14 Temmuz 2013 Pazar 00:07
RTÜK taraf mı tutuyor?
YENİ MESAJ / ANKARA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 2012’de 73 televizyon kanalına 13 milyon 200 bin 532 TL ceza kesti. Dikkatlerden kaçmayan şey 73 kanala ceza kesen RTÜK Samanyolu TV ve Samanyolu Haber TV kanallarına hiçbir ceza kesmemesi oldu. Dikkatlerden kaçmayan bir başka şey ise 2012’de 73 televizyon kanalına ceza kesen RTÜK, bu cezanın yüzde 40’ı olan 5 milyon TL’sini Meltem Medya Grubuna bağlı Meltem TV, Mesaj TV, Kadırga TV, Köy TV, Kanal 99, Kanal 34 televizyonlarına kesti. RTÜK’ün yanlı olarak kestiği anlaşılan cezalardan en yükseği 254 bin 378 TL ile 2011 yılında da yine Meltem TV’ye kesilmiş. Bu maksatlı kesilen cezalar MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ve CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek tarafından soru önergesiyle Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’a soruldu. 

Haksız rekabete yol açılıyor

Meltem Medya Grubuna yönelik RTÜK tarafından kesilen fahiş para cezalarını Meclis gündemine taşıyan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık konuyla ilgili olarak RTÜK’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a şu soruları sordu: 
1-2011-2013 yıllarında ulusal veya bölgesel yayın yapan hangi TV kanallarına hangi gerekçelerle toplam ne kadar para cezası ve yayın durdurma cezası verilmiştir?
2-Anılan yıllarda verilen bu cezaların yıllara göre dağılımı nasıl olmuştur? Kesilen cezaların ne kadarı tahsil edilmiştir?
3-Son dönemde bazı TV kanallarında yer alan bitkisel gıda takviyesi ürünlerin tanıtımına yönelik reklamlar nedeniyle sık sık ceza kesildiği iddiaları doğru mudur?
4-Anılan konuda reklam yapan TV kanallarına 2011, 2012 ve 2013 yıllarında toplam ne kadar ceza kesilmiştir? Kesilen cezaların hukuki ve yasal dayanakları nelerdir?
5-Meltem Medya kurumlarında (Meltem TV, Mesaj TV, Kadırga TV, Kanal 99, Kanal 34, Köy TV) yayınlanan bitkisel gıda takviyesi ürünlerinin tanıtımına son aylarda oldukça yüksek miktarda cezalar kesildiği, ancak başka kanallarda yayınlanan benzeri bitkisel ürünler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı, bu ayrımcılığın bazı ilaç kartellerinin baskısıyla ekonomik ve siyasi cezalandırma amaçlı olduğu iddiaları doğru mudur?
6-Anılan TV kanallarında son 6 ay içinde kesilen cezalar toplamının değişimi nasıl olmuştur?
7-Anılan kanallara kesilen cezalar için Mahkeme tarafından görevden alınan RTÜK yayın izleme kurulu başkanının özel talimatları bulunduğu ve anılan kişinin mahkeme kararlarına rağmen görevde tutulduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu tür hukuk dışı uygulamalara gidilmesinin sebepleri nelerdir?
8-Anılan ürünlere ilişkin ruhsatların devletin ilgili kurumları tarafından verilmesine karşın aynı devletin başka kurumlarının söz konusu ürünlerin satılmaması için bütün siyasi mekanizmaları devreye sokarak haksız rekabete yol açması nasıl değerlendirilebilir?
9-Anılan konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve haksız rekabetin önlenmesi konusunda hükümetinizce hangi önlemler alınmış ya da alınmaktadır?
Samanyolu Grubuna ceza yok
Soru önergesinde “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 2012’de televizyon kanallarına 13 milyon 200 bin 532 TL ceza kesmiştir. 73 kanala ceza kesen RTÜK Samanyolu TV ve Samanyolu Haber TV’lere ceza kesmemiştir” diyen Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, “Gezi Parkı protestoları ile ilgili olarak da RTÜK Ulusal TV, Halk TV, Cem TV ve EM TV’ye cezalar kesmiştir. Gezi Parkı protestoları haberleri veren Meltem Medya Gurubuna bağlı TV kanallarına (Meltem TV, Mesaj TV, Kadırga TV, Köy TV, Kanal 99, Kanal 34) RTÜK “Doktorunuz Sizinle” programı nedeniyle yaklaşık 5 milyon TL ceza vermiştir. Meltem TV, 2012’de de 254 bin 378 TL ile en çok ceza kesilen 7’nci kanaldı” açıklamasında bulundu. Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’a şu soruları yöneltti: 
1- 2013 yılında RTÜK hangi kanallara, hangi tarihteki yayınları ile ilgili olarak, hangi gerekçelerle, ne kadar ceza kesmiştir?
2- Kesilen cezalara kanalların yaptıkları itirazlar ve mahkeme kararları sonrasında kaç ceza değişmiştir? Değişen cezalar hangileridir?
3- Kesilen cezaların yüzde kaçı 31 Mayıs 2013 tarihinden sonra kesilmiştir? Bu kesilen cezaların kaçı Gezi Parkı protestolarıyla ilgilidir?
4- Meltem Medya Gurubuna bağlı TV kanallarına “Doktorunuz Sizinle” programı nedeniyle ilgili ceza kesilirken, aynı tarz program yapan diğer kanallara da ceza kesilmiş midir?
5-Meltem Medya Gurubuna bağlı TV kanallarına ceza kesilmesinin asıl sebebi Gezi Parkı protestoları ile ilgili hükümet aleyhine yaptıkları yayınlar mıdır?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137