31 Temmuz 2002 Çarşamba 00:00
Özel üniversiteler bilimde yaya!
Türkiye'de peşpeşe açılan özel üniversitelerin "diploma fabrikası" olduğu bir kez daha ortaya çıktı! Üniversitelerin itibarı açısından büyük önem taşıyan "uluslararası yayınlar" konusunda Türkiye'deki özel üniversiteler yine yaya kaldı.

Lider Hacettepe Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi, Türkiye'deki üniversiteler arasında, uluslararası alanda en fazla bilimsel yayın yapan üniversite oldu. 2001 yılı içinde yayımlanan toplam 6 bin 728 bilimsel yayının 6 bin 278'i devlet, 450`si vakıf üniversitelerinden çıktı.

Açıklama YÖK'ten
Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, Üniversitelerarası Kurul'ca oluşturulan "Üniversiteleri Bilimsel Yayın Yönünden Değerlendirme Komisyonu", üniversiteleri, 2001 yılı içinde öğretim üyelerinin uluslararası bilimsel dergilerde yayımladıkları bilimsel yayın sayısı açısından değerlendirerek, bilimsel yayın sıralamasını belirledi. Değerlendirme, uluslararası atıf endekslerinden olan "SCI?EXPANDED, SSCI VE AHCI" tarafından taranan ~|~dergilerdeki yayınlara dayanılarak yapıldı. Bilimsel yayın sıralamasına göre, 2001 yılında en fazla bilimsel yayını, toplam 804 yayınla Hacettepe Üniversitesi yaptı. Hacettepe Üniversitesi'ni 498 yayınla ODTÜ, 447 yayınla İstanbul Teknik Üniversitesi, 444 yayınla Ankara Üniversitesi, 432 yayınla İstanbul Üniversitesi izledi.

Mimar Sinan Üniversitesi devlet üniversiteleri içinde, 1 yayınla son sırada yer aldı. Mimar Sinan Üniversitesi, devlet ve vakıf üniversiteleri arasında 69. sıraya yerleşebildi.

Özel üniversiteler
Bilimsel yayınların 450'si özel üniversitelerin öğretim üyelerince gerçekleştirildi. Değerlendirmeye toplam 18 özel üniversite alındı. Vakıf üniversiteleri arasında Bilkent Üniversitesi 180 yayınla ilksırayı alırken, Başkent Üniversitesi 90 yayınla 2., Koç Üniversitesi 42 yayınla 3., Sabancı Üniversitesi 37 yayınla 4 oldu. Hiç yayını bulunmayan özel üniversiteler ise Çağ ve Haliç.

Değerlendirme
Türkiye'nin ne denli "bilim fakiri" olduğu ve üniversitelerimizin sadece "diploma fabrikası"na dönüştüğü bilimsel yayınların sayısıyla yalın biçimde ortaya çıkıyor. Ülkemizdeki 73 üniversitede yaklaşık 8 bin 500'ü profesör olmak üzere 25 bini aşkın öğretim üyesi bulunmaktadır. Bu da gösteriyor ki, her 4 öğretim üyesi başına sadece ve sadece "bir" bilimsel yayın düşüyor. Bilimsel yayın üretimi sanıldığı gibi zor değil. Sosyal bilimlerde 25?30 sayfalık bir makalenin uluslararası kabul görmüş bir akademik dergide yayınlanması yeterli. Fen ve tıbbi bilimlerde ise orjinal akademik çalışmaların yine bilimsel dergilerde yayınlanması gerekiyor. Bilimsel yayınlarda bazı üniversitelerin durumu içler acısı. Bunların başında da Mimar Sinan Üniversitesi geliyor. Adını dünyanın gelmiş geçmiş en üretken mimarından alan sözkonusu üniversitede görev yapan onlarca öğretim görevlisi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tek bir akademik yayına imza attılar. Bu da Mimar Sinan Üniversitesi'nin bir "bilim yuvası değil keyifhane" olduğunu ortaya koyuyor. Mersin'deki Çağ Üniversitesi ile İstanbul'daki Haliç Üniversitesi'ne mensup öğretim üyeleri, anlaşılan, ders vermekten makale yazmaya vakit bulamamışlar!
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137