31 Mayıs 2013 Cuma 00:07
Petrol Peşkeşi

EKONOMİ SERVİSİ 

Petrol arama ve üretim faaliyetlerinin artırılmasını, yatırımların teşvik edilmesini, yerli ve yabancı sermayenin aramalarda daha fazla katılımının sağlanmasını, işlemlerin sadeleştirilmesini, yatırım maliyetlerinin azaltılmasını sözde amaçlayan Türk Petrol Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu\'nda kabul edildi. Kanuna göre, 18 petrol bölgesine ayrılan Türkiye arazisi, tasarıyla kara ve deniz olmak üzere iki petrol bölgesine ayrılacak. Kara ve deniz bölgelerini ayıran sınır, kıyı çizgisi kabul edilecek.  

Askeri bölgelerde de arama yapılabilecek

Askeri yasak bölgeler ile güvenlik bölgelerinde yapılacak işlemlerle ilgili izin verilmeden önce ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından görüş alınacak. Kanun, arama ruhsat başvuruları için teminat alınmaya ilişkin düzenlemeler de getiriyor. Kanun ormanlık ve sit alanlarda da aramaya petrol aranmasına imkân tanıyor. Başvuru sahibi, ruhsat başvurusunda ve süre uzatım taleplerinde sunduğu iş programı için gerekli yatırım tutarının yüzde 2\'si kadar teminat verecek. Denizlerde bu oran yüzde 1 olarak uygulanacak.  

Vatandaşın arazisine el konulabilecek

Kanuna göre, petrol hakkı sahibi, arama veya işletme ruhsatında veya civarında petrol işlemi için gerekli arazinin kullanma hakkını; arazi özel mülkiyete ait ise anlaşma; anlaşmazlık durumunda ise kamulaştırma yoluyla elde edebilecek. Kamulaştırılan arazinin mülkiyeti, Hazine\'ye kullanma hakkı kamulaştırma bedelini ödeyen petrol hakkı sahibine ait olacak.

 Petrol sahaları açık artırmada 

İşletme ruhsatı, yönetmeliğe göre alınacak iş ve mali yatırım programı dikkate alınarak yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvuru sahibinin talebine göre 20 yıl için verilecek. İşletme ruhsatı süresi, uzatım talebine ekli olarak verilen üretim programının uygun görülmesi halinde, 10\'ar yılı geçmemek üzere iki defa uzatılabilecek. Böylece toplam süre 40 yıla ulaşabilecek. Üzerinde işletme hakkı sona eren sahalar, işletme ruhsatı verilmek üzere, Bakan onayıyla müzayedeye çıkarılabilecek. Ancak TPAO\'nun talebi halinde müzayedeye çıkarılmayabilecek. 
Sadece 8\'de biri devlete verilecek
Kanuna göre, petrol arayıcı veya işletmecisi, ürettiği petrolün sekizde birini toptan fiyatları esas alarak devlet hissesi olarak ödeyecek. Arama veya işletme ruhsatları ile ilgili olarak yapılan petrol işlemlerinde kullanılan petrolden devlet hissesi alınmayacak.
Petrol hakkı sahibi yabancılar, Türk kara sularında petrol arama ve üretim faaliyeti yapabilecek. Petrol hakkı sahipleri, 1980\'den sonra keşfettikleri petrol sahalarında ürettikleri ham petrol ve doğalgazın kara sahalarındaki yüzde 35\'ini ve deniz sahalarında yüzde 45\'ini ihraç edebilecek. Geri kalan kısım ile 1980\'den önce bulunmuş sahalardan üretilen ham petrol ve doğalgazın tamamı ülke ihtiyacına ayrılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.