24 Ocak 2006 Salı 00:00
Pamuk'un davası düşürüldü!
AKP iktidarı, AB ve medyanın topyekün yargıya müdahalesi bir kez daha arzulanan sonucu verdi. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Orhan Pamuk davasını düşürdü ~|~ Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Adalet Bakanlığı'nın yargılama izni vermemesi nedeniyle yazar Orhan Pamuk hakkında "Türklüğü alenen aşağılamak" suçundan açılan davayı düşürdü. Adalet Bakanlığı'nın gönderdiği yazı üzerine, dava dosyasını görüşen Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, "davanın düşürülmesi" yönünde karar aldı.

Hükümet 'soruşturma izni' vermedi
Yazar Orhan Pamuk hakkında "Türklüğü alenen aşağılamak" suçundan açılan davayı düşüren Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararında, "Açıkça açıkça soruşturma ve kovuşturma izni verilmemiş olduğundan, izin şartının gerçekleşmemiş olması sebebiyle davanın düşürülmesine karar vermek gerekmiştir" denildi.

Adalet Bakanlığı'nın, yazar Orhan Pamuk'un İsviçre'de yayınlanan bir dergide yer alan röportajdaki sözleri nedeniyle "Türklüğü alenen aşağılamak" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davayla ilgili "takibat izni" konusundaki yazısının ulaştığı Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Aydın ve Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı, sanığın gıyabında toplanarak dava dosyasını ele aldı. Verilen kararda, 9 Şubat 2005 tarihinde işlenen suça ilişkin 30 Haziran 2005 tarihinde Orhan Pamuk hakkında "Türklüğü alenen aşağılamak" suçundan cezalandırılması için kamu davası açıldığı, celse arasında eylemin eski TCK'nın 159/1 maddesine uyabileceği olasılığına karşılık, kovuşturmanın hangi yönden yapılacağına ilişkin Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiği için yargılamanın durdurulduğu hatırlatıldı.

Adalet Bakanlığı vize vermedi
Adalet Bakanlığı'nın, 19 Ocak 2006 tarihli yazısında daha önce bu konuyla ilgili karar verildiğini bildirdiği, bakanlığın gönderdiği her 2 kararda da yeni TCK uyarınca anılan suçtan dolayı takibat yapılmasının izne tabi olmadığını ifade ettiği anlatılan kararda, "Eski TCK'nın 160/2. maddesine uygun soruşturma ve kovuşturma izninin verilmemiş olduğu anlaşılmıştır" denildi.

Batı basınının etekleri zil çalıyor
Yazar Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesi, yurt dışında yankı yaptı. The Times gazetesi, davanın düşmesinin Türk hükümetini rahatlatacağını savunurken; The Guardian, Pamuk hakkındaki suçlamaların hükümetin reformist kanadını mahcup ettiğini, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in ise dava konusundaki hızla karar almayı reddettiğini öne sürdü. New York Times da, davanın Türkiye için bir test olduğunu vurguladı.

İngiliz The Times gazetesi, davanın düşmesinin, Türkiye'nin AB standartları düzeyine getirilmesi çabalarının arkasında durması için AB'nin baskısı altındaki Türk hükümetini rahatlatacağı yorumunu yaptı.

AB'nin bu haftadan itibaren Türkiye'nin adalet sistemini gözden geçirmeye başlayacağını da kaydeden gazete, Pamuk davasının ifade özgürlüğü davalarının en önemlisi haline geldiğini belirterek "Mahkum olsaydı, yoksul ve büyük çoğunlukla Müslüman olan bir ülkenin AB'ye katılmasına karşı çıkanların emeğine yağ sürmüş olacaktı" ifadesini kullandı. Diğer İngiliz gazetesi The Guardian ise, Türk yetkililerinin, hakkındaki suçlamaları düşürerek Pamuk'un düşüncesini ifade ettiği için mahkum olmasının uluslararası alanda yaratacağı tepkileri önlediklerini belirtti. Pamuk hakkında dava açılmasının Türk hükümetinin reformist kanadını mahcup ettiğini savunan gazete, "Güçlü bir milliyetçi olarak değerlendirilen Sayın Çiçek (Adalet Bakanı) Pamuk'un ülkeden özür dilemesini istedi. Bakan ayrıca, yargıç davayı bakanlığa götürdüğünde hızla karar almayı da reddetti" iddiasında bulundu.
Adalet Bakanlığı'nın Pamuk davasına ilişkin kararına dikkat çeken New York Times da, Türkiye'nin dava nedeniyle uluslararası insan hakları savuncuları ve hükümetlerden ağır eleştiriler aldığını belirterek davanın Türkiye'nin ifade özgürlüğüne olan bağlılığının bir testi olarak değerlendirildiğini vurguladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137