28 Aralık 2007 Cuma 00:00
PETKİM'in satışına danıştay freni
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, PETKİM'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin, satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale şartnamesinin yürütmesini durdurdu. ~|~

 Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, PETKİM'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin, satış yöntemiyle özelleştirilmesine, satışın blok satış yoluyla gerçekleştirilmesine ilişkin 8 şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı ile kamu hissesinin blok satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) "ihale oluru" kararı ve ihale şartnamesinin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 13. Dairesi, Petrol-İş Sendikası'nın, "PETKİM'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin, satış yöntemiyle özelleştirilmesine, satışın blok satış yoluyla gerçekleştirilmesine ilişkin 8 Şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı" ile "PETKİM'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin blok olarak satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin davalı Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın "ihale oluru" kararı ile bu karar ekinde yer alan ve ihale koşullarını belirleyen ihale şartnamesinin" yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı iki ayrı davada yürütmenin durdurulması istemlerini reddetmişti.

Davacı Petrol-İş Sendikası'nın bu kararlara itiraz etmesi üzerine iki dava hakkındaki dosyalar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na geldi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazları karara bağladı.

Kurul, itirazları kabul etti ve "PETKİM'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin, satış yöntemiyle özelleştirilmesine, satışın blok satış yoluyla gerçekleştirilmesine ilişkin 8 şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı ile kamu hissesinin blok satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) "ihale oluru" kararı ve ihale şartnamesinin" yürütmesini 14'e karşı 15 üyeninin oyuyla durdurdu.
Kurulun, PETKİM'in 51'lik hissesinin özelleştirilmesinde "kamu yararı bulunmadığı" gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdiği öğrenildi.
Kurulun bu kararından sonra Danıştay 13. Dairesi, davaları esastan karara bağlayacak.
Petrol-İş Sendikası, PETKİM'in Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim grubuna satışına ilişkin kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle de Danıştayda dava açmıştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137