06 Şubat 2006 Pazartesi 00:00
Özelleştirmenin şaftı attı
Türkiye'de kamu malları AKP iktidarı döneminde haraç ? mezat satıldı, satılıyor. AKP, TÜPRAŞ'ta yargıya çarptı. Hak yerini buldu ~|~

Özelleştirme 20 yıldır Türkiye'nin gündeminde... Ancak Erdemir, Telekom ve Tüpraş'a kadar bu çerçevede yapılan masraflar, elde edilen gelirlerden fazlaydı. AKP iktidarı Türk milletinin yıllardır 'dişinden ve tırnağından' artırdığı servetle tesis ettiği bu kurumları, bir çırpıda satıverdi.

Türk hazinesine yıllardır en fazla kurumlar vergisini ödeyen Türk Telekom'un yüzde 55'i Arap ? İtalyan ortaklığına gitti. Danıştay da bu satışı onayladı. Bu saatten sonra bu satışın hukuki yoldan geri dönmesi neredeyse imkansız. Ancak çıkarılacak bir kanunla Türk Telekom'un satılan hisseleri devletleştirilebilir.
TÜPRAŞ ise Özel Tüketim Vergisi rekortmeniydi. Bu kuruluşun yüzde 51 hissesi de, Koç ? Shell ortaklığına satıldı. Satış işlemi Danıştay'dan geçmesine rağmen, ilgili sendika Petrol ? İş işin peşini bırakmadı ve meseleyi Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu'na taşıdı. Sonuçta bu satış işlemi 'ihalede şartnamesindeki usulsüzlükler' nedeniyle iptal edildi. Eğer iktidar diretmese, milletin malı millete geri dönecek. Türkiye'nin lider sanayii kuruluşu devlette kalacak. Ancak AKP, bu satışta ısrarlı.
Keza OYAK'ın tek başına aldığı ancak daha sonra hisselerinin bir bölümünü Fransız çelik devi Arcelor'a sattığı Erdemir ihalesinin de Rekabet Kurulu'ndan dönme ihtimali yüksek... Ayrıca bu ihaleninin Danıştay aşaması da önemli...

Başka bir model yok mu?

Kısaca AKP bir yandan Türkiye'nin yeraltı kaynaklarını yabancılara peşkeş çekerken, öte yandan yerüstü kaynaklarını da birer birer elden çıkarıyor.
Oysa bunlar milletin öz malı... Bu kıymetlerin nasıl değerlendirileceğine dair, BTP dışında diğer siyasi partilerin somut bir projeleri bulunmuyor.
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli'nde ifade edildiği gibi, "Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü kaynakları, millet?devlet işbirliği ile işletilecek; bundan hem millet, hem de devlet kazanç sağlayacaktır".
Bir başka ifadeyle, milletin malından yabancı güçler ve bir kaç zengin değil, Türk milleti istifade edecektir.

Galatamort

Öte yandan, AKP'nin çarpık özelleştirme anlayışı Galataport ihalesinde de kendini gösterdi. Galataport, TÜPRAŞ, Telekom ve Erdemir'den farklı bir hüviyet taşıyor. Burası devlete ait bir çok değerli mekan. Bu mekanı çağdaş bir limana ya devlet dönüştürecek, ya da devlet bunu 'yap ? işlet ? devret' mantığı ile yerli ya da yabancı işletmelere ihale edecek. Programında 'yatırıma dair' en küçük bir unsur bulunmayan AKP iktidarı, 400 milyon euro yatırım yapılarak, çok rahat bir şekilde burayı modern bir liman haline getirebilecekken, gitti gece yarısı operasyonuyla ihaleyi Yahudi Ofer'e teslim etti. Adam da yatırımı yaptıktan 30 yıl sonraya kadar devlete doğru dürüst bir ödeme yapma taahhüdü altına girmeden Galataport'u kaptı. Kamuoyunun baskısı sonucu Galataport kurtuldu ama şimdilik kaydıyla... Çünkü Başbakan Erdoğan ile Maliye Bakanı Unakıtan, burayı da bildiği şekilde satacağını açıkladı.

Eteresan bir örnek

Özelleştirmede dikkat çeken bazı olaylar var. Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai bir milyar 200 milyon Euro'luk yatırım için kılı kırk yarıp anlaşma sağlanamayınca Çek Cumhuriyeti'ni tercih ederken Ofer'ler ile Körfez Emirlikleri niçin milyarlarca dolarlık yatırım (!) konusunda bu kadar istekli? Bu sorunun cevabı verilmeli...
Şu milletin yalak kelin hesabı; arsa devletten, yatırım için gerekli para Borsa kanalı ile halktan toplanacak diye mi?
Hyundai açısından cazip bulunmayan yatırım, başkalarına neden bu kadar çekici geliyor acaba? Güney Koreliler'de akıl az mı? Yoksa birilerine tanınan ayrıcalıklar bazı sebeplerden ötürü onlardan esirgendi mi?.. Üçbin kişiye istihdam sağlayacak Hyundai gönderildi, Galataport ihalesinin ise yenileneceği bildirildi.
Çok enteresan gelişmeler...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100