18 Ağustos 2014 Pazartesi 00:07
Özel okul öğrencileri de teşvikten yararlanmalıydı
RECEP BAHAR/İSTANBUL

İstanbul Güngören'deki Başarılı Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ahmet Akyüz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okullarda eğitim almak isteyen öğrencilere verilecek 'eğitim ve öğretim desteği' konusunu değerlendirdi. Türkiye'de özel okullaşma oranının yüzde 2 olduğunu, bir başka ifadeyle ilk ve ortaöğretimde eğitim alan her 100 öğrenciden sadece 2'sinin özel okulda eğitim aldığını hatırlatan Akyüz, şunları söyledi: "Bu açıdan OECD ülkeleri arasında son sıralardayız. Bunun yüzde 10-15'lere gelmesi önemlidir. Şu anda özel okullarda 350-400 bin arasında kontenjan var, bunun yarısı boş. Bunun doldurulması tabii ki güzel bir şey... Türkiye'de özel okullar finans sorunlarını çözüme kavuşturmuş değildir. Çok sayıda özel okul bıçak sırtında gidiyor. Eğitim masrafları, öğretmen maaşları, bina kiraları, özellikle devlete ödenen yüzde 8 ile 18 arasında vergiler, öğretmenlerin SGK primleri nedeniyle özel okullar rahat değil. Kontenjanları yarı yarıya boş olduğu için rahat değiller. Buna ilaveten ödeme güçleri ve finans kapasiteleri yeterli değil. Zira giderlerimiz yüksek. Devlet okulları ile aramızda ciddi kalite farkı var... Bizim hizmet ve eğitim bileşenlerimiz yüksek ve zengin. Kaliteli, yüksek standartlı ve tam gün eğitim vermemiz maliyetleri arttırıyor. Özel okullar finans yönünde maddi duruşu sağlayamıyor çünkü aldıkları yetmiyor."

Ücretin 4'te birini kapsıyor

Devletin 'eğitim ve öğretim desteği' vermesinin güzel bir gelişme olduğunun altını çizen Ahmet Akyüz, şöyle devam etti: "Bunda geç kalınmıştır. Biz önce yapıp, sonra düşünüyoruz. Bunu yaparken de hızlı geçiliyor. Derinlemesine ve sağlıklı düşünülmüyor. Şu an bu eğitim ve öğretim desteği 250 bin kişiyi kapsıyor. Oysa 1.5 milyon öğrenci bunu alabilir. Oransal olarak baktığımızda en iyi ihtimalle 6 öğrenciden biri bundan yararlanabilecek. İkincisi devlet ya da azınlık okullarında öğrenim görenler bu destekten yararlanabiliyor. Burada anasınıfına, ilkokul 1'e, Ortaokul 1'e ve Lise 1'e başlayan öğrencilere destek veriliyor. Özel okullarda ücretler en düşük 10-12 bin TL'den başlar. 12 bin TL'nin 3500'ünü devlet verdi, geriye 8500 TL kalıyor. Bir de öğrencinin özel okulda eğitim almasından kaynaklanan yaklaşık yılda 5 bin TL tutan yemek, kırtasiye, kıyafet, kitap, servis masrafı bulunmaktadır. Bu nedenle özel okul desteği almak isteyen vatandaşın cebinde 10-12 bin TL olmalı. Burada belirlenen devlet desteği miktarının daha fazla olması gerekir. Bugün devlet okulunda bir öğrencinin maliyeti 5-6 bin TL'dir. Başvuru noktasında bu biraz sıkıştırılmış çerçevede gerçekleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu bir seçim konuşmasında ilan etti, 2 gün sonra Resmi Gazete'de yayınladı fakat okullara tebliğin gelmesi, idarecilerin bilgilendirilmesinde geç kalındı. Özel okul müdürleri konuyu daha çok anlatıyorlar ve konuyla ilgileniyorlar. Velilerin yönlendirilmesi konusunda Bakanlığın bir hizmeti olmadı. Dolayısıyla birçok velinin konudan haberi yok ve ne yapacağını bilmiyor. Sürenin 25 Ağustos'a uzatılması yerinde bir karardır. O zamana kadar ilgililer velileri daha yoğun olarak bilgilendirmelidir. Devlet ve azınlık okullarının ara sınıfında olanlar da başvurabilir. Anasınıfına, ilköğretim okulu 1. ve 5. sınıflar ile ortaöğretim 9. sınıfa başlayanların başvurusunda sorun bulunmuyor. Başvurular ilk olarak devlet okuluna yapılması gerekiyor ama devlet okullarında iş takibi ve sürecin devamlılığında sıkıntı var. Devlet okulları bu noktada şu anda bilgi sahibi değil. Bir de e-okul sistemi kapalı. Burada sağlıklı bir işleyiş için okul müdürlüklerine ve idarecilerine kapsamlı bilgilendirme yapılmalıydı. 

Suistimallere dikkat

2500-3500 TL arası eğitim ve öğretim desteğinin başvuruyu çok artırmayacağını dile getiren Ahmet Akyüz, şunları söyledi: “Devlet en az 5-6 bin TL katkıda bulunursa çocuğunu özel okullarda okutmak isteyenler için fiilen anlamlı olur ve başvuru talebini arttırır. Böyle olunca devlet öğretmene, okul binasına vesaire daha az masraf yapar, özel okullardaki boş kontenjanlar da dolar. Mevcut devlet desteği ile büyük bir katılım olması düşünülemez. Bir de belli menfaat çevreleri bunu suistimal etmemesi lazım. Dershanelerden okullara dönüşen eğitim-öğretim kurumları var. Özel okullar hem sosyal, hem kültürel, hem dershane ve akademik eğitim veriyor. Bunlar eğitim-öğretim faaliyetinin maliyetini arttırıyor. Bu maliyet yükünün altından kalkabilmeleri için özel okullara destek gerekiyor ama bu şöyle olsaydı daha iyi olurdu: Biz yüzde 8-18 arasında vergi veriyoruz. Bu düşürülebilseydi, objektif olarak tüm okullar bundan yararlanabilirdi. Özel okullarda dershanelerle birlikte 100-150 bin öğretmen görev yapıyor. Bunların SGK primleri okullar için ciddi bir maliyet. Bunlar da indirime gidilebilirdi.”

Teşvik tüm öğrencilere olmalı

Eğitim ve öğretim desteğinin özel okullarda okuyan öğrencileri de kapsaması gerektiğini ifade eden Akyüz, şöyle devam etti: “Halen çocuklarını özel okullarda okutan ailelerin durumu da parlak değil. Bu bir görgü ve kültür işi… Öte yandan zaten var olan özel okulların yarısı boş... Bu nedenle dershanelerin özel okula dönüşmesi gereksizdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğinin daha ziyade dershanelerden özel okula dönüşenlere verileceği savunuluyor. O dershaneler gerçekte okul olmayacak. Onlar fiilen dershane, ismi okul olacak. Dershaneci arkadaşlar bize 'Bizim bildiğimiz dershaneciliktir. Biz dershane eğitimi vereceğiz' diyor. Orada test öğretmenliği yapılıyor. Bakanlığa göre var olan dershanelerin sadece binde 5'i okul olmaya elverişli. Bunlar okul olduğu zaman bunların kültür, sportif, sosyal ortamları ne olacak? Dolayısıyla bunlar okul değil. Biz Başarılı Eğitim Kurumları'nda 8 kültür dersi veriyoruz. Dahası Biz özel okul problemini hallettik, millete özel okul kültürü verebildik mi? Vatandaşın refah seviyesini çocuğunu özel okulda okutacak hale getirdik mi?” 

Yarın: Başarılı Eğitim Kurumları'nın başarı grafiği...

Devlet desteğinden nasıl yararlanılıyor?

1. Birinci, Beşinci ve Dokuzuncu sınıf öğrencileri bağlı oldukları muhtarlıklara gidip kayıtlarının hangi okulda olduklarını öğreniyor. 

2. Babaya ait Haziran ayı maaş bordrosuyla kaydın bulunduğu devlet okuluna gidilerek buraya kayıt yaptırılıyor ve ilgiliye 'özel okul devlet desteği'nden yararlanılacağı ifade ediliyor.

3. Devlet okullarının arasınıflarında bulunan ve özel okula geçmek isteyen her öğrenci de 'devlet desteği' için okuluna başvurabiliyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100