05 Aralık 2002 Perşembe 00:00
Peygamberimizin dilinden en hayırlı günler
Kütüb?i Sitte Muhtasarı, cilt, 13 Sayfa: 223, hadis no. 4637

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına, bir ramazan diğer ramazana hep kefârettirler. Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler." (Müslim, Tahâret 14, (223); Tirmizî, Salât 160, (214).

Cuma ve bayram bereketi

Kütüb?i Sitte Muhtasarı, cilt, 13 Sayfa: 136, hadis no. (4568) Evs İbnu Evs radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cum'a en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselâm(ın toprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sûr'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salâvâtı çok okuyun. Zira salâvalarınız bana arzedilir!"

Orada bulunanlar:

"Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız? dediler. Aleyhissalâtu vesselâm: "Allah Teâla Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı! bu~|~yurdular." (Ebu Dâvud, Salât 207, (1047); Nesâî, Cum'a 5, (3, 91, 92). Sayfa: 136

Kütüb?i Sitte Muhtasarı, cilt, 13 Sayfa: 136, hadis no. (4565) ?

Mü'min'in bayramı

Peygamber Efendimiz Medine'ye hicret edince, Medinelilerin cahiliye döneminden kalma bayramları kutlatıklarını görünce "Allahu Teala size onlardan daha hayırlı iki bayram (Ramazan ve Kurban Bayramı) ihsan etti" buyurarak mü'minlere sevinç ve neşe günlerini bildirmiştir. Yine Efendimiz (sav) buyurdu ki: "Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolunmaz. Ramazan ve Kurban Bayramı'nın birinci geceleri, Şaban ayının onbeşinci gecesi (Ber'at) ve Arefe gecesi.

Günlerin en hayırlısı

Talha İbnu Ubeydillah İbni Kerîz radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Günlerin en efdali arafe günüdür. (Faziletçe) cum'a'ya muvafakat eder. O, cum'a günü dışında yapılan yetmiş haccdan efdaldir. Duaların en efdali de arafe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerlerin söylediği en efdal söz de: "Lailahe illallah vahdehu lâ?şerîkelehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur) sözüdür.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.