22 Nisan 2012 Pazar 12:20
Rusya modelimizi hayata geçirdi
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Kadırga TV'de canlı olarak yayınlanan Gazeteci Muharrem Bayraktar'ın sunduğu Diyalog programına katıldı. Harun Kayacı, İlhan Gültekin, Selim Kotil ve Murat Çabas'ın da konuk olarak katıldığı programda Prof. Dr. Baş, Rusya Parlamentosu'ndan geçtiğimiz günlerde aldığı davet üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Hâlihazırda Rus parlamentosu Uzmanlar Teşkilatı Başkanı ve Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Birliği Başkan Yardımcısı olan Prof. Dr. Vladimir Lisichkin'in Milli Ekonomi Modeli'ni anlatması için Rusya Parlamentosu'nun davetini kendisine ulaştırdığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, aslında bu daveti Şubat ayında aldıkları ifade etti. Prof. Dr. Haydar Baş, Ali Haydar Shaydullin'in şehit olması üzerine O'nun cenazesine katıldığımızdan dolayı bu davete icabet edemediğini açıkladı. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Eylül ya da Ekim gibi Milli Ekonomi Modeli'ni anlatmak için Rusya Parlamentosu'na gideceğini söyledi.

Modelimizi ilk Rusya hayata geçirdi
“Milli Ekonomi Modeli'ndeki para denklemi ilk defa Rusya tarafından devreye konulmuştur” diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz para, 2. Dünya Savaşı'na kadar hazineye konulan altının karşılığı olarak basılırdı. Ama 2. dünya savaşından sonra Amerika, “ben bunu kabul etmiyorum, benim paramı hazinenize koyacaksınız bunun karşılığında kendi milli paranızı basacaksınız” dedi. Yani 1948 yılından bu tarafa bütün dünya bilhassa kalkınmakta olan ülkeler, ABD'den borç olarak alıp kasalarına koydukları para karşılığında kendi paralarını piyasaya sürmektedir. Üstelik bu paranın faizini de ödemektedirler. Bunun çok yanlış bir metot olduğunu, ciddi bir sömürü anlamına geldiğini ilk defa bendeniz 1994 yılında Milli Ekonomi Modeli'nde (MEM) dile getirdim. Ve İstanbul kongresinde de bütün dünyaya deklere ettim. Biz bunu açıklayınca ABD bizim hükümete, “aleyhimize konuşanlar var, onları susturun” diye talimat verdi. O günden bugüne kadar bizim üzerimize geliyorlar. Ondan evvel de geliyorlardı ama o tarihten sonra çok daha fazla üzerimize geldiler.”

ABD'nin dayanağı parası ve askeridir

“Amerika'nın sistemi zaten çökmüş, batmış. Amerika'yı ayakta tutan sistemi değil, parasıdır” diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, ABD'yi geri bırakabilmenin ancak doları devreden çıkartmakla mümkün olabileceğini söyledi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: “Rusya bizim dediğimiz kuralları hayata geçirmeye başladı. Hatta bu konu için Prof. Dr. Victor Minin'i gönderdi. Victor, sonradan Müslüman oldu. Şimdi adı Ali Victor'dur. Prof. Dr. Minin'le birlikte o zaman Gaziantep'e gittik. Orada iktisat konusu üzerine saatlerce sohbet ettik onunla. O günlerde Amerika'nın durumu hakikaten iyi değildi. Minin, bana ABD'nin çökeceğini söyledi. Ben ise Amerika'nın çökmeyeceğini söyledim. Niçin, diye sordu. “Amerika'nın sistemi zaten çökmüş, batmış. Amerika'yı ayakta tutan sistemi değil, parasıdır. Arkasında da Amerikan ordusu var. Binaenaleyh bunları kolay kolay sarsmanız mümkün değil. Eğer ABD'nin geri kalmasını istiyorsanız güçlü bir para birimi devreye koyacaksınız, doları devreden çıkartacaksınız” dedim. Bu konu Ali Victor'la aramızda saatlerde tartışıldı. O olmaz, dedi, ben olur, dedim. Derken ona “Sayın Ali Victor şu an Rusya'da dolar geçerli mi? Türkiye'de, Çin'de, Uzakdoğu'da ve Afrika'da var mı?” diye sordum. Var, dedi. İşte adamlar para saltanatı kurmuş dedim. Bunu kaldırabiliyor musun? Peki, ne yapacağız diye sordu. Yapılacak olan iş iki devlet arasında milli paralarla ticaret yapmaktır, dedim.”

Milli paralarla ticaret yapılmalı
Prof. Dr. Ali Victor Minin'le konuşmasında nasıl yapılması gerektiği konusunda örnekler de veren BTP Genel Başkanı sözlerine şöyle devam etti: “Mesela Türkiye sizden mal aldı, siz Türkiye'den Rublenizi isteyeceksiniz. Siz bizden mal aldınız biz de sizden Türk lirası isteyeceğiz. Kendi milli paralarımızı devreye koyarsak o zaman piyasada dolar kalmaz. Siz bütün ticaretinizi dolarla yapıyorsunuz adamlar niye çöksün ki? diye konuşunca kafasına yattı. Prof. Dr. Ali Victor Minin Rusya'ya döndükten kısa süre sonra Rusya ile Çin aralarındaki ticarette kendi milli paralarını kullanacaklarını açıkladılar. Kısaca ilk defa bizden bu formülü alarak hayata geçiren Rusya oldu.”

Rusya kaynaklarını millileştirdi
Rusya'nın sadece milli paraları devreye koymakla kalmayıp Milli Ekonomi Modeli'nin başka formüllerini de hayata geçirdiğini dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Prof. Dr. Minin'e kaynakların tamamen milli olduğunu ve millete ait olması gerektiğini söyledim. Devlete düşen görevin de millet-devlet ortaklığı veya buna yakın bir şekilde bu kaynakları işletmesi ve halkını da bu zenginliklerden istifade ettirmesi olduğunu izah ettim. Belki siz kendi şartlarınızda tam dediğimizi yapamayabilirsiniz ama devleti bu kaynaklarda ciddi hak sahibi yapın, çalışan halkınızı da hakikaten iyi bir kazanç sahibi yapın, diye tavsiyede bulunduk. Daha evvel kapitalist mantıkla kaynaklarını yabancılara satan Rusya, bundan sonra bütün kaynaklarını millileştirdi. Kısaca Rusya bizim modelimizin belli başlı kuralları hayata geçirmeye devam ediyor.”

‘Rusya'nın davetini kabul ettim'
Rusya'dan iki siyasi partinin kendisini Rus Parlamentosu'nda konuşma yapmak için davet ettiğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş tenik ekibiyle birlikte davete icabet edeceğini açıkladı. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “Şimdi Rusya'nın iki siyasi partisi bir araya geldiler beni davet ediyorlar. Modelimizin tamamını öğrenmek istiyorlar. Bizim aynı zamanda Milli Ekonomi Modeli'nin nasıl hayata geçirileceğini ortaya koyduğumuz Sosyal Devlet-Milli Devlet projelerimiz var. Bunları da dinlemek üzere davet ettiler. Söz verdik inşallah gideceğiz, gerek milletvekillerine gerek de Bakanlara tezimizin temel esaslarını anlatacağız. Hem de öğrenmek istedikleri konulara Allah'ın izniyle cevap vereceğiz. Ben de yalnız gitmeyeceğim. Teknik ekibimle beraber gideceğiz. Bizim teknik ekibimiz çok iyi yetişmiştir. İsterlerse danışman olarak birkaç kişiyi görevlendirebilirim. Ben bu modeli milletimize defalarca duyurdum. Gelin bu modeli ülkemizde uygulayalım şu milleti mağduriyetten kurtaralım, fakirliğe son verelim demiştim. Ama Türkçe konuştuğum halde sözümü dinletemedim.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.