31 Aralık 2004 Cuma 00:00
Özel sektör can çekişiyor
Hükümetin ekonomi politikaları özel sektörü bitirme noktasına getirdi. Özel sektör çalışanlarının aldığı ücret kamu çalışanının aldığı ücretin bile altında.

-Özel sektör çöktü

Hükümetin IMF'ye havale ettiği ekonomi özel sektör çalışanını bitirdi. Yoksulluk sınırının çok altında ücret alan kamu çalışanları bile özel sektörden daha fazla kazanıyor. Özel sektörde kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazancın kamu sektöründeki kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazançtan daha düşük.

-DIE rakamları açıklandı

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 3 Aylık İmalat Sanayi Üretim Anketi'nin 2004 yılı 3. Dönem (1 Temmuz?30 Eylül 2004) geçici sonuçlarını açıkladı. 2004 yılının 3. döneminde kişi başına aylık ortalama brüt kazanç, 1 milyar 154 milyon lira, kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise 1 milyar 28 milyon lira olarak tahmin edildi. ~|~ 2004 yılının 3. döneminde kişi başına aylık ortalama brüt kazanç, 1 milyar 154 milyon lira, kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise 1 milyar 28 milyon lira olarak tahmin edildi. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 3 Aylık İmalat Sanayi Üretim Anketi'nin 2004 yılı 3. Dönem (1 Temmuz?30 Eylül 2004) geçici sonuçlarını açıkladı. Buna göre; 2004 yılının 3. döneminde kişi başına aylık ortalama brüt ücret 1 milyar 28 milyon lira, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç ise 1 milyar 154 milyon lira olarak tahmin edildi. Özel sektörde kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazancın kamu sektöründeki kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazançtan düşük olduğu her dönem için gözlendi. Aylık ortalama brüt kazançlar 2 basamaklı ekonomik faaliyet kolu itibariyle incelendiğinde, en yüksek ortalama brüt kazanç, 3 milyar 154 milyon lirayla 'kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri' ekonomik faaliyetinde tespit edildi. Bunu 2 milyar 139 milyon lirayla 'kimyasal madde ve ürünleri imalatı' ekonomik faaliyeti takip ediyor. Toplu iş sözleşmesi (TİS) kapsamındaki işyerlerinde; en yüksek ortalama brüt kazanç, 3 milyar 407 milyon lirayla 'kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri', 2 milyar 682 milyon lirayla 'plastik?kauçuk ürünleri imalatı' ve 2 milyar 574 milyon lirayla 'basım ve yayım imalatı' ekonomik faaliyet kolunda bulunuyor. TİS kapsamı dışındaki işyerlerinde ise, en yüksek ortalama brüt kazancın, 2 milyar 830 milyon lirayla 'kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı' ve 2 milyar 36 milyon lirayla 'tütün ürünleri imalatı' ekonomik faaliyet kolunda olduğu görülüyor. Aylık ortalama brüt kazançlar kamu ve özel sektör ayrımında incelendiğinde, 2004 yılının 3. döneminde kamu sektöründe en yüksek ortalama brüt kazancın 3 milyar 270 milyon lirayla 'kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri' ve 2 milyar 760 milyon lirayla 'basım ve yayım imalatı' sektöründe alınıyor. Özel sektörde ise en yüksek ortalama brüt kazanç 3 milyar 27 milyon lirayla yine 'kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı' ve 2 milyar 102 milyon lirayla 'kimyasal madde ve ürünleri imalatı' sektöründe olduğu görülüyor. Anket sonuçlarında, genelde kamu sektöründe çalışanların ortalama brüt kazançlarının, özel sektörde çalışanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100