25 Ekim 2001 Perşembe 00:00
PKK İtalya için hâlâ terör örgütü değil
Lübnan, Suriye ve İran'daki temaslarının ardından birkaç saatliğine önceki akşam Ankara'ya gelen İtalya Dışişleri Bakanı Renato Ruggiero, gerçekleri yansıtmayan açıklamalarda bulundular. Roggerio, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile yaklaşık 45 dakika süren görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı yaptılar.

Konuk bakan ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini savunan Cem, görüşmede temel olarak 11 Eylül saldırılarından sonraki süreci ele aldıklarını ve bu süreçte iki ülkenin paralel görüşlere sahip olduğunu kaydetti.

Ruggiero'ya Orta Asya deneyimlerini aktardığını bildiren Cem, Ruggiero'nun ise Ortadoğu gezisine ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

Cem, görüşmede Türkiye?AB ilişkilerine de değinme fırsatı bulduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye ve İtalya, benzer değerleri ve Akdenizliliği paylaşıyorlar. Akdenizli olmanın iki ülkeyi birbirine yaklaştırdığına inanıyorum. Geçmişte İtalya ile bazı sorunlarımız olsa da bu sorunların üstesinden gelmeyi başardık. İki ülkenin NATO çerçe~|~vesinde yararlı işler yapacağına inanıyorum."

Yalanın büyüğü bu olsa gerek!

İtalya Dışişleri Bakanı Renato Ruggiero da, İtalya'nın, Türkiye'nin mümkün olduğu kadar kısa sürede AB üyesi olmasını istediğini öne sürdü.

Konuşmasına, "Cem ile artık dost olduk(!)" sözleriyle başlayan Ruggiero, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ve bu görüşlerin benzer olduklarına dikkati çekerek, "Kriz döneminde benzer reaksiyonlar gösteriyoruz. Uluslararası toplumda uluslararı terörizmle mücadele etme konusunda fikir birliği var. Gelecekte de fikir birliğinin devam etmesi için strateji oluşturmalıyız. Bu sadece askeri alanda değil, mali, ekonomik, siyasi alanları da kapsamalı" diye konuştu.

"Afganistan ile ilgili çalışmalar yapmalıyız" diyen Ruggiero, Afganistan'da yeni bir hükümetin kurulması konusunda Türkiye ile İtalya arasında fikir birliği bulunduğunu kaydetti.

Ruggiero, şöyle devam etti:

"Yeni kurulacak hükümette Afgan halkının söz sahibi olmasını istiyoruz. Herhangi bir şekilde bir grubu veya diğerini tercih ettiğimiz intibaını yaratmamalıyız. Karar, tamaman Afgan halkının kararı olmalıdır. Elbette tüm etnik gruplar da hükümetin oluşumunda katkıda bulunmalıdır, ancak bu şekilde dengeli bir hükümet oluşabilir."

Türkiye'nin AB sürecine de değinen Ruggiero, "Bir kere daha tekrarlamak istiyorum, İtalya, Türkiye'nin mümkün olduğu kadar kısa sürede AB üyesi olmasını istiyor. Müzakerelerinizi ve durumunuzu destekliyoruz. Elimizden gelen tüm çabaları göstereceğiz. Zaman zaman tüm aday ülkelerin karşısına çıkan sorunlar olur, ancak sorunların çözülmesi önemli" diye konuştu.

Ruggiero, Afganistan operasyonu çerçevesinde İtalya'nın tutumu ve operasyonun Afganistan ile sınırlı kalıp kalmayacağına ilişkin bir soru üzerine ise şunları söyledi:

"Biz bu operasyonun yayılmasını beklemiyoruz, ancak konu BM Genel Kurulu'nun kararları çerçevesinde değerlendirilmeli. Ülkelerin, bu terörist saldırılara katıldığı ya da uluslararası terörizme ortak olduğu yönünde kesin kanıtlar olursa elbette böyle bir yayılma ihtimali olur."

"PKK terör örgütüdür" diyemedi

İtalya Dışişleri Bakanı Ruggerio'nun "Terörist saldırılardan sonra İtalya PKK ile ilgili durumunu değiştirdi mi?" sorusuna da sözü geveleyerek, şu şekilde cevap vermesi anlamlı bulundu:

"Sorun aslında belirli bir hareketle ilgili değil. Önemli olan dünyanın artık terörizm gerçeğini anlamış olması. Bunun için Avrupa'da terörist hareketlere karşı durumumuzu güçlendirmeliyiz. Yeni yasalarımız var ve bunlara göre terörist operasyonlar suç sayılıyor. Yani kendi ülkemizde işlenen suçların dışında, bizim ülkemizde planlanan ama başka ülkede yapılan terörist faaliyetler de suç sayılıyor. AB düzeyinde birtakım kararlar alıyoruz. Bu çerçevede değerlendirmelerin yapılması ve sonuçların beklenmesi lazım."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.