18 Eylül 2006 Pazartesi 00:00
Pentagon, 11 Eylül'ün provasını 1962'de yapmış?2
ABD, sularını ve güç kaynaklarını emniyete almak çin savunma operasyonları gerçekleştirerek, üssü tehdit eden havan saldırılarına top ateşi açarak karşılık verir. ~|~
c ? Büyük ölçekteki ABD askerî operasyonu başlar.

3 ? Bir "Maine'i hatırla" olayı birkaç şekilde ayarlanabilir:
a ? Gunatanamo Körfezi'nde bir ABD gemisin havaya uçurabilir ve Küba'yı suçlayabiliriz.
b ? Küba sularında uzaktan kumanda edilen (insansız) bir gemiyi havaya uçurabiliriz.
Benzeri bir olayı Havana yakınlarında veya Santiago'da düzenleyebilir ve bunu Küba'nın havada, denizde veya her ikisinde birden yaptığı bir saldırı sonucu meydana gelen hayret verici bir olaymış gibi yansıtabiliriz. Küba uçakları veya gemilerinin varlığı, sadece geminin orada bulunma amacını soruşturmak ve herhangi bir saldırıya uğrayıp uğramadığına dair büyük ilgi uyandıracak bir iz aramak içindir. Olayın Havana veya Santiago'ya yakınlığı, patlamayı duyan veya yangını gören kişilerin olabileceği konusunda güvenilirlik vermektedir. Birleşik devletler, bu olayı takiben, Amerikan askerlerinden oluşan bir ekiple, havadan ve denizden kurtarma operasyonu düzenleyip, (gerçekte var) olmayan mürettebattan hayatta kalanları tahliye etmeye çalışabilir. ABD gazetelerindeki zayiat listeleri, ulusal bir öfkenin dalgalanmasına yardımcı olabilir.

4 ? Miami, Florida ve hatta Washington'da, bir "komünist Küba terörü" kampanyası geliştirebiliriz. Bu terör kampanyası, ABD'de kendilerine sığınacak bir yer arayan kübalı mülteciler (problemine de) dikkat çeker. Bir gemi dolusu Kübalı'yı Floradi açıklarında batırabiliriz (gerçekten veya taklit ederek). ABD'deki Kübalı mültecileri canlı bomba olmaya teşvik eder, hatta yaralanma olaylarını genişçe reklam edebiliriz. Dikkatlice seçilmiş yerlerde birkaç plastik bombayı patlatıp, Kübalı ajanları tutuklar, olayla Küba'nın ilişkisini kanıtlayan hazırlanmış dokümanlar piyasaya sürülür.

5 ? "Küba merkezli, Castro destekli" bir başı bozuk (hükümetinden bağımsız olarak komşu ülkeye karşı isyancı askerî hareketlerde bulunan biri), komşu Karaip ülkelerinden birine karşı korsanlık sahneleyebilir (14 Haziran 'da Dominik Cumhuriyeti'nin işgaline benzer bir karakterde). Castro'nun gizlice Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Guatemala ve Nikaragua'ya ve muhtemelen diğer ülkelere karşı gizlice, iktidarları devirmeye yönelik çabaların arkasında bulunduğunu biliyoruz.
Bu çabalar büyütülebilir ve bunları ifşa etmek için yenileri eklenebilir. Örneğin, Dominik Cumhuriyeti Hava kuvvetleri'nin, ulusal hava sahasına izinsiz girişler konusundaki hassasiyetlerini, menfaatimize kullanabiliriz. "Kübalı" B?26 veya C?46 tipi uçaklar gece, şeker kamışı tarlalarında büyük yangınlara sebep olan ânî baskınlar yapabilir. Sovyet Bloğu bu yangınlardan sorumlu tutulabilir. Bu, Dominik Cumhuriyeti'ndeki komünist yeraltı örgütüne "Küba'dan' gönderilen mesajlarla birleştirilebilir ve "Küba" gemilerine yüklenen cephanelikler bulunabilir veya Dominik sahillerinde ele geçirilebilir.

6 ? ABD'li pilotlar tarafından kullanılan MIG tipi uçaklar, ek bir provokasyon imkânı daha sağlayabilir. Sivil hava sahasının aralıksız tâcizi, deniz üzerinde seyreden gemilere yapılan saldırılar ve uzaktan kumanda edilen pilotsuz ABD askeri uçaklarının MIG tipi uçaklar tarafından imhası, eylemleri tamamlamakta yardımcı olur. Gereken şekilde boyanmış bir F?86, uçak yolcularını bir Küba MIG'i gördüklerine dair ikna edebilir, özellikle yolcu uçağının pilotu, bu yönde bir anons yaparsa. Bu öneriye birincil engel olarak, uçağı elde etmekteki veya değişikliğe uğratmaya dair uçağın yapısında bulunan, güvenlik riski gözükmektedir. Bununla birlikte, MIG'nin uygun kopyaları ABD tarafından ustalıkla, üç ay içerisinde üretilebilir.

7 ? Sivil hava sahasında uçak kaçırma girişimlerinde; yüzey tarama uçağı, Küba hükümeti tarafından göz yumulan tecavüz ölülerine devam ediyor görünmelidir. Aynı zamanda, uçak, Küba'nın sivil ve askerî hava sahasından çıkmasını teşvik edici olmalıdır.

Dünya Gündemi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137