21 Ekim 2008 Salı 00:00
Prof. Dr. Baş'tan çalıyorlar; Nobel ödülü alıyorlar
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş hariç, dünyanın hiçbir yerinden, hiçbir bilim adamından yeni bir model, yeni bir çare ortaya koyan yok.
M.Emin Koç'un yazısı...
~|~

 
İnsanlık, 20?25 sene önce tarihe karışan Sosyalizmden sonra, liberal kapitalizmin çöküşünün de şokunu yaşıyor. Hafta sonu, biri Türkiye'de, diğeri ABD'de iki tane önemli zirve yapıldı. Türkiye'deki zirve, BTP'li Bursa Ovaakça Belediyesi'nin Kongre Sarayı'ndaki Uluslararası sempozyum? BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ekseninde Küresel Krizden ve Terörden Kurtulmanın Çözüm Yolları konulu sempozyuma, yurtiçinden ve yurtdışından birçok bilim adamı iştirak etti.
Ovaakça'daki uluslar arası sempozyumda insanlık için çare vardı, çözüm vardı, somut projeler vardı. Prof. Dr. Baş'ın sunduğu çözümlere birkez daha dikkat çekildi. İnsanlığın, Amerika'dan başlamak üzere kapitalizmin toptan çöküşüyle yaşadığı ekonomik bunalımdan hangi yöntem ve modelle kurtulacağı
ABD'deki toplantıda ise, Başkan G. W. Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso bir araya geldiler. Zirveden acziyet çıktı, çaresizlik çıktı. Dünya liderlerini bir araya toplama kararı çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy açık konuştu: "Aynı ekonomik anlayışla devam edilemez; devam edilirse, aynı sorunlar, aynı felaketleri tetikleyecektir." Liberal kapitalist anlayışı sürdürürsek, daha büyük felaketlerle karşılaşacağız, yeni bir açılım ve yeni bir yol bulmamız lazım diyor özetle.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş hariç, dünyanın hiçbir yerinden, hiçbir bilim adamından yeni bir model, yeni bir çare ortaya koyan yok.
Liberal kapitalizmin çöküşüne dair bölük?pörçük değerlendirme yapanlar da Prof. Baş'tan çalıyorlar.
Ovaakça'daki uluslararası sempozyumda tebliğ sunan Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Khosrov Kerimov, bilim adına çok önemli bir ifşaat yapıyor. Prof. Dr. Kerimov, Rusya'dan Avrupa'ya, Amerika'ya pek çok ülkede ve üniversitede, isim ve referans zikredilmeden Prof. Dr. Baş'ın modelinden alıntılar yapıldığına dikkat çekiyor. Bilim dünyası ve insanlık ailesi, Prof. Dr. Baş'ı referans göstererek veya göstermeyerek Milli Ekonomi Modeli'nden istifade etmeyi sürdürüyor. Nitekim ABD Başkan adayı Barak Obama, 165 milyar dolarlık tüketici kesime yardım paketini açıklayan Başkan Bush'a, bu, senin görüşün değil, aslı 250 ve 500 YTL maaş olan Milli Ekonomi Modeli'nin projesidir, diyor açık açık. 
Prof. Dr. Kerimov, şu örneklerden söz ediyor. Diyor ki Prof. DR. Kerimov, Rusya Bilimler Akademisi'nden Bagamolof, Post Sosyalist ülkelerin toplum ve devletinin, bundan böyle nasıl olması gerektiği konusunu irdelediği bilimsel makalelerinde, Prof. Dr. Baş'ın modelinden esinlenerek Sosyal Devlet olması gerektiği anlatıyor.
Sadece Doğu'da değil, Batı'da da Prof. Dr. Baş'ın model ve ideaları, bilim adamları ve ekonomistlerin esin kaynağı?

Prof. Dr. Kerimov'un anlattığına göre, benzer vaziyeti, Amerika'da Başkan'ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nin üyelik ve başkanlığını, daha sonra da Dünya Bankası'nın baş iktisatçılığını yapan Prof. Dr. Joseph Stiglitz sergiliyor. Prof. Dr. Stiglitz, Nobel ödülü de alıyor.
Prof. Dr. Stiglitz, Prof. Dr. Baş'ın model ve tez halinde insanlığın önüne koyduğu ekonomi görüşlerinden ve iktisat matematiğinden aldığı bazı pasajları kendi bilimsel görüşüymüş gibi yazıyor, çiziyor, konuşuyor. Son zamanlarda da güya IMF karşıtı söylemlerle dünyayı turluyor.
Prof. Dr. Kerimov, bu akademisyen arkadaşların yapmaları gereken iş, ilim haysiyetine uygun olarak referanslarını açıklamaları, sosyalizm ve kapitalizmde rastlanılması mümkün olmayan bu görüşlerin kaynağı Milli Ekonomi Modeli'dir, sahibi de Prof. Dr. Baş'tır diye açıklama yapmalarıdır, diyor.
Anlayacağınız, sadece Türkiye'deki öğleden sonra günaydın denmesi gereken siyasetçiler ve ekonomistler Prof. Dr. Baş'ın çözümlerini kendilerininmiş gibi seslendirmiyorlar; yabancılar da aynı şekilde çalıyorlar. Prof. Dr. Baş'tan çalıyorlar, Nobel Ödülü alıyorlar.
Halbuki taşıma veya çalma su ile, değirmen dönmez.

Mehmet Emin KOÇ / meminkoc@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.