29 Kasım 2014 Cumartesi 00:07
Rusya ile yaptırımlar dilinden konuşulamaz

Rusya Devlet Başkanı Putin; ABD, Avrupa Birliği, Japonya, Avustralya ve birtakım diğer devletlerin Rusya’ya tek taraflı uyguladıkları kısıtlayıcı tedbirlerin meşru olmadığını vurgulayarak, “Bu tarz baskılar doğrudan ekonomik zararlar vermesinin yanı sıra uluslararası istikrarı da tehdit etmektedir. Rusya ile ültimatom ve yaptırımların dilinde konuşma teşebbüsleri kesinlikle kabul edilemez ve sonuç getiremez” dedi. 

Suriye’deki sorunu Batılı ülkeler çıkardı

Rus lider Putin, Suriye’deki durumun ciddi bir endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu: “Komşularını yakıp yıkan, süregelen şiddetli çatışma nedeniyle Türkiye’nin sırtındaki yükün tamamıyla bilincindeyiz. Bununla birlikte, hem bu ülkede hem de komşu ülkelerde, durumun daha da kötüleşmesi riski, bir zamanlar, bunlarla flört eden ve bu örgütleri cesaretlendiren Batılı ülkeler tarafından aktif biçimde kullanılan sözde İslam Devleti ve diğer radikal örgütlerin faaliyetlerinden kaynaklanıyor. Elbette Suriye dahil, kargaşalarla sarsılmış Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde terörist ve aşırıcı unsurlarla mücadeleyi uluslararası toplumun öncelikli hedeflerinden biri olarak değerlendiriyoruz. Rusya Federasyonu olarak, aşırıcılarla mücadele eden Suriye, Irak ve bölgenin diğer hükümetlerine ileride de yardım sağlamaya devam edeceğiz. Rusya başından beri, Suriye krizinin Suriyelilerin bizzat kendileri tarafından, 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirisi temelinde, önkoşulsuz ve dışarıdan dayatmalar olmaksızın yürütülecek bir iç diyalogla barışçıl siyasi çözüme kavuşturulması için tutarlı bir çaba sarf etmektedir. Suriye ve genel olarak Ortadoğu’da terör örgütlerinin yükselişinin, Suriye toplumunun önemli tüm güçlerinin birleşmesini - tüm etnik ve mezhep grupların eşit haklara sahip olduğu ve herkesin barış ve güvenlik içinde yaşadığı egemen, laik, birleşik ve demokratik bir ülke olarak Suriye’nin geleceği için birleşmesini gerektirdiğine inanıyoruz. Suriye halkının, mümkün olduğunca kısa sürede ve uygulanabilir biçimde, yaşadığı trajik olayları geride bırakması, barış ve uyum içinde yaşamasına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” 

Putin: Türkiye’den gıda alımı artırılacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki büyük pazarda oluşan boşlukların Türk tarımcılar tarafından doldurulmasından söz edilebileceğine işaret ederek, “Türk üreticilerinin Rusya’ya et, süt, balık ürünleri, sebze ve meyve ihracatının arttırılmasına yönelik niyetlerine olumlu yaklaşıyoruz” dedi. Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) 5. toplantısına katılmak üzere 1 Aralık’ta yapacağı Türkiye ziyareti öncesinde Anadolu Ajansı’nın sorularını yazılı cevapladı. Rus lider, Türkiye-Rusya siyasi, ticari ve kültürel ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Putin, Türkiye’den gıda alımını artırılacağı sinyalini verdi. Putin, sanayi ve uzay araştırmaları alanlarında da yeni işbirliği imkânları olduğuna işaret etti.

Rusya’nın Türkiye’deki yatırımları artacak

Ankara’da Türk yetkililerle güncel uluslararası ve bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunacağını dile getiren Putin, şunları kaydetti: “Türkiye, geçmişten bu yana Rusya’nın önemli dış ticaret ortağıdır ve bu özelliğini koruyacaktır. 2013’te ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 32.7 milyar dolarına ulaşmıştır. Rusya’nın Türkiye’ye doğrudan yatırımlarının toplamı 1.7 milyar doları aşmaktadır. Türkiye’nin Rusya’daki yatırımları ise 1 milyar dolara yaklaşmaktadır. Bu olumlu gidişatı pekiştirmek ortak çıkarlarımıza uygundur. Gündemimizde yüksek teknoloji ürünleri sayesinde ticari hacmimizin yapısını geliştirmek, sanayi ortaklıkları kurmak var. Bu doğrultuda birtakım önemli ortak projemiz gelişmektedir. Örneğin Rusya’daki Magnitogorsk Demir Çelik Fabrikası, İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nı modernize ederek kapasitesini arttırmıştır. 2 milyar dolara yakın yatırım yapıldı. Rus GAZ Grubu ve Türk Mersa Otomotiv şirketi Sakarya ilinde oto sanayi üretimi yapan bir tesis kurmuştur. İlişkilerde gelecek vaat eden alanlardan biri de ülkelerimizin uzay araştırmalarındaki işbirliğidir. Bu yıl 15 Şubat’ta Rus füze taşıyıcısı tarafından Türksat-4A isimli Türk telekomünikasyon uydusu başarılı bir şekilde uzaya fırlatılmıştır. Gelecek sene ikinci Türksat-4B uydusunu fırlatmayı planlıyoruz. Ayrıca Rusya’da şu an 100 civarında Türk inşaat şirketinin faaliyet gösterdiğini belirtmek isterim. Kültürel ve insani alanda ikili ilişkiler aktif bir şekilde gelişmektedir. Bu şubat ayında Ankara’da Rus Bilim ve Kültür Merkezi kurulmuştur. Moskova’da, 13 ve 14. yüzyılların büyük şairi Yunus Emre’nin adını taşıyan Türk Kültür Merkezinin açılması planlanmaktadır.”

Türkiye Rus turistlerin bir numaralı tercihi

Türkiye’nin Rus turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülke haline geldiğine işaret eden Putin, şöyle devam etti: “Bunun nedeni büyük ölçüde kısa süreli geliş gidişlerdeki vizelerin kalkmasıdır. 2013 yılında Türkiye’yi 4.3 milyon Rus turist ziyaret etmiştir, bu senenin sadece Ocak-Eylül aylarında ise bu rakam 4.1 milyon’a ulaşmıştır. Ülkelerimizde karşılıklı turizm yıllarının düzenlenmesinin bu turist sayısını önemli ölçüde arttırabileceğini düşünüyoruz. Türk misafirlerimizi ağırlamaktan daima memnuniyet duyarız.”

Enerji alanında işbirliği

Putin, Türkiye’nin Almanya’nın ardından Rus doğal gazının ikinci büyük alıcısı olduğuna işaret ederek, bu alanda yapılacak çalışmalar konusunda şunları söyledi: “Geçen sene Rusya Türkiye’ye 26.6 milyar metreküp doğalgaz sağladı, bu yılın sonunda büyük ihtimalle bu rakamı aşacağız. Rus enerji kaynaklarının, Türkiye’nin sosyoekonomik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu gayet iyi anlıyoruz. O yüzden doğal gaz ihracatına ilişkin taleplere her zaman olumlu cevap veriyoruz. Ek sevkiyat için fiyat belirlenmesinden bahsetmek gerekirse, bu konu ilgili şirketler arasında, Türk doğal gaz pazarının gerçekleri göz önünde bulundurularak titiz bir incelemeyi gerektirir.” MOSKOVA/AAYorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137