda imza edenlere uygulanacak müeyyideler açıklandı.

300 özel hastane var
Muharrem Usta, Türkiye'de yaklaşık 300 özel hastane, sayıları binlerle ifade edilen tıp merkezi, dal merkezi, poliklinik, laboratuvar ve görüntüleme merkezi bulunduğunu dile getirerek, sağlık hizmeti sunucuları arasındaki özel sektörün yerinin yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu, ancak bu özel sektör payının ülkeye katkısının azımsanmayacak seviyede olduğunu belirtti.

155 kuruluş da imzaladı
Usta, 28 Nisan 2006'da yapılan Özel Hastane Yöneticileri Toplantısı'nda, özel sağlık kuruluşları ile sağlık hizmeti alıcıları arasında hukuka, tıbbın evrensel etik değerlerine, saygı ve güvene dayalı bir hizmet anlayışının yerleşmesini sağlamak amacını taşıyan Tıbbi Etik Sözleşme'nin 155 hastane, 7 tıp merkezi, 17 dal merkezi, 8 poliklinik ve 2 laboratuvar yöneticisi tarafından imzalandığını bildirdi.

Sözleşmeye uyulmazsa...
11 maddelik sözleşmeye uyulmaması halinde, Tıbbi Etik Sözleşme o sağlık kurumundan kaldırılacak. Çıkarılma gerekçesi ilgili kamu kuruluşlarıyla paylaşılacak. Etik Sözleşme'yi imzalayan özel hastaneleri doktorlar, ilgili kamu kuruluşlarınca görevlendirilen yetkililer ve işletmecilerden kurulu 8 kişilik bir Komite denetleyecek. Sözleşme tabelaları iki aylık bir süre içinde özel hastanelere asılacak. Tabelaların sağ alt köşesinde vatandaşların başvurabileceği telefon numaraları yer alacak.
Tibbi Etik Sözleşme'nin bazı maddeleri

Toplantıda açıklanan sözleşmenin maddeleri şöyle:
"Kuruluşumuz;

1) İnsanın en önemli varlık olduğunu her zaman göz önünde tutarak, onun yaşam kalitesini yükseltecek sağlık hizmetlerini sunacağını,

2) Hastaların gizlilik haklarını her zaman koruyacağını,

3) Sunduğu sağlık hizmetlerinin niteliğinde, cinsiyet, ırk, yaş, din ve sağlık açısından bağlı olduğu kurum farkı gözetmeyeceğini,

4) Ticari çıkar sağlamak amacıyla, uygunsuz muayene, inceleme, tedavi ve cerrahi
girişimde bulunmayacağını,

5) Tüm uygulamalarını, toplumsal sorumluluk bakış açısını göz ardıetmeden
gerçekleştireceğini,

6) Medya ile iletişiminde yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı bilgiler kullanmayacağını,

7) Bu etik kurallara uymaması durumunda, Etik Komitenin, yönergeleri doğrultusunda vereceği kararları kabul edeceğini taahhüt eder."

Tibbi Etik Sözleşme'ye imza atan bazı özel sağlık kuruluşları
1? Meltem Hastanesi ve Doğumevi ? İSTANBUL
2? Acıbadem Hastanesi     ? İSTANBUL
3? Güven Hastanesi     ? ANKARA
4 ? Florance Nightingale Hastanesi ? İSTANBUL
5? Memorial Hastanesi   ? İSTANBUL
6? Karadeniz Hastanesi   ? TRABZON

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100