17 Eylül 2006 Pazar 00:00
Pentagon, 11 Eylül'ün provasını 1962'de yapmış!
ABD'nin, Küba'ya yapacağı askeri saldırıyı haklı çıkarmak ve buna dünya çapında
kamuoyu desteği almak için 44 yıl önce bir provokasyon planı hazırladığı ortaya çıktı ~|~

ABD'nin, Küba'ya yapacağı askeri saldırıyı haklı çıkarmak ve buna dünya çapında kamuoyu desteği almak için 44 yıl önce bir provokasyon planı hazırladığı ortaya çıktı. 11 Eylül olayları ve sonrasındaki gelişmeler, 1962 tarihli ve "Northwoods" kod adlı bu gizli planla birebir örtüşüyor. Bir kaç gün sonra 11 Eylül olaylarının yıldönümü..

ABD, kendi kontrolündeki Guantanamo Üssü içinde ve civarında, gerçekten düşman Küba kuvvetleri tarafından yapıldığı görüntüsü verilmiş, iyi koordine edilmiş aşağıdaki olaylar serisini planlıyor. İşte provakasyon planından başlıklar:

? "(Amerika'nın kontrolündeki) Guantanamo Üssü dışından üs içerisine top atışı, bazı tesislerin hasar görmesi, liman girişi yakınında gemilerin batırılması, sahte kurbanlar için cenaze törenleri düzenlenmesi, Hava üssündeki uçakların yakılması, Üs içinde (dost) Kübalı sabotajcıların ele geçirilmesi...

? Guantanamo Körfezi'nde bir ABD gemisini havaya uçurabilir ve Küba'yı suçlayabiliriz. Küba sularında uzaktan kumanda edilen (insansız) bir gemiyi havaya uçurabiliriz. Benzeri bir olayı Havana yakınlarında düzenleyebilir ve bunu Küba'nın yaptığı bir saldırı sonucu meydana gelen hayret verici bir olaymış gibi yansıtabiliriz.

? Uzaktan kumanda edilen uçak, kalkıştan sonra gerçek uçak ile Florida'nın güneyinde buluşmak üzere programlanmış olacak. Randevu noktasında yolcuları taşıyan uçak Eglin Hava Üssü'ndeki destek sahasına inecek ve bu yolcuların tahliyesi yapılacak. Uzaktan kumanda edilen insansız uçak Küba üzerindeyken, Küba MIG uçaklarının saldırısına uğradığını ifade eden "İmdat" mesajı gönderecek. İmdat çağrısı, uçağın imha edilmesiyle birlikte, kesintiye uğrayacak..."

Amerikan gizli askerî belgeleri, 11 Eylül 2001'de New York ve Washington'a uçaklarla düzenlenen saldırıların, aslında 44 yıl önce ABD'nin Küba'yı provoke ederek savaş çıkartmak çin yaptığı ama o dönemde uygulayamadığı bir plandan esinlenilerek kopya edilmiş olması ihtimalini gündeme getirdi. Northwoods operasyonu ile ilgili yayınlanan makale ve belgeler, bu planda 11 Eylül saldırılarını ve sonrasını andıran bir çok provokasyon metodu olduğunu ortaya çıkartıyor.

Konuyla ilgili belgeler, 11 Eylül olaylarıyla beraber, Bush yönetiminin Irak'a saldırıya gerekçe olarak öne sürdüğü ve zaten inandırıcı bulunmayan ve "yalan" olduğu ortaya çıkan delillerin ne kadar gerçek oldukları üzerinde bir kez daha kuşkulara neden oluyor. 1960'ların başlarında, ABD'nin üst düzey askerî liderlerinin hazırladıkları, amerikan şehirlerinde de masum insanların ölümüne sebep olacak terörist eylemler yoluyla kamuoyunda Küba'ya karşı savaşa destek sağlanmasını etkilemeye yönelik "uygulanmamış" ve uzun yıllar sonra ortaya çıkarılmış gizli bir askeri plan olan Northwoods Operasyonu, bir çok yönüyle 11 Eylül 2001'de New York ve Washington'a düzenlenen "karanlık" saldırılara benziyor.

CIA ile işbirliği içinde hazırlanmış bu plan, dikkatle incelendiğinde, uzun yıllar sonra genişletilerek adeta 11 Eylül 2001 günü ABD'de uygulamaya konulduğu izlenimi veriyor. Kod ad "Northwoods Operasyonu" olan bu gizli planın, özellikle 11 Eylül'ü hatırlatan noktaları şunlar: "Kübalı siyasî sığınmacılara suikastlar düzenlenmesi, Kübalı mültecilerin hıncahınç doldurdukları bir geminin, açık denizde batırılması, uçak kaçırma, ABD uçak ve gemilerinin havaya uçurulması ve özellikle ABD şehirlerinde sürekli bir terör dalgasının estirilmesi..."

Bu gizli Northwoods Operasyonu'nda geçen şu ifadeler, iyice düşünüldüğünde 11 Eylül'e rahatlıkla uyarlanabiliyor: "Uzaktan kumanda edilen uçak, kalkıştan sonra gerçek uçak ile Florida'nın güneyinde buluşmak üzere programlanmış olacak. Randevu noktasında yolcuları taşıyan uçak minimum irtifa seviyesine alçalarak doğrudan Eglin Hava Üssü'ndeki destek sahasına inecek ve burada yolcuların tahliyesi yapılacak ve uçak orijinal haline geri döndürülecek. Uzaktan kumanda edilen uçak ise bu arada uçuş planına göre uçmaya devam edecek. Uçak Küba üzerindeyken, uluslararası tehlike frekansında, uçağın Küba MIG uçaklarının saldırısına uğradığını ifade eden bir "MAY DAY" (İmdat) mesajı gönderecek. İmdat çağrısı uçağın imha edilmesiyle birlikte, kesintiye uğrayacak."

Operasyonda sahnelenebilecek olaylar şöyle devam ediyor: "Küba sularında uzaktan kumanda edilen (insansız) bir gemiyi havaya uçurabiliriz. Benzeri bir olayı Havana yakınlarında veya Santiago'da da düzenleyebilir ve bunu Küba'nın havada, denizde veya her ikisinde birden yaptığı bir saldırı sonucu meydana gelen hayret verici bir olaymış gibi yansıtabiliriz. Birleşik Devletler, bu olayı takiben, Amerikan askerlerinden oluşan bir ekiple, havadan ve denizden kurtarma operasyonu düzenleyip, olmayan mürettebattan hayatta kalanları tahliye etmeye çalışabilir. ABD gazetelerindeki zayiat listeleri, ulusal bir öfkenin dalgalanmasına yardımcı olacaktır..."

Küba'da askerî devrim yoluyla o dönemde yeni işbaşına gelmiş Komünist Fidel Castro Hükümeti'ni devirmek, ABD halkını ve uluslararası kamuoyunu Küba'ya askeri bir müdahalenin gerekliliğine inandırmak maksadıyla planlanan bu operasyonun detaylarının yer aldığı "Body of Secrets" kitabının yazarı James Bamford'a göre Plan, Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA ile bağlantılı değil. Plan, o sırada ABD Başkanı bulunan John F. Kennedy'nin Savunma Bakanı Robert McNamara ile Ortak Komutanlık (Joint Chiefs of Staff) olarak adlandırılan ABD Genelkurmay Başkanlığı'nın onayına, Mart 1962'de sunulmuş. Ancak sivil otorite tarafından plan reddedilmiş ve yaklaşık 40 yıl boyunca da, tozlu arşivlerde saklı kalmış.

Ortak Komutanlık belgelerinde, meşhur astronot John Glenn'in, suçu Komünist Kübalılara atılmak üzere öldürülmesi planı dahi var. Northwoods operasyonu, Amerikan üst düzey askerî liderliğinin, ABD kıyılarına sadece 90 mil uzaklıkta bulunan Küba Adası'nda, 1959'da iktidarı ele geçiren Batı Yarımküresi'nin ilk Komünist lideri Castro'yu devirme arzusuyla hareket ettiğini ortaya koyuyor.

1961'de gerçekleştirilen CIA destekli meşhur Domuzlar Körfezi Çıkarması, büyük bir bozgunla sonuçlanmıştı. CIA'in eğittiği ve silahlandırdığı sürgündeki Kübalı muhalifler ?ABD işgalden önce de Irak'lı muhalifleri desteklemiş ve Macaristan'da silahlı eğitim vermişti ? Küba Adası'na gönderilmiş, ancak iktidarı deviremeden yakalanmış ve öldürülmüşlerdi. Bamford, bu yüzden, Northwoods Operasyonu'nda Amerikan ve uluslararası kamuoyu desteğinin gerekliliğinin vurgulandığına işaret ediyor. Northwoods Operasyonu'nda imzası bulunan en üst düzey görevli, o sırada Ortak Komutan  yani Genelkurmay Başkanı olan, Eisenhower'ın atadığı General Lyman L. Lemnitzer idi. Lemnitzer, 13 Mart 1962'de, Savunma Bakanı McNamara'ya, Northwoods Operasyonu'nun askerler tarafında idare edilmesini tavsiye eden bir dilekçe ile başvurmuş.

McNamara'nın yapılan toplantıda bu planı reddedip etmediği bilinmiyor. Bamford'un yazdığına göre, toplantıdan üç gün sonra, ABD Başkanı Kennedy, Lemnitzer'e, doğrudan, Küba'yı almak için güç kullanmanın gerçekten mümkün olmadığını söylemiş. Lemnitzer, bir kaç ay içinde başkanlıktan feragat etmiş ve görev yeri değiştirilmiş. Bu gizli plan, aynı zamanda askerî liderliğin, sivil otoriteye olan itimatsızlığının da bir göstergesi sayılıyor. Konuyla ilgili gizli belgelerin çevirisi şöyle:
Küba'ya ABD Askeri Müdahalesini Haklı Çıkarmak İçin Bahaneler
Not: Aşağıdaki eylemin gidişatı, yalnızca planlanan amaçlar için uygun olan başlangıç niteliğindedir. Bunlar, ne kronolojik olarak, ne de yükselen sıra ile dizilebilir. Diğer ajanlıklardan gelen benzer girdilerle birlikte, bunlar; ayrı, bütünleşmiş, zaman?aşamalı bir planın geliştirilmesi için bir hareket noktası elde etme niyetindedirler. Böyle bir plan, ABD'nin Küba'ya askerî müdahalesini haklı çıkarma hedefine kararlı bir şekilde ulaştırmak için tasarlanmış ilişkili eylemler, genel durum içindeki bireysel projelerin geliştirilmesine izin verir.

1? Küba'ya ABD askerî müdahalesi için örtülü ve hileli, Görev 33 c'ye cevap niteliğinde geliştirilmekte olan, ihtiyaç duyulan başlangıç niteliğindeki eylemleri içeren bir planı temel alan meşru provokasyonları kullanmak arzu edilebilir görüldüğünden, Kübalıların tepkisini provoke etmek için ilk çaba olarak icra edilebilir. Kübalıları yakında olacak işgale inandırmak için usanç artı aldatıcı eylemler... Planın uygulanması ile, Kübalılar karşılık verirse, askerî pozisyonumuz, tatbikattan müdahaleye, hızlı bir değişim gösterecektir.
2? Guantanamo Üssü içinde ve civarında, gerçekten düşman Küba kuvvetleri tarafından yapıldığı görüntüsü verilmiş, iyi koordine edilmiş olaylar serisi planlanacaktır.
a?  İnandırıcı saldırıları kanıtlamak için (planlanacak) olaylar (kronolojik olmayan sıra ile):
1 ? Söylentiler çıkarmak. Gizli radyo ile.
2 ? Üniformalı dost kübalıları karaya çıkartarak, tel örgülerin ötesinden, Guantanamo Üssü' ne bir saldırı sahnelemek.
3 ? (Guantanamo) Üs(sü) içinde, (dost) kübalı sabotajcıların ele geçirilmesi.
4 ? (Guantanamo) Üs(sü) ana girişi yakınında, isyanlar çıkartmak (dost Kübalılar).
5 ? (Guantanamo) Üs(sü) içerisindeki cephaneliği havaya uçurmak; yangın çıkarmak.
6 ? Hava üssündeki uçakların yakılması (sabotaj).
7? (Guantanamo) Üs(sü) dışından üs içerisine top atışı. Bazı tesislerin hasar görmesi.
8 ? Denizden veya Guantanamo City çevresinden sızan suikast timlerinin ele geçirilmesi.
9 ? Üsse hücum eden milis gruplarının ele geçirilmesi.
10 ? (Guantanamo Üssü) Liman(ın)daki gemilere sabotaj; büyük yangın? yanıcı petrol.
11 ? Liman giriş yakınında, gemilerin batırılması. Sahte kurbanlar için cenaze törenleri düzenlemek...

Devamı yarın
Dünya Gündemi İstihbarat Servisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137