06 Ekim 2005 Perşembe 00:00
Ramazan bana dedi ki...
"Evladım... Karşılamana teşekkür... Güzel hislerine de... Fakat insan, sâdece histen ibâret değildir. Onda akıl ve irâde gibi iki ilâhî cevher de vardır. ~|~ His dişidir. Akıl ve irâde erkek... Bu bakımdan erkekçe konuşmak isterim... Yâni akıl ve irâde üzerinde. Düşün, ben diğer aylardan niçin daha değerliyim? Çünkü bende Kur'an vardır. Kur'an'da Enfâl Sûresi var. Enfâl Sûresi'nde de ahlâklarını değiştirmedikçe biz hiçbir kavmin nimetlerini elinden alıcı değiliz âyeti vardır.
Bu hitap Allahtan'dır.
Bu hitap Akla ve irâdeyedir.
Aklın gösterdiği yolda, irâdeyle yürümezse insan, duygunun çiçekli tarhlarında vakit öldürür. Niçin? Dediğini duyar gibiyim. Evlâdım, insanın yaratılışının sırrı bu. Hürriyetin sırrı bu. Hürriyet içinde tercihini aklıyla belirliyerek Allah'a ve O'nun emrettiği ahlâka iradeyle yönelmek ve sonuçlarına sabırla katlanmak. İşte insanoğlunun büyük kaderi... Her saâdet bu yolda. Bu yolu iyi seçmekte. Bu yolda irâdeyle yürümekte.
Ya bu yolu seçmediği hâlde, dünyanın bütün nimetlerine sahip olanları ne yapalım diyorsun değil mi? Haklısın ama ilk bakışta... İkinci ve dikkatli bir bakışta göreceksin ki haklı değilsin. Zira onlar sadece dünyayı seçmişlerdir. Bütün iradelerini bu noktaya topladıkları için başarmışlardır. Buna rağmen dünyada hiçbir nasibi olmayanlara ?mesela sosyalist ülkeler? sen ne dersin? Ne var ki sen bir defa hem dünya, hem ukba demişsen sonra da sadece demekle kalmışsan kim ne yapabilir? Sadece dünya için çırpınan kadar çalışmamışsan... Sen kendini iyiye değil kötüye doğru değiştirmişsen... Ne bekliyorsun?
Anlaştık değil mi?
Kocaman yanlış
Bir de şunu aklından çıkarma evlâdım. Sunî mantık hep doğru gibi görünürse de çok kere insanı aldatabilir. Mesela Müslümanlar diyorlar ki, İslâm en mükemmel dindir doğru.. Devam ediyorsunuz, ben de Müslüman'ım, O da doğru. Ondan sonra hükmü basıyorsunuz: O halde ben de en mükemmelim. İşte kocaman bir yanlış.
Ramazan ayı işte, yemeyi içmeyi biraz azaltıp, bunları düşünmeyi biraz çoğaltmak içindir evlâdım. Ben ne kadar Müslüman'ım? Ecdadım ne yapardı da hem dünyayı hem ukbayı elinde tutardı kendimi, nasıl ve neye doğru değiştirmeliyim? gibi sorularla âlemin varlık sebebini ve cereyan istikametini düşünmek içindir.
YOKSA SADECE BOL İFTAR, SAHURA KADAR EĞLENCE, İDMANA BENZER OTOMATİK NAMAZ DEĞİLDİR. Eğer öyle sanılırsa Ramazan diye çok severek beklediğiniz şey, bir kantolarda kalır bir de bekçi babanın adında. Sağlıcakla kal evlâdım."
Aziz okuyucularım, yukardaki yazıyı 24.10.1971 de yine Tercüman'da yazmışım. Ecdadımızın soykırımcı olduğunu ilan eden parlamentonun Avrupa'sına onaltı sene sonra girebilmek binde bir ihtimalini bayram gibi karşıladığımız şu günlerde tekrar okudum ve düşündüm. Sizi ve bilhassa genç olanlarnınızı düşündürmek için Ramazan tebriki olarak sütunuma almaya karar verdim. Ramazan'ın maddi ve akli, ruhî yâni manevi bereketi milletçe üzerimize olsun efendim.
Ergun Göze / Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100