18 Nisan 2003 Cuma 00:00
RTÜK, para cezası uygulayabilecek
RTÜK tarafından, 21 Mayıs 2002'de yürürlüğe giren, radyo ve televizyonlara uygulanan cezaları yeni bir sistematiğe bağlayan 4756 sayılı Yasa'ya ilişkin hazırlanan ''Radyo ve Televizyonların Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik'', Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, yayın ihlalleri durumunda uyarı ve özür dileme cezalarının yanı sıra program yayınının durdurulması, yayın izninin geçici olarak durdurulması ve ağır para cezaları da getiriyor.

Ulusal televizyonlara ihlalin ağırlığına göre 125?250 milyar lira para cezası uygulanabilirken; yerel, bölgesel ve kablo ortamından yayın yapan kuruluşlardan, bir milyondan fazla nüfusa ulaşanlara 60?100 milyar lira arasında, 250?500 bin arasında nüfusa ulaşanlara 20?40 milyar lira arasında, 250 binden az nüfusa ulaşanlara ise 5?10 milyar lira arasında para cezası verilebilecek. Radyolara ise söz konusu cezaların yarısı uygulanacak. Para cezasına neden olan ihlalin bir yıl içinde ikinci kez tekrarı halinde, pa~|~ra cezaları yüzde 50 oranında artırılacak. İhlalin bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ise ihlalin ağırlığına göre, izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulabilecek.

Yönetmeliğe göre, 3984 sayılı RTÜK Kanunu'nun 4. maddesindeki (a), (b) ve (c) bentlerindeki ilkelere aykırı yayın yapan kuruluşa uyarı yapılmaksızın bir ay yayın durdurma cezası verilecek.Yeni düzenlemeye göre, yayın kuruluşlarına, üst kurulun öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmediği, izin şartlarını ihlal ettiği, yayın ilkelerine ve kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yaptığının ''ilk defa tespiti'' halinde uyarı ve özür dileme cezası uygulanacak.

Programa ceza

uygulaması

Yeni yönetmelik, programa ceza uygulamasını da getiriyor. Buna göre, yayın ilkelerinden birini ilk defa ihlal eden program nedeniyle uyarı veya özür dileme kararı verilen yayın kuruluşunun, üst kurulca belirlenen günde ve usulde özür dilememesi veya aynı programda aynı yayın ilkesinin ikinci kez ihlali halinde, söz konusu programın yayını bir ila 12 kez arasında durdurulacak.

Bu süre içinde programın özel veya tüzel kişi yapımcıları ve varsa sunucuları, hiçbir ad altında başka bir program yapamayacak. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında her defasında aynı sürede ve reklamsız olarak; ''eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel, ahlaki gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi'' konularında RTÜK tarafından hazırlattırılan programlar yayınlanacak.

Siyasiler, programa destek veremeyecek

Yeni düzenlemeye göre, yayın kuruluşları program, konulu film veya diziler için gerçek veya tüzel kişilerden tamamen veya kısmen mali destek alabilecekler. Haber programları, yorum ve analiz içeren siyasi, ekonomik, sosyal ve mali konularla ilgili açık oturum, haber, magazin ve benzeri aktüalitesi olan güncel programlar ile dini yayınlar ise mali desteğe konu olamayacak.

Siyasi partiler ile siyasi partilerin organlarında görev alanlar ve seçimle iş başına gelenler, programları destekleyemeyecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.