24 Aralık 2007 Pazartesi 00:00
Özelleştikçe gelir düştü
"Yargı Gölgesinde Özelleştirme ve Yakın Gelecekteki Takvim" raporuna göre, kamu varlıklarının özelleştirilmesiyle birlikte vergi gelirlerinde büyük kayıplar yaşanıyor. ~|~

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) tarafından hazırlanan "Yargı Gölgesinde Özelleştirme ve Yakın Gelecekteki Takvim" raporuna göre Türkiye, 22 yılda 30 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirdi. Raporda, kamu varlıklarının satışının ardından vergi gelirlerinde kayıplar yaşandığına dikkat çekildi.
Raporda, siyasilerin en büyük yanlışının özelleştirme gelirlerini devamı olan bir kalem olarak algılamaları olduğu vurgulandı. Raporda, yakın geçmişe bakıldığında orta vadede Hazine'ye soluk aldıran satışların, uzun vadede gelir düşürücü bir etki yaratacağı uyarısında bulunuldu.

1985 ile 2007 dönemleri arasında 29.9 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Bunun 18.1 milyar dolarlık kısmı blok satış, 4.7 milyar dolarlık kısmı tesis ve varlık satışı, 5.1 milyar dolarlık bölümü halka arz, 1.2 milyar doları İMKB'de, 4.3 milyon doları yarım kalmış tesislerin satışı ile 565 milyon dolarlık bölümü bedelli devirlerden elde edildi. Bugüne kadar açılan özelleştirme uygulamaları aleyhinde açılan dava sayısı ise 7 bin 400'e ulaştı. Büyük çoğunluğunu çalışanların açtığı davaların yaklaşık 4 bini ise sürüyor.

Özelleştirme sonrası Türk Telekom'un temettü geliri düştü
2006 yılında Türk Telekom'dan 3.1 milyar YTL kar payı alan Türkiye, 2007'de Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin elden çıkmasının da etkisiyle Türk Telekom'dan elde ettiği temettü gelirinde büyük kayıplar yaşadı. Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini satan devlet ilk 9 ayda 989 milyon YTL'lik temettü geliri ile yetinmek zorunda kaldı.
Hasılat payları ve özelleştirilmesi gündemde olan kamu bankalarından elde edilen temettü gelirleri ile birlikte 8.7 milyar YTL olan kaynak, 2007'nin ilk dokuz ayında 5.9 milyar YTL düzeyinde seyrediyor. Rakamlar 2006'nın yakalanma ihtimalinin de zor olduğunu gösteriyor.
Raporda, özelleştirilmesi gündemde olan Ziraat ve Halk Bankası'nın Hazine'ye en çok kaynak aktaran kurumlar arasında geldiği belirtilirken, 2007'nin ilk dokuz ayında Ziraat Bankası'nın 2.1 milyar YTL'yi bulan rekor karının 1.5 milyar YTL'lik kısmını Hazine'ye temettü olarak aktardığına dikkat çekildi.

Elektrikte özelleştirme zam getirecek
2008 yılında en kritik özelleştirmenin elektrik dağıtım ve üretiminde olacağının altı çizilen raporda, geçen yıl Başkent Elektrik, Sakarya Elektrik ile İstanbul Anadolu Yakası'nı kapsayan üç bölgenin özelleştirme sürecinin son anda durdurulduğu hatırlatıldı. Raporda, "elektrikte özelleştirme ile birlikte zamların geleceğini kaçınılmaz kılıyor" denildi.

Hazine'nin gelirleri azalıyor

Raporu değerlendiren TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı ve İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, "özelleştirmenin 1980'lerde verimlilik artışı ve zarar eden KİT'lerin elden çıkarılması söylemiyle belleklere yerleştiğini belirterek, özelleştirmenin karlı KİT'lere yönelmesi ve gerekçelerin anlatılamaması nedeniyle toplumda kuşkular oluştuğunu söyledi. Arıkan, "Hükümet kaynaklarını özel sektöre devrederken, daha sonraki yıllarda temettü ve vergi gelirlerinin büyük kısmını da devrettiğini unutmamalı. Çünkü özelleştirmelerin hemen ardından satılan KİT'lerin ödedikleri vergi oranları düşerken, Hazine'nin gelir kalemleri de azalıyor" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137