10 Temmuz 2014 Perşembe 00:05
Ruh sağlığında vahim tablo
OECD birçok ülkede ruh hastalığı ya da rahatsızlıklarının ekonomilere, GSYH’larının yüzde 4’ünü aşan oranda maliyet getirdiğini bildirdi. Teşkilata üye ülkelerde ruh sağlığını koruma alanında yapılan çalışmaları inceleyen OECD’ye göre Türkiye, psikiyatr, bu branşa özgü yatak, sağlık kurumu ve hemşire açısından son sıralarda yer alıyor. OECD’nin konuya ilişkin şoke edici raporundaki ilginç saptamalardan biri de İsrail’in 100 bin kişiye düşen 132 “psikolog” ile bu alandaki sıralamada teşkilat birincisi olması. İkinci Avusturya’da 100 bin kişiye 80 psikolog düşüyor. Şiddetli ruh hastalığına yakalanan insanlar diğer insanlara göre 20 yıl az yaşıyor, iş bulmaları ise 6-7 kat daha zor. 

Her iki insandan biri... 

OECD’nin üye ülkelerdeki ruh sağlığı politika ve uygulamalarını incelediği “Ruh Sağlığını Önemsenir Kılma” başlıklı raporunda, ruh sağlığını dikkate almamanın doğurduğu ekonomik sonuçlar incelendi. Buna göre her iki insandan birinin hayat boyunca kimi noktalarda, iş olanakları, ücret ve verimliliklerini etkileyecek şekilde, bazı ruh sağlığı-bozukluğu deneyimi yaşadığı tahmin ediliyor. Birçok OECD ülkesinde ruh sağlığı-hastalıklarının doğrudan ve dolaylı maliyeti GSYH’ların yüzde 4’ünü aşabiliyor. 

Türkiye’nin durumu 

Rapora göre Türkiye OECD ülkeleri arasında psikiyatrik tedavide 100 bin kişiye düşen 6 yatak ile Meksika’nın ardından sondan ikinci oldu. İlk sıradaki Japonya’da 100 bin kişiye 269, ikinci sıradaki Belçika’da 175 yatak düşüyor. OECD ortalaması 68 yatak. Bazı OECD ülkelerinde 100 bin kişiye düşen devlete ait ruh sağlığı tedavi kuruluşu sayısı açısından ise Türkiye ele alınan 20 ülke arasında 0.01 hastane ile sonuncu oldu. İlk sıradaki İrlanda’da 100 bin kişiye 1.25, ikinci İsviçre’de 0.46 sağlık kuruluşu düşüyor. OECD ortalaması ise 100 bin kişiye 0.17 sağlık kuruluşu. 

Psikiyatr sayısında OECD’de sondan ikinciyiz

Raporda 2000 ve 2011 yıllarında 100 bin kişiye düşen psikiyatr sıralaması da yer aldı. Türkiye 4 psikiyatr ile OECD’de sondan ikinci oldu. Sonuncu Meksika’da ise 100 bin kişiye 1 ruh hekimi düşüyor. Türkiye ve bu alandaki diğer geri ülkelerde 2000-2011 farkı konusunda veri yer almadı. Sıralamanın uzak ara birincisi İsviçre’de 2000 yılında 100 bin kişiye 26 psikiyatr düşüyordu, rakam 2011’de 45 oldu. İsviçre’deki sayı OECD ortalamasının üç, izleyen ülkeler İzlanda Fransa ve İsveç’in ise iki katı. Bu yüksek rakamların “arz” ya da “talep” fazlasından kaynaklandığı konusunda net veri olmadığı bildirildi. Teşkilat ortalaması 100 bin kişiye 16 psikiyatr olarak ölçüldü. Türkiye’de psikiyatrların 
birinci basamak kapsamında “part time” çalıştığı da kaydedildi. 
Psikiyatrların tüm doktorların yüzde 2.3’ünü oluşturduğu Türkiye, bu sıralamada da sondan ikinci oldu. İsviçre’de psikiyatrlar tüm doktorların yüzde 11.8’ini oluştururken bu ülkeyi yüzde 7’li rakamlarla Lüksemburg, Hollanda, İngiltere izliyor. OECD ortalaması ise yüzde 4.8. 

Hemşirede sonuncuyuz 

Ruh sağlığı branşındaki hemşire sayısı açısından ise Türkiye bu kez Meksika’ya da geçilerek OECD sonuncusu oldu. Bu branşta Meksika’da 100 bin kişiye 3, Türkiye’de 2 hemşire düşüyor. OECD ortalaması 50 hemşire olurken, ilk sıradaki Hollanda’da sayı 132 oldu. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.