02 Ekim 2003 Perşembe 00:00

Partisinden istifa ederek Bağımsız Türkiye Partisi saflarına katılan Bursa?Ovaakça Belediye Başkanı Ali Garaçoğlu, "Türkiye'yi yönetme sırası BTP'de. Çünkü yerel yönetimlerin de, Türkiye'nin de sorunlarını çözecek proje de, lider de BTP'de" dedi
18 Nisan 1999 yerel seçimini % 42 oy oranı ile kazandı. Mazbatasını alıp, işe başladığında hizmeti sürdürecek ne bir mekan, ne de bir personel vardı. Üslendiği görevi, resmi yazışma ve gelişmeleri, elindeki ajandası ile kahve köşelerinde yürütmeye çalıştı. Sonra bir mekan buldu. Diğer belediyelerden iki kişinin geçici olarak görevlendirilmesiyle çalışmalarına hız verdi. Su sorunu had safhada idi. Meskenlerin % 60'ında su yoktu. Olanı da sağlıksızdı. Beldeyi sağlıklı suya kavuşturdu. Sel sularının bazı mahallelere verdiği zararı menfez ve köprülerle önledi. Altyapıdan yoksun, 400 foseptik çukurun verdiği koku ile yaşanmaz haldeki b~|~eldeyi kanalizasyon altyapısına kavuşturdu. Yazın tozdan, kışın çamurdan geçilmeyen sokaklara 60 bin m2 bordör taş döşedi. Beldeyi çöp yığınlarından ve çevre kirliliğinden kurtardı. İl ve ilçe merkezine gitmek için ulaşım büyük sorundu; çözdü. Sadece beldelilerin değil bütün Bursalıların hizmetine 76 bin m2'lik bir piknik ve mesire alanı sundu. Gençler için 12 bin m2'lik bir spor sahasını hizmete soktu. TEDAŞ'la anlaşarak, fatura ödemede belde sakinlerini Bursa ve Demirtaş'a gitmekten kurtardı. Bursa?İstanbul yolunun her iki yakasına yayılmış belde sakinlerinin bu yakalara geçişini kolaylaştırmak için trilyonluk bir alt geçide imza attı. Belediyesini, 17 Ağustos 1999 depreminde, deprem bölgesine yardım ulaştıran ilk devlet kurumu ünvanına kavuşturdu.

Örnek teşkil edecek tercih

Bütün bunların yanısıra daha nice sosyal ve kültürel çalışmaları gerçekleştiren, araç parkını tamamlayan, kurumda bilgisayar otomasyon altyapısına geçişi sağlayan, Ovaakça Belediye Başkanı Ali Garaçoğlu, MHP'den ayrılıp Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) saflarına katıldı. Bursa'nın, Osmangazi ilçesine bağlı 10 bin nüfuslu beldenin belediye başkanı Ali Garaçoğlu, BTP'ye geçişi dolayısıyla, BTP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gedik başkanlığında bir heyet tarafından makamında ziyaret edildi. Ziyaret sebebiyle yaptığı açıklamada Ali Gedik, tam bağımsızlık ve milli egemenliği gerçek manada hayata geçirecek projeleriyle her vatandaşın gideceği adresin BTP olduğu gerçeğinden hareketle partilerine katılan Ovaakça'nın başarılı belediye başkanı Ali Garaçoğlu'nun bu tercihinin hem vatandaşlara hem de yerel yöneticiler başta olmak üzere siyasetle ilgilenenlere bir örnek teşkil edeceğini söyledi.

Neden BTP?

Ovaakça Belediye Başkanı Ali Garaçoğlu ise yaptığı açıklamada, bir başka partiyi değil de BTP'yi tercih etmesinin sebeplerini şöyle dile getirdi: "BTP'yi seçmemizin nedenlerinden biri Türkiye'nin milli ve manevi değerlerine sahip çıkması. Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın, Milli Ekonomik Model diye bir ekonomik model ortaya koyması. Ben bu modeli inceledim. Türkiye'nin de, yerel yönetimlerin sıkıntılarının da bu ekonomik model ile çözümleneceğine inandım. Yine Türkiye'nin, dünyada layık olduğu yeri almasının gerek BTP'nin gerek liderinin ortaya koyduğu politikaların tercih edilmesi ile mümkün olacağını düşündüğüm için BTP saflarına katıldım."

Alınması gereken mesaj

Garaçoğlu, desteklerden istifade etmek için daha çok tercih edilen iktidar partisine geçme gerçeğine rağmen BTP'yi tercih sebebi hakkında şunları söyledi: "İktidardaki partiyi milletimiz tercih etmiştir. Buna saygı duymak lazımdır. Ama, ben AB'ci, IMF'ci, Amerikancı olamam. Onun için yerel yönetici olarak düşünce itibariyle anlaşabileceğim bir siyasi partiyi tercih ettim."

Başkan Garaçoğlu, BTP saflarına katılışından alınması gereken mesajlar bulunduğuna da dikkat çekerek bu konuda şöyle dedi: "BTP'ye bir fırsat verilmesi lazım. Birçok siyasi parti tercih edildi. Türkiye'mizi yönettiler. Bir defa da Türkiye'yi BTP yönetsin. Çünkü BTP ve Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın, Türkiye için ciddi projeleri var. Hiç kimse tarafından şimdiye kadar dillendirilmeyen projeleri var."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100