26 Eylül 2006 Salı 00:00
Papa'nın İstanbul planı
Aytunç Altındal Papa'nın İslam'a hakaret eden cümlelerini ve Kasım ayında yapacağı Türkiye ziyaretine dair bilinmeyenleri Akşam gazetesinden Gülay Altan'a anlatıyor... ~|~

Altındal, 'Papa 16. Benedikt: Gizli Türkiye Gündemi' kitabında yazdıklarını, Papa'nın 12 Eylül konuşmasıyla birlikte yorumlayınca ortaya çok ilginç bir analiz çıktı.
Papa kime, ne söylemek istedi?

Konuşmadan iki hafta öncesine bakalım. 27 Ağustos'ta Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve partisi CDU'nun önde gelenleri Roma'da Papa'yla özel bir görüşme yaptı. Bu görüşmede Papa, Merkel'e yapacağı konuşmanın metnini verdi. Dolayısıyla bu, esrarengiz bir konuşma değil. 16. Benedikt, son 200 yıl içinde gelmiş en entelektüel papa. Herhangi bir kelimeyi gereksiz yere kullanmaz.. Bence konuşmanın hedefi İslam aleminden çok Türkiye'ydi, Türklerdi.
Bu sonuca nereden varıyorsunuz? Almanya'da Arap yok, Türkler var.

Papa 'Türkler hiçtirler' dedi
Merkel tam da o günlerde Almanya'da yaşayan yabancılar ve daha çok da Türkler için bir uyum yasası çıkarmaya çalışıyordu Doğru tespit. 29 Ağustos'ta Papa ve Merkel medyada ortak bildiri yayınladılar: 'AB'ye giriş kartı yani izni kiliseden, Hıristiyanlıktan geçer.' Sonra Papa bir açıklama daha yaptı. 'Türkler başka bir kültüre ve medeniyete aittirler ama o medeniyeti ve kültürü de temsil etmezler.' Yani hiçtirler diyor. Bunlar Türkiye'ye kasten yansıtılmıyor.
Papa, tepkiler üzerine de iki açıklama yaptı. Siz üzgün olduğunu belirttiği metinleri nasıl okudunuz?

Papa üzüntüsünü belirtti ama bu 'Çok üzüldüm, hay Allah ağzımdan bu laflar nasıl çıktı?' durumu değildi. Tersine aynen şu cümleyi kullandı: 'Ben Müslümanlara şiddete karşı olunmasını söyledim, teessüf ederim anlamadılar' yoksa ne üzüntü duyduğunu söyledi, ne de pişmanlığını. 1870'den bu yana geçerli olan 'infallability' isimli bir dogma var. Papalar yanılmaz ve yanıltılamaz.
Papa'nın konuşmasının yankıları dinmek üzere ama çok yakında Türkiye'ye gelecek.

Papa'nın Türkiye dosyasında neler var?
Papa, Türkiye'den neler talep edeceklerini, çok güvendiği Giovanni Sale isimli Cizvit papazdan bir rapor halinde istedi. Bu raporda isteklerin yanı sıra ilginç rakamlar var. 'Diyarbakır'da 3 bin 670 Katolik Ermeni, 5 bin 993 Keldani ve 2 bin 155 Suriye Katoliği var' diyor. Diyarbakır ve çevresinde 9 binden fazla Katolik yaşadığını duyan var mı? Yok; öyleyse nasıl buluyor bunu? Türkiye'de problemleri büyütmek için yapıyor. Papa'nın ziyareti resmi, bu durumda tüm programı belli değil mi? Nasıl bir sürpriz çıkışla büyütebilir?
Papa 'Türkiye'ye gittiğimde dört Katolik cemaatin lideriyle ya da Katolikler adına konuşacak seçtiğim dört kişiyiyle görüşeceğim' dedi. Bunlar kim? Belli değil. Resmi programın dışına çıkmak mümkün mü?

Dışişleri Bakanlığı'nın devletin 13 ilgili kurumuna gönderdiği özel bir tebliği var. Bakan Gül'ün imzasıyla 'Papa, Türkiye'ye geldiğinde, baş başa ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temsilcileri bulunmaksızın dilediği görüşmeyi yapabilir' deniyor. Vatikan'ın rakamlarına göre Diyarbakır'da bu kadar Katolik varmış. Dahası, Abdullah Öcalan Vatikan'a iki mektup gönderdi. Mektuplar nedeniyle Katolik Kilisesi 1996'dan itibaren 'Türkiye'de Kürtlere baskı yapılıyor' diyerek bir karalama kampanyası başlattı. Kampanyayı yürüten bugünkü Papa'ydı. Türkiye'ye geldiğinde kalkıp 'Ben, Kürt halkının temsilcileriyle görüşmek istiyorum' derse? Gül'ün verdiği özel izne göre görüşebilir.

Papa Ayasofya'da dua ederse
Bunu gerçekten bekliyor musunuz? Türkiye'deki problemi katmerli hale getirmek için yapabilir. Yaparsa da 'hayır görüşemezsin' diyemezsin. Çünkü diyecek ki 'Benden önceki Papa kendisini vuran, bir faşit olan Mehmet Ali Ağca'yla görüştü. Ben de Apo'yla görüşmek istiyorum.'
Peki, olasılıkları konuşuyoruz madem, alternatifi kim olur?
Apo olmazsa mesela 'Osman Baydemir, Aysel Tuğluk veya hapisteki şu kişiyle görüşmek istiyorum' diyebilir. O özel görüşeceği dört kişinin arasında mutlaka bir kadın olacaktır.

Başka ne gibi krizler bekliyorsunuz?

Fener Patriğini ekümenik kabul ediyoruz diyebilir. Görüşmelerin ardından üç dilde ortak deklarasyon yayınlayacaklar. Uyarıyorum, İngilizce ve Fransızca metne ekümenik diye koyarlar, Türkçesine koymazlar. Asıl olan İngilizce ve Fransızca metin. Dolayısıyla Türkiye, Lozan Antlaşması'nı eliyle çöpe atmış olur. Hükümet ve Türkiye'deki o diyalogcular buna bir kılıf uydurmak için 'Türkçe metinde ekümenik denmedi' diyebilir. Ayasofya'ya gidip dua etmesi söz konusuydu, bunun önüne geçildi. Dönüşte sadece sekiz dakikalık kültürel bir gezi yapacak.

Gezi sırasında duaya başlarsa
Daha önce oldu. Papa 6. Paul Türkiye'ye geldiğinde diz çöküp duaya başladı, durduruldu. Hükümet Benedikt'in Ayasofya'da dua etmesine izin verirse, ben de oraya Cuma namazında 25 bin kişiyi sokarım. Ayasofya ya müzedir, ya camidir. Ayasofya bizim babamızın malıdır.
Azınlık vakıflarının malları konusu mecliste. Papa bunu da dosyasından çıkaracak mı?
Yasayla Türkiye'den Katoliklere ait olduğu iddia edilen 1.900 adet taşınmaz malın iadesini istiyor Papa. Kayıtlarda sahibi Hazreti İsa görünen mallar var. Yasa onların istediği gibi çıkarsa Sümela Manastırı, Ani Harabeleri ve Ayasofya onların olur. 1 Ocak 2005'te yazdıkları insan hakları raporunda tek tek hangi malları istedikleri var.

Neden hedef Türkiye?
Papa'nın hedefinin Türkiye olduğunu söyleyen Altındal, bunun nedenini üç ana başlıkta sıralıyor:
Papanın gençliğinden kaynaklanan, Türklere karşı önyargısı var. Papa 1941?1945 arası Nazi Gençlik Örgütü üyesiydi, Hitler'ci Alman ordusuna katıldı. Genç Nazilerin kafası 'Hitler istediğinde Türkiye, Naziler safında savaşa katılacak ve Almanya savaşı kazanacak' şeklinde 2 yıl yıkandı ve savaşa gittiler. Bu olmayınca bu kez 'Türkiye Almanya'ya ihanet etti' propagandası başlatıldı. Bu, Papa'nın bilinçaltına öyle işlemiş ki ömrü boyunca Türk aleyhtarı olarak bilinmiştir.

Kardinal Ratzinger, Papa seçilince Benedikt adını aldı. 1. Benedikt, İ.S. 575 yılında yaşadı. Avrupa'da Türk düşmanlığını başlatan ilk kişidir. O dönemden bu yana Benedikt adını alan papalar, Türk düşmanı bilinir.
Bu Papa Büyük Orta Doğu Projesi'nin bir aktörü. Bush'un ilk seçim rakibi Katolik John Kerry'di. Ancak Papa bir bildiri yayınladı ve Kerry'nin Yahudi ve dönme olduğunu söyleyerek Bush'u destekledi. Bush Protestan Evangelist. Ratzinger ekümenizmi düşünmüştü. Ekümenizm, kiliseler arası birlikte hareket etme stratejisidir. BOP'ta sınırlarının değiştirilmesinden bahsedilen 22 ülke de Müslüman.
80 dönümlük ülkenin gücü
Vatikan 80 dönüm. Günlük nüfusu 1.111, gece nüfusu 600 kişi. Bu devlet dünyadaki en zengin, en güçlü kurum. 1.4 milyar insanın hem hayatını yönetiyor, hem parasını alıyor. Dünyanın en çok yayına sahip ülkesi. Sendikası var. Vatikan doğum kontrol haplarına ve kürtaja karşı ama doğum kontrol hapı, kürtaj malzemesi, kadın sağlık malzemesi üreten tüm büyük kuruluşların hissedarı. İtalyan basınına, Eski Alman Merkez Bankası Başkanı Hans Tietmeyer'i ekonomiden sorumlu bakanlığa atamak isteyişiyle ilgili kulisler olduğu yansıdı. Eski bakan 15 yıldır görevdeydi, neden onda ısrar edilidi? Her gelen papa ekibiyle çalışmak isteyebilir ama burada yön veren Amerika ve CIA. Tietmeyer'i almasını onlar istiyor. Tüm görev değişikliklerinin arkasında, Papa'yı yönlendiren kişiyse Amerikalı Kardinal Walter Casper. Casper, geçen Aralık'ta Türkiye'ye geldi. Kardinal Casper çok deneyimli, Papa'nın sağ kolu, uzun süredir beraberler, özellikle Suriye, Irak ve Şam'da çok iyi bir istihbarat ağını yönetiyor. Türkiye açısından da çok tehlikeli bir adam.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.