04 Aralık 2003 Perşembe 00:00
Porselen dükkanına girmiş fil

DENKTAŞ Verheugen'i tanımladı:
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günther Verheugen'in Kıbrıs'ta anlaşma zeminine büyük zarar verdiğini belirterek, "Verheugen, porselen dükkanına girmiş bir fil gibi yeniden bir tahribat yaratmıştır" dedi


Cumhurbaşkanı Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, Verheugen'in dün Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamaya sert yanıt vererek, Verheugen'in, yine kendilerinde, "Kıbrıs'ta bir çözüm istemiyor mu?" diye şüphe uyandırdığını ifade etti.

Denktaş, Verheugen'in, son açıklamasını, Kıbrıs Türk seçmenine, ''seçimde, Annan planını kabul eden muhalefeti destekleyin" mesajını vermek için yaptığını belirterek, Kıbrıs Türk halkının müdahaleden hoşlanmadığının ve seçimde, bu mesajın tam tersi bir sonuç ortaya çıkacağını söyledi. Rum yönetimi eski lideri Glafkos Klerides ile görüşmelere başladığında, ~|~Verheugen'in, "Anlaşma olsa da olmasa da Rum tarafının AB'ye alınacağını" sürekli olarak söylediğini, Klerides'in de ''masaya taktik icabı oturduklarını" artık iyice açıkladığını anlatan Denktaş, Kıbrıs konusunda bir anlaşma yoluna gidildiğinde, Verheugen'den, "bir porselen dükkanına girmiş fil gibi" açıklamalar geldiğini ve anlaşma umutlarını ortadan kaldırdığını kaydetti.
Yeni bir teşhis konulmalıCumhurbaşkanı Denktaş, Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs sorununa, gerçekler temelinde yeni bir teşhis koyması gerektiğini vurgulayarak, Rumların silahla yapamadığını AB yoluyla halletmeye çalıştığını ifade etti. Denktaş, Verheugen'in Annan planı için "dengeli" ifadesini kullanmasını eleştirerek, Verheugen'in planı okuduğuna inanmadığını, başkalarından duyduğunu, planı okumuş olsa dengeli olmadığını göreceğini belirtti. Denktaş, planının dengeli olmadığını, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in Yunan meclisinde yaptığı konuşmada, ''plan, 1989 Rum Ulusal Konseyi kararlarını içeriyor" sözleriyle de ortaya koyduğuna işaret etti. Verheugen'in, "Başka plan düşünenler başarısızlığa mahkum olurlar" sözlerine de değinen Denktaş, Annan planının, BM Genel Sekreteri'nin ne ilk, ne de son planı olduğunu, geçmişte sunulan planları Rum tarafı reddettiğinde "neden kıyamet koparılmadığını" sordu. Denktaş, planın, Türk tarafının çıkarlarını kaale almadığını vurguladı. Verheugen'in, KKTC seçimlerine yönelik sözlerini de eleştiren Denktaş, "Kıbrıs Türkünün, kendi kaderini tayin etmeye çalışan bu komisere seçimde gereken yanıtı vereceğini" söyledi. Denktaş, Verheugen'in, "bir polis çavuşu gibi, halkın nereye gideceğini tayin etmekten çekinmediğini" belirterek, 14 Aralık'ta bunun yanıtının verileceğini kaydetti.
Güç Kıbrıs'lı Türkler'de
Cumhurbaşkanı Denktaş, Verheugen'in kendisine yönelik sözlerine de tepki göstererek, kendisini güçlü zannetmediğini, halkının güçlü olduğunu, kendisinin de gücünü halktan aldığını dile getirdi. Denktaş,''Güçlü olan halkımdır. Bunu Verheugen'in de Avrupa'nın da anlaması gerekiyor" dedi.

Verheugen'in, AB'ye girmesi için Kıbrıs Türklerinin de binmesini istediği "Kıbrıs treninin" Rum?Yunan treni olduğunu, bu treni ''Kıbrıs Treni" yapmak için uğraştıklarını anlatan Denktaş, Rum trenine "kömürcü çırağı" olarak binmeyeceklerini söyledi. AB'nin Rum tarafına ağırlık vererek Kıbrıs konusunda bir uzlaşmay ıengellediğini söyleyen Denktaş, şöyle konuştu:
"Sayın Verheugen, bir porselen dükkanına girmiş bir fil gibi yeniden bir tahribat yaratmıştır. Ama bizim seçmenlerimize, bizim halkımıza, 'Annan planını kabul eden muhalefeti destekleyin' mesajını vermek için yaptı. Tam tersi bir netice alacağını kendisi de görecektir. Bu halk, müdahaleden hoşlanmaz. Avrupa Birliği bunu takdir etmek mecburiyetindir ve gün gelecek takdiredecektir."
Denktaş loizidu davasına da değindi
KKTC Cumhurbaşkanı Ruaf Denktaş, Loizidu konusunda "Türkiye, İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararının bir kısmını kabul etmekle siyasi karar vermiş olan mahkemenin onurunu kurtarmıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Denktaş, Loizidu konusunda esas kararların 2005 sonuna ertelendiğini, ''O zamana kadar, ümit ederiz ki buradaki gelişmeler, halkımızın iradesinin olumlu bir şekilde, güçlü bir şekilde meydana çıkması ve barış yönündeki bizim ciddiyetimiz, masaya taktik icabı oturmadığımız ve barışın temellerinin neler olduğunu makul bir şekilde ortaya koyduğumuz anlaşılacak ve değişiklikler yapılacaktır. Bunu ümit ediyoruz" dedi. Denktaş, "kararın diğer Rum başvuruları için emsal teşkil etmesi konusunda " Türkiye. Zaten, 'emsal' teşkil ederse kararın o diğer kısımlarını uygulamaya kalkarlarsa uygulayamazlar. Uygulanabilecek bir karar değildir. Uygulandığı takdirde, Kıbrıs meselesinin hallini ortadan kaldırır, mümkün kılmaz.
Verheugen'in küstahlığı
Verheugen, önceki gün yaptığı açıklamalarda, 'Askerlerin bugünkü hükümete nasıl davranacaklarını merak ettiklerini, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda 'modası geçmiş' görüşler savunduğunu, Yunanlıların Türkiye'yi sardıklarının, Kıbrıs'ın da bu politikanın bir parçası olduğunun ileri sürüldüğünü' söylemiş, "Generaller bunları anlatıyor, Türk kamuoyu inanıyor. Bunlar gerçek değil" şeklinde konuşmuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.