05 Haziran 2005 Pazar 00:00
Papazdan ekümenik itiraf

Fener Rum Patrikhanesi''nin İstanbul Valiliği''ne gönderdiği yazıda Kudüs Patriği İrineos''u dini kaideler ve kilise hukukuna göre tanımama kararı aldığını bildirerek şer''i mahkeme kurduğunu kabul ettiği bildirildi Fener Rum Ortodoks Kilisesi''nin başkanlığında Kudüs patriği İrineos''un yargılanmasıyla birlikte Bartholomeos''un ekümeniklik iddiaları yeniden gündeme gelmesi üzerine İstanbul Valiliği''nin sorusunu cevapladığı bildirildi.
Noel baba Vakfı tarafından yapılan açıklamada Fener Patrikhanesi''nin cevabi mektupta Kudüs Patriği hakkında Hıristiyan şeriatına göre mahkeme kurduğunu kabul ettiği belirtildi.
Noel Baba Vakfı Başkanı Muamer Karabulut imzasıyla yapılan açıklamada, Patrikhane''nin İstanbul''da Hıristiyan şeriat mahkemesi kurmasının Türkiye Cumhuriyeti''nin demokratik, laik yasaları ve egemenlik haklarının çiğnenmesi anlamına geldiği bildirildi.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Karabulut, Fatih Kaymakamı''nın Patrikhane üzerindeki yetkisini kullanmasını istedi.
Laiklik elden gidiyor
Noel Baba Vakfı Başkanı Muammer Karabulut açıklamasında Fener Patrikhanesi''nin İstanbul Valiliği''ne gönderdiği itiraf gibi açıklamaya da yer verdi: Ortodoks Kilisesi''nin dini kaidelere dayanan kilise hukukuna göre İrineos''u Kudüs Patriği olarak tanımamam kararına" vardıklarını açıkça yazıyla ve resmi olarak bildirdiÖ 3 kuruşluk dava için binlerce dava açan ülkemizin çok kıymetli sayın hukukçuları, her alanda Atatürk''e ve Cumhuriyet''e bağlı olduklarını söyleyen Masonlar, Rotaryenler, Lionslar, konu türban olunca laikliği hatırlayan rektörler, Türkiye''nin duyarlı sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, demokratik kitle kuruluşları neredesiniz? Lütfen artık ses verin; çünkü Patrikhane ''evet'' şeriat mahkemesi kurdum diyor.
Bu fiili durum Türkiye Cumhuriyeti''ni koruyan laikliğe en büyük tecavüzdür.
Fatih Kaymakamı göreve
Eğer Anayasa''nın 10''nuncu maddesine göre; ''kanun önünde, hiçbir ayrım yapılmadan herkes eşitse.
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınmaz'' diye yazıyorsa.
Devamında ''Devlet organları ve idari makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun hareket etmek zorundadırlar'' diyorsa; Vakıf olarak, Türkiye Cumhuriyeti yasalarını hatırlatarak, dağılma sürecine giren ve birliğe alınma umudumuzun kalmadığı AB''nin, ABD''deki Rum lobisi ve Yunanistan''ın dayanılmaz baskısının, Türkiye''nin egemenlik haklarına daha fazla zarar vermeden, Fatih Kaymakamı''nın görev yapmasını istiyoruz." Lozan Antlaşması zedeleniyor mu? Fener Patrikhanesi''nin ekümeniklik çalışmaları ve Türk devleti''nin buna karşı aldığı tedbirler konusunda TBMM''ye bir soru önergesi veren İstanbul bağımsız Milletvekili Emin Şirin, şu sorulara yer verdiği bildirildi: Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi''nin Lozan Antlaşması hükümleri uyarınca sadece Rum Ortodoks vatandaşlarımıza ruhani hizmet verebileceği, siyasi?idari ve hukuki hiçbir işle meşgul olamayacağı İstanbul Valiliği ve Fatih Kaymakamlığı tarafından açık görev tarifi ve talimatları verilmiş midir? 24 Nisan günü Patrikhane''de yapılan toplantının Patrikhane''nin kendi yazısına göre "dini kaidelere dayanan kilise hukukuna göre yapıldığı, yani bir şer''i mahkeme hüviyetinde olduğu kabul edildiğine göre; böyle bir hususun bir daha kesinlikle tekerrür etmemesi ve Patrikliğin faaliyetlerinin Lozan Antlaşması sınırlarında kalması için İç İşleri Bakanlığı ne gibi tedbirler alacaktır? Müeyyide uygulanacak mıdır? Lozan Antlaşması sırasında Yunanistan ile Türkiye arasında yapılmış olan Mübadele sonucu İstanbul hudutları ile Bozcada dışında Türkiye''de hiçbir Rum Ortodoks kalmamıştır.
Aynı zamanda Patrikhane sadece Rum Ortodoks Türk vatandaşlarına hizmet vermek amacıyla Türkiye''de kalmasına müsaade edildiğine göre Patrikhane ve mensuplarının İstanbul dışında hiçbir kilisede din turizmi maksadı bile olsa ayin yapmasına müsaade edilmesi Lozan ve mübadele hükümlerini zedelemez mi? Patrikhane''nin kendi kendine biçtiği ve Türkiye''nin tanımadığı ekümeniklik statüsünü rahatlıkla icra edebilmesi ve Lozan''ın delinmemesi için Patrikhane''nin kendi rızası ile yurt dışına taşınmaları konusunda bir teşebbüste bulunacak mı?
Yeniçağ

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137