01 Aralık 2005 Perşembe 00:00
Parasal örtülerin ardını gören model
"Prof. Dr. Haydar Baş, sunduğu Milli Ekonomi Modeli teziyle şimdiye kadar uygulanan ekonomi modelleriyle  nasıl bir batağa sürüklendiğimizi ortaya koyduktan sonra buradan çıkış yollarını açıklamakta ve yol göstermektedir. Kapitalist anlayışta 'hep ben, tek ben' öne çıkmaktadır. ~|~ Halbuki Milli Ekonomi Modeli'nde her insanın birbirine ihtiyacı olduğu ve insanların bir bütün olduğu vurgulanmaktadır" diyen Prof. Dr. Hidayet Sarı, "Bir hükümetin en önemli faaliyetleri kendi vatandaşlarına iş ve aş imkanı sağlamasıdır. Milli Ekonomi Modelinde esas herkese uygun bir iş imkanı sağlamaktır. İstihdamı arttırmak, dolayısıyla vatandaşa iş ve aş imkanı sağlamak esas hedeftir. İşveren ve işçi birbirlerini tamamlayan unsurlar olarak görülmekte, birinin olmazsa diğerinin olmayacağı gerçeği hatırlatılmaktadır" şeklinde görüş beyan etti.

Tarıma biçilen stratejik rol

Modeli "dâhiyane bir model" olarak niteleyen Doç. Dr. Ali Kemal Gürbüz, bu değerlendirmesinin gerekçelerinden birini "Sayın Baş demektedir ki 'Devletler ihracata karşılık kendi yerli paralarını talep etmez, ihracat ile turizm gibi faaliyetlerle elde ettiği dövizi emisyonunun yerine iç piyasada dolaştırırsa, ihraç ettiği ürünleri bedelsiz vermiş olacaktır.' Bu eşsiz ifade tarzı, parasal örtülerin ardındaki reel olayları görebilme hususunda Prof. Dr. Haydar Baş'ın büyük bir yetenek ve zekaya sahip olduğunu göstermektedir" cümleleriyle dikkatlere sunarken Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu,  modelin tarım sektörüne ve Türkiye'deki tarım sektörünü devreden çıkartmaya çalışan küreselleşme olgusuna dair yaklaşımı hakkında şunları söyledi:
"Prof. Dr. Baş, tarımı stratejik bir sektör olarak değerlendirmektedir.

Bu görüş son derece doğrudur. Çünkü dünya nüfusunun hızla artması karşısında yakın bir gelecekte tarım ürünleri stratejik bir öneme sahip olabilecektir. Prof. Dr. Haydar Baş, küreselleşmeyi, Batının Türkiye'ye uyguladığı ekonomik savaş olarak nitelendirmektedir. Bu görüşlere katılmamak mümkün değildir. Çünkü Batı 2000 ve 2001 yıllarında uyguladığı ekonomik operasyonlarla Türk ekonomisini çökertmiş ve dar gelirli Türk halkını açlık ve sefalete sürüklemiştir. Prof. Dr. Haydar Baş'a göre Milli Ekonomi Modeli, işte bu bizi sömüren küresel güçlerle mücadele edecektir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137