19 Aralık 2014 Cuma 00:07
Putin’den ‘sosyal devlet’ vurgusu

RECEP BAHAR/MOSKOVA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Moskova’da Dünya Ticaret Merkezi’nde bu seneki 10. yıllık basın toplantısını düzenledi. Basın buluşmasının küresel finans çevrelerinin Rusya para birimi Ruble’ye yönelik saldırılarının hemen akabinde gelmesi, toplantıya dünya medyasının ilgisini artırdı. Basın toplantısına ilk defa Kırım’dan gelen gazeteciler de katıldı. Putin Ukrayna’dan gazetecilerin de soru sormasını istedi. Putin, 259 gazetecinin katıldığı basın toplantısında sorulacak sorulara kısıtlama getirmedi. 

Basın toplantısında Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov kısa bir takdim konuşması yaptı, akabinde sözü Putin’e devretti. Putin, ilk olarak Rus ekonomisine ilişkin bazı verileri açıkladı. Ekonominin büyüdüğüne, ülkede ölüm oranlarının azaldığına, doğum oranlarının arttığına işaret eden Rusya Devlet Başkanı, “Rusya’nın dış ticaret fazlası 148 milyar dolara ulaştı. Tarımsal sanayi Rusya’da gelişmeye devam ediyor. Federal bütçe de bu yıl milli gelirin yüzde 2’si kadar fazla verecek. Sosyal alanda yılın en önemli sonucu pozitif nüfus dinamiklerinde kendini göstermektedir. Ölüm oranı azalıyor, doğum oranı artıyor. Ayrıca Rus silahlı kuvvetlerinin muharebe kapasitesi de önemli ölçüde artırıldı” şeklinde konuştu.

Yaşananlar yükselmemizin bedeli

Putin, basın toplantısında döviz piyasasında kimlerin spekülasyon yaptığını da tek tek açıkladı: “Spekülasyon yapanlar yabancılar, yabancı fonlardır. Hatta bizim şirketlerimiz de buna katılmışlardır.” Rusya Devlet Başkanı, Batı’yla ilişkiler konusunda ise şunları kaydetti: “Batılılar ‘kazanan’ olduklarına karar verdiler ve durdular. Avrupa’da ve dünyada işbirliği çabalarımıza rağmen, yeni duvarlar örmekten vazgeçmediler. Egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı koruyacağız. Tüm çabalarım toplumuzu birleştirmeye yönelik olacaktır.” Putin, “Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk diğerleri de kendilerinin tebaası. Ekonomimizde yaşananlar Kırım’ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli” şeklinde konuştu. ABD’nin dünya barışını tehdit ettiğini ifade eden Putin, şunları söyledi: “Dünyanın her köşesinde ABD’nin askeri üsleri bulunmaktadır. Siz buna rağmen bizim saldırgan olduğumuzu mu iddia ediyorsunuz? Pentagon’un bütçesi Rusya’nın savunma bütçesinin 10 katı. Askeri imkânlarımızı başka ülkelerin sınırlarına hareket ettiren biz miyiz? ABD bize yeni tehditler oluşturmaktadır.”

Sosyal devlet uygulamaları devam edecek

Rusya para birimi Ruble’nin özellikle Salı ve Çarşamba günleri değer kaybetmesi üzerine de açıklamalarda bulunan Putin, bu konuda şunları söyledi: “Elbette durum dış faktörler tarafından tahrik edildi. Dış ekonomik faktörler, özellikle petrol ve doğalgazın fiyatının düşmesi önemlidir. Rusya hükümeti ve Merkez Bankası, doğru önlemler alıyor. Vurgulamak isterim ki, mevcut durumdan çıkış kısa sürecektir. Ekonomimizi daha da çeşitlendireceğiz. Rusya mevcut sosyal devlet uygulamalarını da (yükümlülüklerini) yerine getirecektir.” 

Rusya Devlet Başkanı’nın bu açıklamalarının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. 

Putin ‘mevcut durumun kriz olarak adlandırılıp adlandırılmayacağı’ konusunda yöneltilen bir soru üzerine, ekonomik durumun çok daha hızlı iyileşeceğini dile getirerek, “Burada çok sayıda faktör var. Mevcut durumu bir kriz olarak görmüyorum. Rusya Hükümeti ile Rusya Merkez Bankası’nın bazı eylemleri daha hızlı hayata geçirebileceğine inanıyorum. Vladimir Putin, Rusya’nın ekonomik kalkınması konusunda iyimserdir. Yapmamız gereken daha çok çalışmaktır. Dış faktörler bizi sadece daha fazla çalışmaya itmektedir. Daha sağlıklı bir iş  ortamı oluşturmak zorundayız. Sanayi alanında daha fazla çalışmalıyız.” Tarım konusuna da değinen Putin, “İç pazarın Rus üreticiler lehine temizlenmesi Rus çiftçilere büyük fırsatlar sunacaktır” dedi.

En ucuz gaz Rusya’dan

Rusya Devlet Başkanı Putin, basın toplantısında Türkiye’ye de bir başlık açarak, “Türkiye daha fazla enerji kaynağı talebinde bulunmaktadır. Türk ortaklarımız daha fazla gaz tedarik edip edemeyeceğimizi sormaktadır. Rus gazından daha ucuz bir gaz kaynağı bulunmamaktadır” şeklinde konuştu. Putin, “Kuzey Kıbrıs ile başlayayım. Kıbrıs sorunun çözülmesini, tarafların anlaşmasını istiyoruz. Dışarıdan hiçbir şeyin empoze edilmesi taraftarı değiliz. Almanya ve Fransa bir zamanlar savaş halindeydi, şimdi iyi ilişkiler içinde. Rusya ile Türkiye böyle olabilir. Türkiye’nin katkısı olmadan bazı bölgesel sorunar çözülemez” dşeklinde konuştu. Putin, Çin’le yaptıkları sözleşmenin de kârlı olduğuna işaret ederek, “Bu sözleşme Rusya’nın daha büyük kaynaklara, yeni bir gaz hattı açmaya, bu hatla batı ile doğuyu birleştirmeye odaklanmasını sağlayacaktır. Sözleşme he Rusya, hem de Çin için yararlıdır” dedi.

Ukrayna’daki kriz nasıl çözülür?

Putin, Ukrayna’daki krizin nasıl çözüleceği konusunda ise şunları söyledi: “Bu krizin eninde sonunda çözüleceğine inanıyoruz. Sorun baskıyla değil siyasi yöntemlerle çözülmelidir. her iki taraf da bunu başarmak için çaba göstermelidir. Biz insanlara yardım etmeye devam edeceğiz. Ukrayna yönetimi, ülkenin doğusunda yaşayan insanların haklarına saygı göstermelidir. Ekonomik bağlar onarılmalıdır. Bizden Donbas Bölgesi’ne baskı yapmamız istendi. Donbas’ın kömürü oradaki bankalar kapatıldığından Kiev tarafından satın alınmıyor. 

Krizin barışçıl çözümden başka bir yöntemle halledilebileceğini sanmıyorum. Savaş mahkûmlarının takası biran önce yapılmalıdır. İnsanlar yılbaşından önce ailelerine kavuşmalıdır.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.