22 Kasım 2012 Perşembe 15:23
Sağlık Bakanlığı\'nda neler oluyor?

YENİ MESAJ - ANKARA 

İstanbul Milletvekili Atilla Kaya Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ\'a bazı sorular yöneltti. Yazılı soru önergesinde Türkiye genelinde sayıları 850 civarında olan Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde çalışan Başhekim, Hastane Müdürü, Başhemşire ve yardımcıları olmak üzere binlerce sağlık yöneticisinin görevine son verildiğini belirten Atilla Kaya, \"Görevine son verilen personelin yerlerine hiçbir sınav yapılmadan bazı kişilerle sözleşme imzalanarak Başkan, İdari Mali İşler Müdürü, Bakım Müdürü ya da yardımcıları olarak atandıkları iddia edilmektedir\" dedi. \"Yeni atanan bu kişiler arasındaki illiyet bağının ise daha önce “satın alma” birimlerinde çalışmış olmaları, kafalarda soru işaretleri uyandırmakta ve atamalarla ilgili iddiaları güçlendirmektedir. Ayrıca “Satın alma” birimlerinde görev yapacak tüm yöneticilerden de önceden istifa dilekçesi alındığı söylenmektedir\" diyen İstanbul Milletvekili Kaya Sağlık Bakanı Akdağ\'a şu soruları yöneltti:

1-“2 Kasım 2012” tarihi itibariyle, Kamu Hastane Birlikleri’ne bağlı Devlet Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde görevli bulunan,  Başhekim,  Hastane Müdürü, Başhemşire ve yardımcılarından kaç kişi görevlerinden alınmıştır?

2-Fiilen görevden alınmalar en erken 5 Kasım 2012 tarihinde olmasına rağmen yani, tebliğ tarihleri 5 Kasım 2012 ve sonrası olmasına rağmen ayrılışlar neden Bakanlığın bilgi sistemi üzerinden geçmiş tarihli 2 Kasım 2012 olarak yapılmıştır? Acaba Kanun Hükmünde Kararnamenin son tarihi 2 Kasım olduğundan kararnamenin kadük kalmaması için mi eski tarihli ayrılış yapılmaya çalışılmıştır?

3-Görevden alınanların yerine atananların mevcut çalışanlardan ne gibi üstünlükleri vardır?

4-Göreve yeni atananlara ne gibi sınavlar yapılmıştır? Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış mıdır?

5-Gece yarılarında ve resmi tatil günlerinde,  sözleşme imzalatılmış mıdır? Sözleşme imzalanmadan insanlardan istifa dilekçeleri alınmış mıdır?

6-Siirt ve Mardin iline atanan (CEO) genel sekreterlerin sağlık memuru oldukları doğru mudur?

7-İstanbul ilindeki MEHMET AKİF KALP HASTANESİ ile ÜMRANİYE DEVLET HASTANESİ’NDE toplam; 2 Genel Sekreter, 8 Başkan, 10 İdari Mali İşler Müdürü, 12 Bakım Hizmetleri Müdürü ile 20 Müdür Yardımcısı’nın atamasının yapıldığı ve bu kişilerin birbirleri arasındaki illiyet bağının “satılma işlerinde” çalışmış olmaları bilgisi doğru mudur?

8-Görevden alınan Hastane Müdürü ve yardımcılarının “maddi olarak” kayıpları söz konusu mudur? 

                                         

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137